10 GODINA NAKON GUINNESSOVOG REKORDA

Jaškovo ponovno cvijeta: Selo štrudle dobit će Aleju kestena, statuu domaćice, Kuću štrudle...

U Jaškovu počeo dvodnevni Štrudlafest
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/8
30.03.2025.
u 12:49
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Osim sadnje kestena, Zaklada planira i postavljanje statue domaćice, zaštitnog lica Štrudlafesta koji se održava u rujnu i traje tri dana.

Jaškovo, najpoznatije selo štrudle u Hrvatskoj ovih je dana bogatije za novi nasad, Aleju kestena u sklopu koje će biti zasađena 42 kestena uz cestu koja vijuga mjestom koje ove godine slavi 10 godina od postavljanja Guinnessova rekorda za najdulju štrudlu na svijetu. Projekt sadnje kestena vrijedan 12.200 eura provodi Zaklada za održivi razvoj lokalnih zajednica i turizma – Zora, u suradnji s Gradom Ozljem. Sadnja aleje kakva je izvorno prije gotovo stotinu godinu krasila selo prvi je projekt Zaklade i uvod u ovogodišnji trodnevni Štrudlafest koji se održava u rujnu i okuplja goste iz cijele Hrvatske.

U daljnjim fazama, po riječima Nikoline Jović Belavić, upraviteljice Zaklade, planiraju uređenje Aleje parkovnom infrastrukturom i signalizacijom, obnovu i uređenje izvora i potoka Opara, postavljanje statue domaćice koja je zaštitno lice Štrudlafesta. Krajnji je cilj izgradnja Kuće štrudle, koja je zamišljena kao centar za posjetitelje, društveni centar i mjesto očuvanja bogate tradicije ozaljskog kraja. Sredstva za sadnju kestena skupljena su donacijama lokalnog stanovništva, ali i brojnih iseljenika toga kraja.

U Jaškovu počeo dvodnevni Štrudlafest
1/8

– Hvala svima koji su bili spremni pridonijeti da Jaškovo ponovno procvjeta. Svaka donacija, bila velika ili mala, bez obzira na to je li stigla iz Jaškova, Ozlja, Karlovca ili od druge ili treće generacije Jaškovljana u Njemačkoj ili Kanadi, svaka riječ podrške i svaki posađeni kesten dokaz su da zajedno možemo vratiti život Aleji. Uz posebnu zahvalu Sue Pasiennik iz Chicaga, zahvaljujemo donatorima iz Svetičkog Hrašća koji su prepoznali akciju i pomogli susjednom selu u ostvarenju akcije.

– Hvala i najmlađim donatorima od 7, 9 i 11 godina koji su vrijedno skupljali džeparac i samoinicijativno ga donirali za kestene. Neki su donatori željeli ostati anonimni, iako mi s velikim ponosom ističemo sve naše donatore koji su pomogli ozaljskom kraju. Za sada se postavljaju 24 pločice s posvetom, što znači da još 18 kestena čeka svog "vlasnika" i posvetnu pločicu – kazala je Lidija Žganjer Gržetić, predsjednica Zaklade Zora.

Ključne riječi
Imate li pristup optičkoj mreži u svojem naselju?
Da, i koristim je
Da, ali još nisam prešao na optiku
Ne znam, kako mogu provjeriti?
Ne, nemam pristup
Ukupno glasova:

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije