Na vlastitoj sam koži osjetila razliku između hemodijalize i peritonejske dijalize. I zato osjećam potrebu reći nešto o tome i upitati odgovorne u zdravstvu zašto se kod nas tako rijetko primjenjuje postupak koji je za mene bio spas - počela je svoju priču Bosiljka Zlatarić, umirovljena profesorica iz Zagreba.
Zbog oštećenja bubrega uzrokovanog dugogodišnjim dijabetesom i visokim tlakom profesorica Zlatarić je prije četiri mjeseca završila na hemodijalizi. Trajalo je to samo mjesec dana.
- Sva sreća da je bilo tako. Nakon nedavne tragedije koja se dogodila bolesnicima na hemodijalizi pomislila sam: Bože, pa to sam mogla biti i ja. I tada sam uvidjela koliko sam sretna što sam prebačena u program peritonejske dijalize. Ali, nije mi jasno zašto je tako malo pacijenata u tome programu?! Hemodijaliza se obavlja u bolnici, bolesnik je za to vrijeme vezan uz krevet, okružen medicinskim osobljem i odvojen od obitelji. A peritonejska se dijalizu provodi u vlastitu domu - priča gospođa Zlatarić i objašnjava cijeli postupak.
- Svakom se pacijentu koji kreće u peritonejsku dijalizu prvo u trbušnu šupljinu ugrađuje plastični kateter. Nakon zarastanja rane slijedi edukacijski postupak u bolnici. Zbog moje slabovidnosti cijeli je postupak naučio moj suprug i time preuzeo moju ulogu. Bez njegove pomoći sigurno ne bih uspjela. Tijekom primjene kod kuće ja sam pomno pratila što radi, pa sada cijeli postupak obavljam sama. Od pribora imam dvije vrećice. U jednu najprije istočim tekućinu iz trbuha, a u drugoj je otopina glukoze koju utačem u trbuh. Sve je vrlo jednostavno, a jedino strogo moram paziti da ne dođe do infekcije pribora, a time i trbušne šupljine. Za to vrijeme sjedim, a ostalo sam vrijeme uključena u kućna zbivanja. Mogu otići u društvo, pa čak i na kraće putovanje. Jedino što mi je potrebno je pribor i prikladan prostor u kojem mogu obaviti izmjenu tekućine. Moj je život sada puno lakši i s manje trauma. A zdravstvu trošim manje novca nego da sam ostala na hemodijalizi. Zato mislim da bi odgovorni u zdravstvu trebali učiniti sve da bi se peritonejska dijaliza što češće primjenjivala - zaključuje gospođa Bosiljka Zlatarić.
Snježana Črnjević