Tadašnji ga je jugoslavenski vojni vrh četiri dana nakon početka vojnih operacija u Sloveniji u lipnju 1991. godine smijenio s te dužnosti, na neko mu vrijeme odredio kućni pritvor i četiri mjeseca kasnije poslao u mirovinu. Svoje viđenje tih događaja umirovljeni je general Kolšek (73) opisao i dokumentirao u knjizi "1991. prvi pucnji u SFRJ", a za Večernji list o nekim događajima tih burnih vremena govori još detaljnije.
Kakva je pozadina odluke da iz Pete vojne oblasti pod vašim zapovjedništvom počnu vojna djelovanja u Sloveniji i Hrvatskoj?
Dužnost zapovjednika Pete vojne oblasti primio sam u rujnu 1989. godine od generala Martina Špegelja. Bilo je to vrlo kritično vrijeme. Osobno sam na te događaje gledao kao na procese koji se u Jugoslaviji trebaju rješavati u kontekstu događaja u Europi (pad Berlinskog zida, raspad Varšavskog pakta...), a zapovjedništvo Pete vojne oblasti našlo se u specifičnim uvjetima. Bili smo u državi asimetrične federacije u kojoj je vladao naoružani mir. Hrvatska i Slovenija donosile su svoje zakone i ustave, a za nas su vrijedili savezni propisi.
Svoje zakone donosila je i Srbija, ukinula je pokrajine...
Proces dezintegracije bio je u cijeloj državi, ali su zapovjedništva u Srbiji i Makedoniji bila u drukčijem položaju jer su procesi demokratizacije u Sloveniji i Hrvatskoj bili nešto ispred ostalih. Nama su u vojnom vrhu stalno govorili: "Priznajemo novoizabranu vlast, ali vi kao armija morate raditi prema zakonima i Ustavu SFRJ, tako da republičke vlasti moraju doći k vama, a ne vi k njima." Iz Beograda su nam poručivali da im ne smijemo popuštati. Meni je ministar Josip Boljkovac dolazio tri puta, a onda je kazao: "Generale, sad ćete vi doći k meni." Odmah sam odgovorio da hoću jer sam razumio da mora biti reciprocitet i neka ravnoteža poštovanja i uvažavanja. Ali taj način suradnje u vrhovnom zapovjedništvu u Beogradu nije bio prihvaćen.
Ipak je postojala suradnja s hrvatskim političkim vrhom?
S predsjednikom sam Tuđmanom imao tri susreta i naš je odnos bio korektan. Kad god je nešto obećao, to je ispunio. Konkretan je primjer iz vremena suđenja pred vojnim sudom u Zagrebu grupi povezanoj s oružjem kada su se, iako sam s hrvatskim vlastima sve uskladio, ipak dogodile demonstracije. Hrvatska policija nije odgovarajuće reagirala. Razbijani su prozori, demolirana je fasada, a tog sam dana bio u stalnoj vezi s vodećim ljudima MUP-a, Degoricijom, Boljkovcem i tadašnjim premijerom Manolićem, ali ništa nije pomoglo. U Beogradu su na te događaje eksplodirali. Naredili su mi da se tenkovskom brigadom odlučno krene iz vojarne "Maršal Tito" u Novom Zagrebu i u Zagrebu izvede akcija. Nazvao sam predsjednika Tuđmana koji mi je kazao: "Generale, sve što mogu učinit ću." Pet minuta poslije razgovora stanje je bilo riješeno. Tuđmanu nije bilo u interesu da s armijom ulazi u sukob. Dosta smo kontaktirali i dogovarali se, ali problemi su nastajali kad se dogovori nisu poštovali.
U kojim se točkama ti dogovori nisu poštovali?
Uglavnom su problemi nastajali u odnosima s Ministarstvom obrane i MUP-om, ali moram reći, i to sam u Beogradu službeno kazao, a nisu mi osporili ni Kadijević ni Adžić, da je zapovjedništvo Pete vojne oblasti u onoj asimetričnoj federaciji tijekom 1990. i 1991. godine osiguralo mir na teritoriju Hrvatske između srpskog i hrvatskog stanovništva. Imali smo tamo nekoliko bataljuna vojske na prostoru Like, Korduna i Banije. Armiju smo postavili između hrvatskog i srpskog sela. U veljači smo intervenirali u Pakracu, potom na Plitvicama gdje je u hotelu bio MUP-ov bataljun, ili 2. svibnja kad je Šešelj najavio dolazak da održi govor narodu na Plitvičkim jezerima. Mi smo tada postavili tri obruča vojske između njegovih demonstranata i naroda. Poslao sam generala Rašetu neka s njim razgovara da se okani bilo kakve gužve. Bataljun MUP-a bio je u hotelu i čekao na intervenciju. Nakon razgovora s Rašetom Šešelj je shvatio da nema šale i svoje je demonstrante odveo. Bile su to situacije u kojima smo surađivali, ali nam to nije uvijek polazilo za rukom. No tada smo ipak sačuvali mir.
Konrad Kolšek: Naredili su da Zagreb napadnem tenkovima
