RECENZIJA SUZANE LEPAN-ŠTEFANČIĆ

Kako djeci jednostavno objasniti teme iz svijeta prirode, znanosti, povijesti i svakodnevnog života

Ilustracija dječjeg vrtića
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
19.02.2025.
u 13:02

Uz osnovne definicije pojmova, Dječja enciklopedija nudi i zanimljive, pa i frapantne činjenice iz povijesti. Vraća nas, tako, i u doba industrijske revolucije, kada su u tvornicama i rudnicima radila i djeca u dobi od samo četiri godine!

Mona Lisa zasigurno je najpoznatije djelo velikog Leonarda da Vincija, no možda je manje poznato kako je taj renesansni umjetnik i znanstvenik crtao skice ljudi i životinja čija je tijela secirao. Mnogi znanstvenici svoja otkrića bilježe crtajući prekrasne, vrlo detaljne crteže. Mary Anning bila je poznata britanska tragačica za fosilima iz 19. stoljeća. Mary je prve fosile pronašla i crtala još kao dijete. Njezina su otkrića pomogla znanstvenicima spoznati da je prije mnogo milijuna godina postojao život u oceanima.

Od pisma, knjiga i pripovijedanja, preko vlade, glasanja i zakona, kroz drevni Egipat, antičku Grčku, Osmansko Carstvo, svjetske ratove i hladni rat, pa do dinosaura i Sunčeva sustava – čudesan je to put na koji nas vodi Dječja enciklopedija. Kako stoji u njezinu podnaslovu, knjiga je to koja objašnjava sve. Potpisuje ju grupa autora, a na hrvatskom tržištu objavljuje Mozaik knjiga.

Knjiga Dječja enciklopedija pruža mladim čitateljima bogatstvo znanja uz zanimljive činjenice, ilustracije i jednostavno objašnjene teme iz svijeta prirode, znanosti, povijesti i svakodnevnog života. Kako to poručuje izdavač, Dječja enciklopedija knjiga je čuda koja će privući djecu svih uzrasta – idealna je za djecu koja vole istraživati i učiti, otvara vrata u čudesan svijet znanja na zabavan i edukativan način. Okuplja više od 250 različitih pojmova razvrstanih po temama, tisuće nevjerojatnih i važnih činjenica o životinjama, prirodi, znanosti, svemiru, tehnologiji, povijesti... Sve to znanje obogaćeno je prekrasnim ilustracijama, kartama i fotografijama koje oživljavaju svaku stranicu.

Uz osnovne definicije pojmova, Dječja enciklopedija nudi i zanimljive činjenice iz povijesti. Primjerice, knjige su zbirke pisanih riječi povezanih kako bi vam se ispričala priča ili prenijele određene informacije. Prije izuma knjige priče su se međusobno dijelile i pripovijedale iz sjećanja. Prva knjiga o Harryju Potteru autorice J.K. Rowling od 1997. prodana je u više od 120 milijuna primjeraka. Što se pak pisma tiče, prelazimo put od klinastog pisma do modernih emotikona. Neki kineski rječnici, inače, imaju više od 40.000 znakova.

Upoznajemo se i s kontinentima i njihovim specifičnostima, kao i sa životinjama, šumama, travnjacima, obalama, polarnim staništima... Prelazeći s kontinenta na kontinent, prolazimo i različitim vremenskim zonama. Rusija je tako velika država da se proteže preko 11 vremenskih zona. Dok je u New Yorku 7 sati ujutro, u Londonu je podne, u Parizu 13, a u Pekingu 20 sati. Prije izuma vremenskih zona vrijeme smo određivali položajem Sunca na nebu. Vrijeme se određivalo sjenom koju je štap bacao na brojčanik. Naučit ćemo i osnove bicikla, a lekcija je to, zapravo, o metalima. Drevni Egipćani izrađivali su predmete od željeza pronađenog u meteoritima palima iz svemira. Metal kalcij nalazimo u stijenama, živim bićima i mlijeku, a pomaže razvoju kosti, zuba i životinjskih rogova.

Knjiga nas vodi poviješću planeta Zemlje, ali i društva, gospodarstva, kulture, religije... Vraća nas u doba industrijske revolucije, kada su vlakovi s parnim lokomotivama prevozili robu i gorivo, primjerice ugljen, u tvornice i do tržišta. U tvornicama i rudnicima radila su i djeca u dobi od samo četiri godine! Posao je nerijetko bio opasan i prljav. Djeca su također čistila dimnjake i obavljala sitne poslove. Radila su do 80 sati u tjednu, ali bila su vrlo slabo plaćena. Kada je riječ o iskorištavanju za rad, ropstvo je posebno teško poglavlje ljudske povijesti.

Mnogo je osoba bilo porobljeno u drevnom Egiptu, navodi se, godinama su trpjeli loše uvjete te okrutnost i nemilosrdnost egipatskih porobljivača. Robovi koji su radili na plantažama bili su oteti iz Afrike. Između 1450. i 1850. godine oko 12 milijuna osoba oteto je iz svojih zajednica te je brodovima preko Atlantskog oceana prevezeno u Ameriku. Iako je ropstvo danas protuzakonito, više od 20 milijuna osoba i dalje je porobljeno... Dječja enciklopedija nudi nam na dlanu bogatstvo i raznolikost svijeta koji nas okružuje. Zanimljive i lako pamtljive informacije obogatit će opće znanje mališana i stvoriti mu plodnu podlogu i poticaj za daljnje istraživanje i učenje.

>> FOTOGALERIJA Iskreni prijatelji: Svako dijete s autizmom trebalo bi imati jednog od ovih pasa

Ilustracija dječjeg vrtića
1/14

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije