
Čim se u Hrvatskoj spomenu ustaše, četnici i partizani, nastaje već stoput prežvakana, ali očito nikad dovršena debata u kojoj se zauzimaju strane "crnih" i "crvenih", izvrću povijesne činjenice i često vrlo sličnim diskursom brane suprotstavljeni stavovi.
U takvu društvenom ozračju, sigurno će mnogo pažnje privući ciklus dosad (uglavnom) nepoznatih filmova koje je iz zaborava izvukao filmski povjesničar i arhivist Danijel Rafaelić.
Pod egidom "nikad viđeni filmovi iz tajnih arhiva" u zagrebačkom će Hypo centru prikazati desetke dokumentarnih i igranih filmova te filmskih žurnala iz doba NDH i i poslijeratnog razdoblja, a čija je primarna svrha bila ljuta ratna propaganda, prvo ustaška, odnosno nacistička, a u kasnijim radovima komunistička.
Nacistički propagandni blitzkrieg
Među najzanimljivijim i najprovokativnijim filmovima iz ciklusa sigurno je "Rat na Balkanu: slom Jugoslavije", njemački dugometražni dokumentarac sniman u trenucima osvajanja tadašnje Kraljevine Jugoslavije. Riječ je o jedinom filmskom materijalu na kojem je zabilježeno osnivanje Nezavisne Države Hrvatske.
Snimljen je doista u rekordnom roku. Nacistički propagandni odred, naoružan filmskim kamerama, pratio je trupe u pohodu preko Slovenije, Hrvatske i Srbije sve do Grčke. Film su snimili u samo deset dana, a za mjesec dana već je prikazivan u domaćim kinima!
– Zbog aktualnosti i toga da je bila riječ o prvom filmu snimljenom na ovim prostorima, jer do tada su se u nas prikazivali samo strani filmski žurnali, film je postao nezapamćen hit. Sličnu brzinu pokazao je Michael Moore s filmom Fahrenheit 9/11, što ga je prikazao usred Bushove vladavine, a upravo zbog te aktualnosti postao je velik hit – kaže Rafaelić.
Staljin naručio film o Titu
Treba pogledati i film "U planinama Jugoslavije", snimljen u koprodukciji Sovjetskog Saveza i Jugoslavije 1946. godine, a uz kojeg se veže odlična anegdota:
– Na primanju 1945. godine bili su Tito, Staljin i tada najpoznatiji ruski glumci. Ondje je bio i Ivan Bersenjev, za kojeg je netko zapazio da izuzetno nalikuje na Tita. Staljinu je to bilo strašno simpatično pa je naložio da snime film o tome – objašnjava nam Rafaelić.
Na snimanju tog filma angažiran je Eduard Tise, snimatelj velikih klasika poput Oklopnjače Potemkin i filma Aleksandar Nevski. Dražu Mihailovića u tom je filmu glumio Vjekoslav Afrić, poslije redatelj filma "Slavica", koji se smatra prvim cjelovečernjim igranim filmom u Jugoslaviji!