VAŽNO JE ZNATI

Brojevi koje svi trebaju znati napamet: Ključni su u slučaju nesreće ili opasnosti

Vježba civilne zaštite u Pirovcu
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/3
12.02.2025.
u 14:09

Kada se nazove broj 112, operater će upitati što se dogodilo i gdje, ima li ozlijeđenih i koliko. Uz to, može upitati kakva je pomoć žurno potrebno, kakve su okolnosti na mjestu nesreće, kao i tko zove

U hitnim situacijama, svaka je sekunda ključna, a zbog toga je iznimno važno da svi znaju brojeve koje treba nazvati kako bi stigla pomoć onima u potrebi. Besplatnim pozivom na broj 112 svi mogu zatražiti pomoć hitnih službi u Republici Hrvatskoj, odnosno policije (192), vatrogasaca (193), hitne medicinske službe (194), službe traganja i spašavanja na moru (195) te pomoći na cestama (1987).

"Jedinstveni europski broj za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj djeluje unutar Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova i neprekidno osigurava zaprimanje dojava putem telefona, SMS poruka i e-poziva iz vozila, a kao dio sustava 112 obavlja dodatne zadaće iz djelokruga civilne zaštite. Operater na broju 112 odmah po uspostavi poziva dobiva podatak o lokaciji pozivatelja te postupa na temelju utvrđenih standardnih operativnih postupaka, komunikacijskih protokola ili sporazuma", pojašnjava Ravnateljstvo civilne zaštite. 

Kada se nazove broj 112, operater će upitati što se dogodilo i gdje, ima li ozlijeđenih i koliko. Uz to, može upitati kakva je pomoć žurno potrebno, kakve su okolnosti na mjestu nesreće, kao i tko zove. Ako je potrebna pomoć samo jedne hitne službe, operater će proslijediti poziv traženoj hitnoj službi.

"Prednost korištenja jedinstvenog broja za hitne službe 112 je da se jednim hitnim pozivom praktički alarmira više službi, jer nakon dojave na broj 112 operater prenosi dojavu svim nadležnim službama potrebnim u konkretnom slučaju. Time se štedi vrijeme, jer s mjesta događaja nije potrebno pojedinačno zvati svaku službu. Nadalje, dispečerima hitnih službi omogućava se neometan rad, jer operater na broju 112 prema istima 'filtrira' zlonamjerne, nenamjenske ili opetovane pozive (kada se jedan slučaj višestruko dojavljuje od različitih očevidaca)", dodaje Ravnateljstvo. 

Pomoć se može zatražiti i slanjem SMS poruke na broj 112. To je, kako se pojašnjava, namijenjeno prvenstveno osobama koje ne mogu govornim pozivom uspostaviti komunikaciju s operaterom: gluhim i nagluhim osobama, osobama s poremećajem govora i osobama koje u trenutku pozivanja nisu u mogućnosti ostvariti govornu vezu.

Telefonski brojevi žurnih službi:

  • 112 - jedinstveni broj za hitne službe koji se koristi u Republici Hrvatskoj
  • 192 - policija
  • 193 - vatrogasci
  • 194 - hitna pomoć
  • 195 - traganje i spašavanje na moru
  • 1987 - pomoć na cestama

GALERIJA Zgrada u Splitu postala hit na mrežama. Primjećujete li nešto neobično na fasadi?

Vježba civilne zaštite u Pirovcu
1/13

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije