Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 149
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Predstavljen nacrt:

Matić o žrtvama seksualnog nasilja u ratu: Novi zakon prekinut će šutnju

Matić
Foto: Ministarstvo branitelja
1/4
17.03.2014.
u 12:53

Kao osnovni ciljevi Zakona istaknuti su promocija istine, poticanje na progovaranje o zločinu u Domovinskom ratu i suradnja nadležnih institucija u procesuiranju zločina...

Ministar branitelja Predrag Matić na današnjoj je konferenciji za medije predstavilo Nacrt prijedloga Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu. Otvorena je i javna rasprava koja će trajati mjesec i pol dana.

Zakonom se definira seksualno nasilje u Domovinskom ratu, u razdoblju od 05. kolovoza 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine na području Republike Hrvatske ili tijekom zatočeništva u neprijateljskom logoru ili zatvoru izvan područja Republike Hrvatske te se uređuje pitanje prava žrtava seksualnog nasilja u ratu i postupak ostvarivanja tih prava.

Kao osnovni ciljevi Zakona istaknuti su promocija istine, poticanje na progovaranje o zločinu u Domovinskom ratu i suradnja nadležnih institucija u procesuiranju zločina, povrat dostojanstva žrtava, podizanje kvalitete njihova života kroz osiguranu psihosocijalnu, medicinsku i financijsku pomoć. Zakon predviđa ostvarivanje prava na psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć na primarnoj razini, obvezno i dopunsko zdravstveno osiguranje, medicinsku rehabilitaciju, godišnji liječnički sistematski pregled, smještaj u veteranske centre, besplatnu pravnu pomoć te novčanu naknadu.

 - Smatramo da će Zakonom o pravima žrtava seksualnog nasilja, kao posebnim zakonom koji uređuje pitanje prava žrtava seksualnog nasilja u ratu i postupak ostvarivanja tih prava, osobama koje su pretrpjele ovaj najgori oblik zlostavljanja biti omogućena časna integracija u društvo, skidanje stigme „silovanih“, ali i „zaboravljenih“ , da će se ojačanom psihosocijalnom pomoći te drugim oblicima reparacije, njima i njihovim obiteljima pomoći u stjecanju osjećaja pripadnosti, brige društvene zajednice i vjere u sustav. Smatramo da će ovaj Zakon prekinuti šutnju, izjavio je ministar Matić.

>> Matić: Silovanje u ratu bit će ratni zločin za koji nema zastare

Komentara 4

KA
kafka
13:58 17.03.2014.

"Fundacija za isplatu novčanih naknada seksualnog nasilja u Domovinskom ratu. " Ne bi li u tu 'fundaciju' trebali uplaćivati krivci za silovanje i počinitelji silovanja. Zlostavljanim ženama svakako treba pomoći i materijalno, ali zna se tko za zločin treba odgovarativarati i platiti ratnu odštetu - silovanim ženama za pretrpljenu fizičku i psihičku bol i posljedice istih. .

CA
campa
15:24 17.03.2014.

Matić očito nema što raditi.Odrađuje prljavi posao tako što omalovažavanjem i ignoriranjem nastupa naspram branitelja i njihovih udruga.Njegov resor je Ministarstvo branitelja a on ga je preveo na Ministarstvo protiv branitelja tako da bi on mogao obnašati dužnost Ministra protiv branitelja što je on u zadnje vrijeme i praktički pokazao.Poštuje i pomaže samo branitelje koji su organizirani u zadruge i oni nešto vrijede a ostali po njemu su bitange koje svoje vrijeme krate po bircuzima i kladionicama.Takvog ministra mogu poželjeti samo protivnici branitelja. I sad pošto se je ogradio od svih otvara raspravu o povratku silovanih u društvu i skidanje stigme te pomoči obitelji i ojačanom psihosocijalnoj pomoči silovanih. Čovjeku netko treba reći da je od rata prošlo skoro dvadeset godina i to dvadeset godina guranja problema pod tepih te oglušivanja apela osoba koje su prošle traume da se krivci procesuiraju i kazne.Po Matiću pokrenuti raspravu tako da žrtve još jedamput prođu kroz pakao.A onda doći će novi ministar koji će možda pokrenuti svoju raspravu.

MI
mirsaanjac
19:36 17.03.2014.

Hoce li sve to financirati Hrvatska ili cetnici i srbijanski komunisti koji su to pocinili ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije