Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Intervju

Dukat proizvođače mlijeka stimulira i kreditima za kupnju junica

'Karlovac - Alen Fontana generalni direktor Dukata-a.140910 Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
'Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
16.09.2010.
u 13:10

Cijena mlijeka i mliječnih proizvoda u budućnosti će zasigurno rasti ukidanjem nulte stope PDV-a. Velike fluktuacije u otkupnoj cijeni mlijeka ne očekujemo, kaže A. Fontana.

I u krizi i recesiji Dukat nastavlja ulaganja, modernizaciju i širenje svoga poslovanja u Hrvatskoj, čemu je najbolji dokaz i netom otvoreni novi proizvodni pogon KIM-a. Kao i u ostatku branše, poslovanje kompanije, koja je prošlu godinu završila na 14. mjestu Finine ljstvice 500 najboljih kompanija u Hrvatskoj, u prvih je šest mjeseci otežano zbog pada kupovne moći potrošača te nižih proizvođačkih cijena, no uz inovacije i racionalizaciju poslovanja još je prostora za rast u Hrvatskoj i regiji, smatra Alen Fontana, član uprave i generalni direktor Dukata, s kojim razgovaramo o ulaganjima u modernizaciju KIM-a, aktualnostima na tržištu te kakvi su daljnji planovi te kompanije u sastavu Lactalisa.

Koliko ste uložili u novi proizvodni pogon KIM Mljekare Karlovac?

Od ulaska KIM Mljekare Karlovac u sastav Dukata u rujnu 2008. godine, u razvoj poslovanja mljekare uložili smo više od 20 milijuna eura. Najveći dio sredstava investiran je ugradnju novog proizvodnog pogona, u kojem danas proizvodimo prvu bocu za trajno mlijeko te prerađujemo i punimo trajno mlijeko u boci, na najsuvremenijoj liniji za preradu mlijeka u Hrvatskoj i u regiji.

Kakvi su daljnji planovi s karlovačkom mljekarom?

Završetkom spomenute investicije mljekara KIM postala je centar Dukata za preradu mlijeka te će upravo naša karlovačka mljekara u najvećoj mjeri opskrbljivati hrvatsko, regionalna i zapadnoeuropska tržišta trajnim mlijekom u boci.

Kakvom se pokazala istoimena robna marka u koju ste također puno ulagali?

Robna marka KIM danas je u društvu vodećih robnih marki mliječnih proizvoda u Hrvatskoj zahvaljujući velikim ulaganjima u recepturu, asortiman proizvoda i ambalažu te zahvaljujući znatnim marketinškim ulaganjima. Potrošači su prepoznali vrijednost robne marke KIM, a proizvođači mlijeka su u našoj karlovačkoj mljekari prepoznali stabilnog i sigurnog partnera.

Kažete kako je proizvodni pogon KIM-a najsuvremeniji u Hrvatskoj i u regiji. O kakvom je pogonu riječ?

U KIM-u je instalirana linija za preradu i punjenje trajnog mlijeka u boce te linija za proizvodnju HDPE boca za trajno mlijeko, jedinstvena u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe. Prerada i punjenje boce obavlja se na aseptičnoj liniji, što podrazumijeva potpuno sterilne i strogo kontrolirane uvjete prerade i punjenja mlijeka u boce, čime dodatno utječemo na produljenu trajnost mlijeka. S druge strane, višeslojna boca te dvostruko zatvaranje boce folijom i čepom potpuno čuvaju sve prirodne sastojke i kvalitetu mlijeka.

Boca za trajno mlijeko nije novost na zapadnoeuropskim tržištima.

Točno. Lactalis je HDPE bocu za trajno mlijeko predstavio francuskim potrošačima prije dvadeset godina i boca otad neprekidno bilježi golem uspjeh i u Francuskoj i na drugim europskim i svjetskim tržištima. Akvizicijom KIM Mljekare Karlovac osigurali smo prostor za gradnju HDPE pogona, pa je tako Hrvatska, nakon Francuske i Belgije, treće tržište Lactalisa s naprednom HDPE tehnologijom.

Koliko KIM i Dukat zajedno otkupljuju mlijeka u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj prerađujemo mlijeko u zagrebačkom Dukatu, bjelovarskoj Sireli i u utorak otvorenoj, novosagrađenoj KIM Mljekari Karlovac. Vodeći smo prerađivač i otkupljivač mlijeka sa 43% udjela u ukupnom otkupu mlijeka Hrvatske. U 2009. godini otkupili smo 291 milijun kilograma svježeg sirovog mlijeka od naših kooperanata i ponovno završili godinu kao najveći hrvatski otkupljivač mlijeka.

Kakva je trenutačna situacija u branši? Potrošnja je navodno pala najmanje 5 posto?

Potrošnja mlijeka i mliječnih proizvoda u Hrvatskoj pada, a mijenja se i struktura potrošnje, zbog čega su prihodi od prodaje smanjeni.

Je li se normalizirala otkupna cijena mlijeka ili će, s obzirom na to da cijene sirovina u svijetu, pšenice i drugih inputa divljaju, cijene otkupa rasti?

Prosječna će otkupna cijena mlijeka u 2010. godini biti veća od prošlogodišnje.

I dalje je otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj veća od prosječne otkupne cijene u zemljama EU 25 i očekivati je da će se taj trend nastaviti i u sljedećoj godini. Velike cjenovne promjene inputa u proizvodnji mlijeka, posebno cijena stočne hrane, mogu dovesti do rasta otkupne cijene mlijeka. Te je negativne utjecaje najefikasnije amortizirati većom proizvodnjom mlijeka, stoga smo proizvođačima mlijeka ponudili povoljno kreditiranje za kupnju junica.

Hoće li poskupjeti mlijeko i mliječni proizvodi? Može li išta više zaustaviti rast cijena u Hrvatskoj?

Cijena mlijeka i mliječnih proizvoda u budućnosti će zasigurno rasti ukidanjem nulte stope PDV-a. Velike fluktuacije u otkupnoj cijeni mlijeka ne očekujemo.

Možemo li i u Hrvatskoj očekivati nestašice mlijeka kao u Srbiji, koja je sada prisiljena na uvoz sirovog mlijeka iz regije?

Mi smo u Dukatu na vrijeme predvidjeli mogućnost deficitarne proizvodnje mlijeka u RH te smo proizvođačima mlijeka omogućili povoljnije financiranje, kreditne linije za kupnju junica i povoljniju nabavu repromaterijala. Isto bi trebali učiniti i ostali sudionici na tržištu mlijeka.

Što će hrvatskim proizvođačima i mljekarama donijeti novi Zakon o državnim potporama u poljoprivredi, kojim se planiraju smanjenja poticaja?

Revizija kriterija za dodjelu direktnih poticaja u poljoprivredi dovela bi do nužnog smanjenja potpora na održivu razinu, no najavljeno smanjenje poticaja negativno će utjecati i na proizvođače i na prerađivače mlijeka u obliku smanjene proizvodnje i prerade mlijeka u Hrvatskoj. Korist će imati oni koji budu uvozili jeftiniji proizvod.

Jeste li zadovoljni poslovanjem u prvom polugodištu ove godine? Kako planirate završiti 2010.?

Poslovanje u prvih šest mjeseci obilježili su nepovoljni tržišni uvjeti; daljnji pad kupovne moći potrošača i promjene potrošačkih navika te niže proizvođačke cijene u odnosu na godinu prije. U skladu s nepovoljnim makroekonomskim prognozama, do kraja godine ne očekujemo znatnije pozitivne efekte na poslovanje.

Kakvi su vam daljnji planovi na hrvatskom tržištu?

U ovom nam je trenutku u fokusu Dukat trajno mlijeko u boci; jedna od najvećih inovacija Dukata u posljednjih nekoliko godina te uopće u domaćoj mliječnoj industriji, iako od 2007. godine intenzivno rastemo organski, ali i kroz akvizicije. Tako smo u samo dvije godine broj proizvodnih pogona u Hrvatskoj i regiji povećali s tri na 14.

Komentara 8

LO
lojtra
14:13 16.09.2010.

Dukat je firma koja je hrvatima omogućila da ostanu bez svoje glavne mljekare. Kako proizvođačima tako i kupcima. Što jes\' - jes\' ... tako da njihove postupke i izjave treba čitati \"između redaka\".

BK
bez_komentara_2
20:42 16.09.2010.

Odkad je Dukat prodan,više ne kupujem njegove proizvode ili ih jako rijetko kupim.

IF
ifata
13:27 16.09.2010.

Da Dukat kooperantima daje kredite za junice žnj klase koje u Nizozemskoj nabavljaju po 5000 kuna a proizvođač ih ovdje plaća bez kamata 15.000 kuna to je zaista velikovrijedna pomoć. Ja sam ostao bez svega čak i bez zemlje kojuju sam morao dati za hipoteku za te njihove junice koje nabavljaju preko onog Kriminalca Plazonića.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije