Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
TRGOVINSKI NESPORAZUMI

Na tržištima nafte nastavljen višetjedni pad cijena barela

Naftna platforma
POOL New/REUTERS/PIXSELL
20.08.2018.
u 07:18

Barel nafte na američkom tržištu oslabio je sedmi tjedan zaredom i to za 2,6 posto, na 65,91 dolar. Istodobno, barel Brent Blenda u Londonu pojeftinio je 1,4 posto, na 71,83 dolara, kliznuvši tako već treći tjedan zaredom.

Zabrinutosti uslijed prevelike ponude na američkom tržištu nafte i mogućeg usporavanja globalnog gospodarskog rasta zbog trgovinskih nesporazuma spustile su protekloga tjedna cijene barela na američkom tržištu već sedmi tjedan, a na londonskom treći tjedan zaredom.

Barel nafte na američkom tržištu oslabio je sedmi tjedan zaredom i to za 2,6 posto, na 65,91 dolar. Istodobno, barel Brent Blenda u Londonu pojeftinio je 1,4 posto, na 71,83 dolara, kliznuvši tako već treći tjedan zaredom.

Pad cijena nafte znatno pogađa investicijske fondove koji ulažu u naftu. Dva najveća svjetska hedge fonda usmjerena na energiju, Anduran Capital i BBL Comodities, pretrpjela su u srpnju dvoznamenkasti pad vrijednosti imovine s obzirom da su cijene nafte zabilježile najveći mjesečni gubitak u protekle dvije godine.

Posljednji podaci američke vlade pokazuju veliki rast zaliha u SAD-u – za 6,8 milijuna barela u proteklom tjednu, što je najveći tjedni rast američkih zaliha od ožujka lani. „Investitori su oprezni u pogledu iznenađujućeg rasta američkih zaliha”, navode iz ANZ banke u bilješci klijentima.

Još jedan veliki uteg cijenama nafte predstavljaju sve slabiji gospodarski izgledi uslijed trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine i slabljenje valuta zemalja u razvoju, upozoravaju trgovci naftom. 

„Jednu od najvećih zabrinutosti predstavlja kineska potražnja koja pada kako drugo najveće svjetsko gospodarstvo usporava rast”, ističe Tariq Zahir, direktor u investicijskom društvu Tyche Capitalu.

Iz američke investicijske banke Jefferies kažu da se bilježi "nedostatak potražnje” za sirovom naftom i rafinerijskim proizvodima s tržišta u razvoju, dok singapurska DBS banka zamjećuje da kineski pokazatelji upućuju na „umjereni pad” aktivnosti te da je „to gospodarstvo suočeno s nepovoljnim kretanjima zbog rastućih trgovinskih napetosti.

Iz japanske MUFG banke, pak, ocjenjuju da će slabljenje turske lire suzbiti daljnji rast potražnje za benzinom i dizelom u ovoj godini. Uz usporavanje potražnje, ponuda čini se raste, pojačavajući pritisak na cijene nafte. Broj američkih bušotinskih postrojenja, pokazatelj buduće proizvodnje, protekloga tjedna ostao je na 869, kao i u tjednu ranije, no njihova brojka je znatno veća nego u istom tjednu godinu radije, kada ih je bilo 762, podaci su energetske kompanije Baker Hughes.

Ključne riječi

Komentara 5

OB
ObrenM
07:30 20.08.2018.

Prokleti pljackasi siromasnog puka hrvatskog.Kada se cijena barela i minimalno podigne ,kod nas odmah poskupljenje,a sad nakon tjedana pada cijena na svijetskom trzistu nase cijene su zaledjene.

FT
feel_the_coruption
09:22 20.08.2018.

Koji god glodavci proračuns i paraziti dođu na vlast - sve isto. Sada "tržište" određuje cijene. Na način kada raste cijena sirove nafte na tržištu - raste cijena benzina. A kada je cijena sirove nafte u padu, danima, tjednima - cijena opet raste. To je određivanje cijene na hrvatski način...Hvala hrabri ratniče plenky. hvala iskrena poštenjačino mariću. i hvala vašim kolegama pupovcu, bandiću, glavašu, radinu, vrdoljaku, sauchi, manjincima - to je ekipa za slom hrvatske. Jedina veća tragedija od toga je da je oporba koja bi to trebala promijeniti - sdp i bernardić :-) ha ha ma nema više živciranja, nama pomoći nema...

MT
makan tahi
08:15 20.08.2018.

ali nitko ne diže paniku zbog toga jer ne žele pojeftiniti goriva

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije