"Mislio je, mislio, i dosjetio se!" Ne treba dvaput ponoviti ovu rečenicu kako bi se – poput čarobne kapljice iz epruvete omiljenog animiranog znanstvenika – u našim glavama stvorio upravo njegov lik, lik Profesora Baltazara. Inspirirani upravo tim kolektivnim sjećanjem, grupa entuzijasta iz društva Profesor Baltazar stvara novi animirani serijal od ukupno 13 epizoda, a "Hektorovo otkriće", treću epizodu, gledat ćemo u četvrtak, 13. ožujka, u zagrebačkoj Scenoteci.
Renata Brkić, producentica iz društva Profesor Baltazar i osnivačica istoimene udruge, ispričala nam je nešto više o ciljevima društva i udruge koji revitaliziraju Baltazarovu baštinu, a u svemu tome pomogli su im i izvorni autori serijala koji je nastao krajem šezdesetih godina prošloga stoljeća.
– Producent originalnog serijala bio je Zagreb Film, no s obzirom na to da je prošlo više od pedeset godina od samog nastanka serijala, njihova su producentska prava istekla i originalno djelo danas je javno dobro. Originalni crtići danas su dostupni na YouTube kanalu Profesor Baltazar, no kako bi brend ponovno zaživio, morali smo stvoriti potpuno novi serijal, čiji je producent društvo Profesor Baltazar, dok je izvršni producent studio Diedra. Četvorica originalnih autora – Ante Zaninović, Boris Kolar (danas jedini živući autor), Tomica Simović i Zlatko Bourek (nedostajao nam je Zlatko Grgić, koji je preminuo krajem sedamdesetih godina) – zajedno sa Zagreb filmom, prenijeli su prava za iskorištavanje lika i djela u druge svrhe na društvo Profesor Baltazar, točnije dali su nam ga na svojevrsno čuvanje – objasnila je Renata Brkić.
Sama udruga osnovana je 2010. s ciljem promicanja lika i djela Profesora Baltazara primarno u obrazovnom sektoru, a od samoga početka bave se popularizacijom znanosti i STEM-a. Jedan od njihovih najznačajnijih projekata jest Znanstveni piknik, dvodnevna manifestacija na otvorenom koja okuplja tisuće djece i mladih, a valja spomenuti i dvorac Stubički Golubec koji će biti pretvoren u znanstveno-edukativni zabavni centar, gdje će Profesor Baltazar biti glavni voditelj.
"Profesor Baltazar" emitiran je u više od 40 zemalja svijeta, a samim time daleko je nadišao granice bivše Jugoslavije. Najveću popularnost stekao je u skandinavskim zemljama, a jedan od najvećih i možda najneočekivanijih obožavatelja Profesora Baltazara, otkiva Renata Brkić, je Iran – sedamdesetih godina napredna i moderna zemlja s razvijenom animacijskom scenom, u kojoj danas, zbog izolacije, Baltazar nažalost nije dostupan.
"Hektorovo otkriće", epizoda koja će u četvrtak, 13. ožujka, premijerno biti prikazana publici, nastalo je kao dio projekta edukacije o boljoj zapošljivosti koja će se provoditi u srednjim školama, no s obzirom na pojavu društvenih mreža koja je rezultirala kratkim rasponom naše pozornosti, epizode novog serijala, koji će krenuti u distribuciju kada bude kompletiran, traju samo sedam minuta, otkrio je redatelj Dino Krpan.
– Jedna od ključnih promjena u novim epizodama također je prilagodba tema suvremenim generacijama. Dok su originalne epizode bile inspirirane svakodnevnim životom tadašnjeg društva – često prikazujući male obrtnike poput stolara i krojača – novi serijal odražava suvremene vrijednosti, probleme te interese djece i mladih. S vizualne strane, zadržana je prepoznatljiva estetika originala, no animacija ima pročišćeniji vizualni izraz, a najveća vidljiva promjena je prelazak na 16:9 format, umjesto izvornog 4:3, kako bismo se prilagodili današnjim standardima televizijske i digitalne distribucije. Najvažniji je cilj nove produkcije ponovno oživiti Profesora Baltazara i osigurati mu mjesto među novim generacijama gledatelja tako da ponovno postane prepoznatljiv i omiljen među djecom, baš kao što je bio u svojim zlatnim danima – zaključio je Dino Krpan.