Svijet glazbe tuguje zbog odlaska Amadoua Bagayokoa, gitarista i pjevača slavnog malijskog dua Amadou & Mariam. Preminuo je u 70. godini života, 4. travnja 2025., u rodnom Bamaku, nakon bolesti, potvrdila je njegova obitelj i malijsko ministarstvo kulture. Amadou, slijepi glazbenik nominiran za Grammyja, zajedno sa suprugom Mariam Doumbia, stvorio je jedinstveni glazbeni izričaj koji je spojio tradicionalnu malijsku glazbu s rock gitarama i zapadnjačkim bluesom, osvojivši publiku diljem svijeta i prodavši milijune albuma. Nekoliko puta su i nastupili u Zagrebu.
Amadou Bagayoko rođen je u Bamaku 1954. godine. Vid je počeo gubiti u djetinjstvu zbog urođene katarakte te je oslijepio kao tinejdžer, navodno u 15. ili 16. godini. Taj je gubitak nadoknadio razvijanjem iznimno oštrog sluha, naučivši razlikovati zvukove različitih gitara. Kao mladi gitaristički talent, pridružio se jednom od najvećih malijskih bendova, Les Ambassadeurs du Motel, u kojem je tada pjevao i Salif Keita. Ključni trenutak u njegovom životu dogodio se 1976. (ili 1978., izvori variraju) u Institutu za mlade slijepe osobe u Bamaku. Ondje je upoznao Mariam Doumbiju, pjevačicu koja je vid izgubila kao dijete zbog ospica. Amadou je tada imao 21, a Mariam 18 godina. Otkrili su zajedničku ljubav prema glazbi i slične glazbene ukuse. Amadou je u institut došao kao učitelj i kako bi naučio brajicu. Zajedno s još jednim bivšim članom benda, osnovali su školski bend L'Eclipse, kojem se pridružila i Mariam kao najbolja pjevačica škole. Vjenčali su se 1981. godine.
Od 1980-ih počinju nastupati zajedno, isprva u bendu Mirya, sastavljenom isključivo od slijepih glazbenika, a potom i kao duo. Njihova glazba od samih početaka miješala je tradicionalne zapadnoafričke instrumente poput kore i balafona s utjecajima zapadnjačkih idola njihove mladosti, kao što su Pink Floyd i James Brown. U ranim pjesmama često su podizali svijest o problemima s kojima se suočavaju slijepe i osobe s invaliditetom. Godine 1986. preselili su se u Abidjan, tada glazbenu meku Zapadne Afrike, gdje su proveli šest godina snimajući kasete koje su postale popularne diljem regije i među afričkom dijasporom u Francuskoj. Krajem 1990-ih preselili su se u Francusku i ondje snimili prve albume, a Amadouova ljubavna pjesma posvećena supruzi, "Je Pense à Toi", postala je hit na francuskim radio postajama.
GALERIJA: Evo kako se Hana Huljić Grašo mijenjala kroz godine: Prijateljstvo s Petrom preraslo je u ljubav
Pravi proboj na svjetsku scenu dogodio se 2004. godine s albumom "Dimanche à Bamako" ("Nedjelja u Bamaku"). Album je producirao francusko-španjolski glazbenik Manu Chao, koji je čuo jednu njihovu pjesmu na radiju u Parizu i ponudio suradnju. Njegov prepoznatljiv stil savršeno se uklopio u energičnu mješavinu afričkog R&B-ja, blues-rocka i Amadouovog impresivnog gitarističkog umijeća. Album je postigao ogroman uspjeh, prodan je u pola milijuna primjeraka širom svijeta i dosegao drugo mjesto na ljestvicama u Francuskoj, predstavivši "slijepi par iz Malija" globalnoj publici.
Kako je Amadou jednom prilikom izjavio za The Guardian, u svom sviranju gitare tražio je poveznicu između engleske glazbe koju je volio (Eric Clapton, David Gilmour, Alvin Lee) i njihove Bambara kulture. Uspjeh albuma otvorio im je vrata najvećih svjetskih pozornica. Nastupali su na festivalima poput Glastonburyja (uključujući i kao dio projekta Africa Express Damona Albarna 2007.) i Womada. Njihov sljedeći album, "Welcome to Mali" (2008.), koproducirao je Damon Albarn (Blur, Gorillaz) i donio im je nominaciju za nagradu Grammy u kategoriji najboljeg suvremenog world music albuma. Tijekom karijere surađivali su s brojnim uglednim glazbenicima, uključujući Davida Gilmoura (Pink Floyd), K'Naana, Santigold, Jakea Shearsa (Scissor Sisters) i američku gospel grupu The Blind Boys of Alabama. Dijelili su pozornicu s bendovima kao što su Coldplay, U2 i Blur.
Posebno pamte nastup 2009. godine u Oslu na koncertu povodom dodjele Nobelove nagrade za mir tadašnjem američkom predsjedniku Baracku Obami. "Obama nam je rekao da voli našu glazbu. I malijsku glazbu. Bili smo jako, jako sretni", prisjetila se Mariam u intervjuu 2024. godine. Među zapaženim postignućima je i skladanje službene pjesme za Svjetsko nogometno prvenstvo 2006. u Njemačkoj te nastup na zatvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Godine 2011. održali su seriju koncerata "Eclipse" u potpunom mraku, kako bi publici približili iskustvo slušanja glazbe kao slijepa osoba. Osim nominacije za Grammy, Amadou & Mariam osvojili su brojne nagrade, uključujući prestižnu francusku nagradu Victoires de la Musique dva puta (2005. i 2013.) te BBC Radio Awards for World Music 2006. godine.
VIDEO: Ella Dvornik odgovara na pitanja o svojoj obitelji: "Sad kad ispadne da sam posvojena..."