Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 160
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
sporovi sa susjedom

Arbitraže: Hrvatska - Slovenija 2:0

Vesna Pusic i Karl Erjavec
Foto: Željko Lukunić/PIXELL
21.12.2015.
u 15:00

Slovenci su u biti izgubili i u slučaju arbitraže oko granice na kopnu i moru jer su u tom postupku uhvaćeni u varanju

Presudom Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (International Centre for Settlement of Investment Disputes – ICSID), sa sjedištem u Washingtonu od prošlog tjedna prema kojoj Republika Slovenija mora isplatiti HEP-u više od 40 milijuna eura za neisporučenu električnu energiju iz Nuklearne elektrane Krško u razdoblju od 1. srpnja 2002. do do 19. travnja 2003. godine, Hrvatska je u sporovima s Deželom, sportskim rječnikom rečeno, povela dva prema nula.

Hrvati su prvu pobjedu u hrvatsko-slovenskim sporovima odnijeli prošle godine kada je Europski sud za ljudska prava napokon okončao 20-godišnju bitku hrvatskih, ali i bosanskohercegovačkih štediša nekadašnje Ljubljanske banke za isplatu njihovih deviznih ušteđevina koje im nisu bile dostupne od raspada bivše Jugoslavije.

Slovenci su odbijali isplatiti tu štednju tvrdeći da ona potpada pod sukcesiju bivših republika SFRJ, no Europski sud za ljudska prava nije tako mislio pa je naložio Slovencima da štedišama bivše Ljubljanske banke, kojih je oko 300.000, isplati njihov novac. Pri tome oko 130.000 štediša iz Hrvatske i oko 165.000 iz BiH.

Njima će ukupno Slovenija morati isplatiti oko 385 milijuna eura. I dok su arbitraža oko Krškog, koja je trajala 10 godina, i spor oko Ljubljanske banke okončani, najveći i najvažniji hrvatsko-slovenski spor, u kojem je u pitanju teritorij, još nije ni blizu razrješenja.

Iako su se Hrvatska i Slovenija dogovorile za arbitražu o razgraničenju na kopnu i moru, i to pod ucjenom Slovenaca koji su blokirali pristup Hrvatske Europskoj uniji, Hrvati su od nje odustali nakon što je otkriveno da su Slovenci varali u tom postupku vođenom na Stalnom arbitražnom sudu u Haagu. Iako Slovenci ne priznaju taj hrvatski raskid arbitraže, sasvim je jasno da su u biti izgubili i u tom slučaju jer su uhvaćeni u varanju.

Problem granica između dviju zemalja još će neko vrijeme biti neriješen.

>>Vrdoljak zadovoljan odlukom arbitražnog suda kojom Slovenija treba isplatiti HEP-u 40 milijuna eura

Komentara 16

Avatar germanikus
germanikus
16:34 21.12.2015.

Nešto ide Janezima ta arbitraža kao bu...dali šamar!Izgleda kad ti je potrebno para sam isprovociraj Arbitražu sa Slovencima!

BR
Branko102
15:38 21.12.2015.

A gdje je naš kolega forumaš EU@Janez da proslavi ovu 0:3 pobjedu i da kao pravi slovenski vitez i domoljub ,konačno zapovi u svom slovenskom morju do pola Savudrijske vale.

DU
Deleted user
17:46 21.12.2015.

U članku nedostaje bitan detalj - RH je već isplatila cca 2/3 svih dev. ušteda iz Ljubljanske banke u Hrvatskoj, u sklopu povrata stare dev. štednje sredinom i krajem 90-ih i to je financ. bio vrlo krupan zalogaj za proračun RH. U ugovorima stoji da je to napravljeno iz soc. osjetljivosti do svojih građana i da to ne mijenja priv. pravni odnos štediša banka - ali Slovenija to sad smatra svršenim činom i oni de facto isplaćuju preostalu 1/3, cca 50 tisuća partija - onih koji nisu htjeli isplatu na 24 rate iz hrv. proračuna i s godinom počeka nego se nadali instant cashu iz Ljubljane. Tako, da sagledavajući u tom svjetlu, ishod je posve drugačiji, zar ne? HEP je svoje "utržio" na račun drskosti desničara koji su međudrž. sporazum o NEK slali na procjenu ustavnosti, za to vrijeme uskratili HEP-u isporuku iz polovine (suvlasnički udio) NEK. To je bilo flagrantno... Zato je bio toliki uspjeh!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije