NAJSIGURNIJA INVESTICIJA

Kako je trogirski poduzetnik u jednoj godini uspio uštedjeti više od 6.000 eura na računima za struju?

E.ON - Trogir
Foto: Ivana Ivanović/Pixsell
1/6
15.04.2025.
u 13:45

Miroslav Knezović, vlasnik trogirske Tvornice armiranih cijevi, uspio je prepoloviti troškove, ali i lakše organizirati proizvodnju otkad mu je E.ON izgradio solarnu elektranu

Poduzetnici Miroslav Knezović i supruga Radojka Knezović, vlasnici trogirske Tvornice armiranih cijevi, već 30 godina uspješno vodi obiteljski biznis. Upravljanje tvrtkom, doduše, posljednjih su godina više prepustili u ruke mladih, kćeri Vinki i zetu. Početak je, kažu nam, bio težak, jer je bilo potrebno etablirati se na tržištu i izgraditi vlastiti brend. Počeli su s jednom ekstruzijskom linijom, u unajmljenom prostoru, da bi ih danas bilo četiri i to u vlastitoj tvornici u Trogiru. Tijekom godina bili su suočeni s nekoliko gospodarskih kriza, problemima s uvozom, padom poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj i slično, no uz puno truda i rada i uz jasnu viziju sve su izazove uspjeli prevladati. Jasna vizija dovela ih je i do želje da proizvode uz što manje troškova i na održiviji način za okoliš, što ih je nagnalo na razmišljanje o ulaganju u obnovljive izvore energije. Što rečeno, to i učinjeno: od 2023. električnu energiju za svoju tvornicu proizvode u vlastitoj solarnoj energiji, a otkad im je E.ON izgradio istu uspjeli su u samo jednoj godini uštedjeti 6.000 eura na računima za struju.


Postavljanje elektrane

“Odluka o postavljanju solarne elektrane nije došla naglo. Nekoliko godina razmišljali smo o ulaganju u obnovljive izvore energije i, s obzirom na to da je naša proizvodnja prvenstveno ovisna o električnoj energiji, željeli smo instalirati solarnu elektranu. Važno je bilo procijeniti trenutak kada naše poslovanje može podnijeti takvu investiciju, jer smo ju financirali sami, bez poticaja. Te 2022. godine cijene električne energije krenule su značajno rasti i bilo je za očekivati da će se takav trend nastaviti, zbog čega smo ocijenili da je pravo vrijeme za investiranje”, kaže gospodin Knezović.

Foto: Ivana Ivanović/Pixsell

Pri razmatranju ponuda, uz samu cijenu izvođenja radova, važno im je bilo, kaže Miroslav, da ugovore i način ugradnje po principu „ključ u ruke”, budući da samom postavljanju elektrane prethodi i mnogo projektiranja i administrativnih poslova sukladno zakonsko regulativi u našoj zemlji. Postavljanje solarne elektrane između Tvornice armiranih cijevi i E.ON-a ugovoreno je u listopadu 2022. godine, elektrana je na njihov krov postavljena u kolovozu 2023., dok su dozvolu za trajni pogon dobili u prosincu 2023.godine. 

“Svatko tko razmišlja o ovoj investiciji mora biti svjestan da je potrebno ishoditi mnogo dozvola i da će taj proces trajati. No, glavninu tog posla odradio je E.ON, kako je i ugovoreno, što nam je znatno olakšalo cjelokupni proces. Samo pozitivna iskustva imamo i za postavljanje solarne elektrane, jer jer je sve išlo glatko. E.ON-ov tim vodio je računa o svakom detalju te su, s obzirom na visinu na kojoj se nalaze paneli i udara bure na našem području, stavili dodatne nosače i učvršćenja”, prisjeća se vlasnik trogirske tvornice. 

Imate poduzetničku ideju punu energije? E.ON Hrvatska želi vas nagraditi!

Bilo da ste vlasnik OPG-a, vodite obrt, bavite se turizmom, proizvodnjom, ugostiteljstvom ili čak gradite zabavne parkove – sada je prilika da svoju poslovnu priču podignete na višu razinu! PowerUP poziv E.ON Hrvatska pomaže poduzetnicima i obrtnicima da unaprijede svoju energetsku učinkovitost.

Sve što trebate učiniti podijelite svoju inspirativnu poslovnu priču i pokažite kako bi vam PowerUP podrška pomogla u održivom razvoju. Svi prijavljeni dobivaju PowerUP Bonus, a najkreativnije prijave osvajaju vrijedne nagrade koje donose stvarne promjene!

Prijave su otvorene do 30. travnja, zato ne propustite priliku! 

Prijavite se i osigurajte podršku za zeleniju budućnost svog poslovanja! 


Idealni uvjeti za proizvodnju električne energije

Sunčana klima Trogira svakako im je išla u prilog prilikom donošenja odluke o ulaganju u obnovljivu energiju.
“Svakako da klima Trogira pogoduje, ali znamo da su i u mnogim europskim zemljama koje imaju manje sunčanih dana od nas, solarne elektrane velik trend”, kaže ovaj poduzetnik kojemu su se troškovi električne energije zahvaljujući E.ON solarnoj elektrani prepolovili, što je pozitivno utjecalo na cjelokupno poslovanje. 

Foto: Ivana Ivanović/Pixsell

“Posljednjih godina suočeni smo s velikom inflacijom i rastom svih proizvodnih troškova. Da nismo ulagali u solarnu elektranu, cijene naših proizvoda morale bi drastično rasti, čime bismo ugrozili našu konkurentnost na tržištu”, kaže gospodin Knezović, napominjući kako su, osim financijskih, primijetili i druge benefite. Primjerice, puno im je lakše organizirati proizvodnju otkad više ne moraju brinuti o troškovima električne energije. 

“Naša proizvodna djelatnost zahtjeva rad u dvije smjene, jer se proizvodni proces ne može prekidati. S proizvodnjom započinjemo rano ujutro i proizvodnja traje do kasnih večernjih sati, zbog čega nismo u mogućnosti cjelokupnu energiju crpiti iz solarne elektrane, te smo i dalje ovisni o vanjskim dobavljačima električne energije. No i taj se trošak djelomično kompenzira kroz otkup električne energije u onim danima kada naša proizvodnja ne radi ili kada proizvodimo višak”, kaže gospodin Knezović.


Bez utjecaja na okoliš

Spajanje solarne elektrane na mrežu, poznato i kao "grid-tie" sustav, uključuje niz koraka kako bi se osiguralo sigurno i učinkovito povezivanje proizvedene solarne energiju s električnom mrežom. Planiranje i dizajn, dobivanje dozvola, instalacija solarnih panela, postavljanje električnog sustava, instalacija mjerača, spajanje na električnu mrežu… No čak i kad se elektrana pusti u promet, posao E.ON-a ne prestaje, jer treba pratiti performanse solarnog sustava te ga redovito održavati. 

Foto: Ivana Ivanović/Pixsell

U Trogirskoj tvornici armiranih cijevi sretni su što njihovi solarni paneli rade besprijekorno. Postoji više vrsta solarnih panela, a obitelj Knezović odlučila se za one na inverterski pogon, koji su idealni upravo za industrijsku upotrebu, jer omogućuju povrat viška energije u mrežu i, ne manje važno, ekološki su prihvatljivi, jer se električna energija koja se generira u panelima invertira u izmjeničnu struju bez ikakvog štetnog utjecaja na okoliš. Uz “zelene” benefite, u ovim nesigurnim vremenima jednako su važni i oni financijski, a obitelj Knezović već ih dvije godine, otkad su postali dio E.ON obitelji, itekako osjeti.

Sadržaj nastao u suradnji s E.ON Hrvatska.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije