ZABRANJEN PRILAZ

Kukcojeda biljka raste podno Medvednice

27.02.2002.
u 00:00

Jedina biljka mesožderka u Hrvatskoj - rosika raste u Dubravici, u cretnom području Medvednice. Rosika je mala biljka čiji su listovi skupljeni u rozetu, a na sebi imaju mnoštvo kapljica od prozirne, guste i ljepljive izlučevine. Odatle joj i ime rosika, jer listovi izgledaju kao da su neprestano posuti rosom.

- Ljepljiva tekućina privlači malene kukce koji slete na list i ostaju ulovljeni, zalijepe se i ne mogu odletjeti. List se obično obavije oko ulovljene životinjice i ona ostaje uronjena u tu sluzavu tekućinu - objasnila je mr. sc. Biserka Juretić, voditeljica Botaničkog vrta PMF-a, te dodala kako je rosika zaštićena vrsta kukcojedih biljaka u Hrvatskoj.

Rosika je neobična za biljni svijet jer izlučuje probavne enzime nalik onima kod životinja, te pomoću njih probavlja ulovljene kukce. Kada list obavije kukca, biljka upija hranjive sastojke, a neprobavljene dijelove odbacuje, odnosno oni se osuše i otpadnu s lista.

- Osim ovako neobičnog načina prehrane, rosike su obične zelene biljke koje sadrže klorofil. Pretežno se hrane kao i ostale zelene biljke, koristeći sunčevu energiju - rekla je mr. sc. Biserka Juretić.

Rosike se skrivaju iza ploče Ministarstva za zaštitu okoliša, koja označava i štiti vrlo rijetko cretno područje u Hrvatskoj. Biljka se odmah ne vidi, a znatiželjnicima je približavanje zabranjeno. Ne smije ih se dirati, niti na bilo koji način uništavati njihova staništa. Rod rosika obuhvaća 90 vrsta biljaka koje rastu na svim kontinentima, a kod nas je zastupljena samo jedna vrsta - okruglolisna rosika.

Inače, rosike rastu isključivo na siromašnom tlu, odnosno samo na tresetištima. Takvog je tla u Hrvatskoj vrlo malo, zato su biljke i njihova staništa strogo zaštićeni zakonom.

Tanja Kraljić

Imate li pristup optičkoj mreži u svojem naselju?
Da, i koristim je
Da, ali još nisam prešao na optiku
Ne znam, kako mogu provjeriti?
Ne, nemam pristup
Ukupno glasova:

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije