Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 137
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
18. izdanje

Motovunski Maverick Jerzy Skolimowski, Elia Suleiman počasni gost festivala

 Jerzy Skolimowski redatelj
Foto: Adam Kozak
16.07.2015.
u 16:36

Poput nomada, Skolimowski snima u Britaniji, Francuskoj, SAD-u i Poljskoj, snima od akcijskih trilera do prestižnih literarnih adaptacija

Nagrada koja je prošle godine dodijeljena Andreju Zvjagincevu ove godine pripada velikom poljskom redatelju Jerzyju Skolimowskom, filmskom nomadu koji je uvijek tražio i pronalazio svoj put. Počasni gost Motovun film  festivala palestinski je redatelj Elia Suleiman, poznat po  filmovima u kojima ruši zapadnjačke stereotipe o sukobu Palestine i Izraela. Oba redatelja bit će gosti 18. izdanja festivala.

Nagrada Maverick, namijenjena autorima koji su individualnošću, slobodnim duhom i inovativnošću širili ili šire granice filmskog izričaja, dodjeljuje se ove godine Jerzyju Skolimowskom, filmskom redatelju, scenaristu, dramatičaru, glumcu, slikaru i pjesniku. Skolimowski je rođen 1938. godine (premda sam kaže da je dokument lažan i da je zapravo rođen 1936.). Nakon završenog studija etnografije u Varšavi obrazovao se se na znamenitoj školi u Lodzu.

Kao scenarist debitira 1960. u prvijencu Romana Polanskog Nož u vodi, a 1964. režira dugometražni prvijenac Lični opis (Rysopis). Nakon faze anarhičnog mladenačkog osvajanja modernizma i borbe s cenzurom, odlazi na Zapad, najprije u Veliku Britaniju, a potom u SAD te snima filmove koji su bili i ostali čudan hibrid "istoka" i "zapada": nerijetko žanrovski, često čak i "pulp". Početkom devedesetih, Skolimowski se povukao iz filma i posvetio slikarstvu, da bi se 2010. vratio režiranju filmom Četiri noći s Anom,meditativnom studijom o osamljenosti i čežnji.

Skolimowski je osvojio mnoge prestižne filmske nagrade, uključujući Grand prix Festivala u Bergamu (Barrier, 1966.), Zlatnog medvjeda u Berlinu (Polazak, 1967.), nagradu žirija u Cannesu za Rad na crno (Moonlighting, 1982.). Za film Ruke u vis! (Hands Up!), koji je bio dugo bunkeriran, osvojio je nagradu novinara na Festivalu u Gdansku 1981. Posebnu nagradu žirija na Venecijanskom festivalu dobio je dva puta - 1985. za Svjetionik (The Lightship) te 2010. godine za film Ubojstva iz nužde (Essential Killing) s Vincentom Gallom u ulozi anonimnog islamističkog bjegunca. Skolimowski se nerijetko pojavljuje u svojim filmovima, a glumačke izazove i dalje rado prihvaća, pa je tako zadnju ulogu ostvario u superherojskom filmu Osvetnici(Avengers) iz 2012.

Poput nomada, Skolimowski snima u Britaniji, Francuskoj, SAD-u i Poljskoj, snima od akcijskih trilera do prestižnih literarnih adaptacija, i slaže još uvijek nedovršeni opus koji se opire jednostavnim dihotomijama Zapad/Istok, Žanr/Art, Sistemsko/Disidentsko. Redatelj iz Lodza uvijek je tražio svoj put, put između, a to je jedna od definicija Mavericka, stoji u objašnjenju nagrade čiji su dosadašnji laureati Ken Russell, Terry Jones, Ulrich Seidl, Terrence Davies, Mohsen Mahmalbaf i Andrej Zvjagincev. Skolimowski će nagradu preuzeti osobno, a na brdu će se moći pogledati dva njegova ostvarenja.

Počasni gost 18. Motovun Film Festivala je palestinski redatelj s pariškom adresom Elia Suleiman. Suleimanovi filmovi nagrađivani su na najznačajnijim svjetskim festivalima, od Cannesa do Venecije, a najpoznatiji je Divine Intervention iz 2002., crnohumorna nadrealna komedija o Palestincu iz Nazareta koji, da bi posjetio svoju djevojku iz Ramallaha na Zapadnoj obali, mora proći nekoliko kontrolnih točaka. Suleimanova ostvarenja na duhovit način prikazuju svakodnevni život u Palestini, progovarajući o apsurdnostima sukoba Izraela i Palestine. Njegov rad uspoređuju s filmovima Jacquesa Tatija i Bustera Keatona, a među značajnim utjecajima spominje se i teoretičar postkolonijalizma Edward Said, s kojim je surađivao dok je živio u New Yorku.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije