Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Vodeći ekonomski instituti:

'Zbog porasta cijene plina Njemačku iduće godine čeka recesija'

FILE PHOTO: Pipes at the landfall facilities of the 'Nord Stream 1' gas pipline in Lubmin
Foto: Hannibal Hanschke/REUTERS
1/3
29.09.2022.
u 12:32

Situacija bi se mogla popraviti 2024. kada se očekuju učinci stabilizacije cijena energenata. No istodobno se zaključuje kako poskupljenje plina za Njemačku predstavlja „trajno smanjenje blagostanja“.

Vodeći njemački ekonomski instituti procjenjuju da će njemačko gospodarstvo sljedeće godine ući u recesiju, proizlazi iz redovite jesenske analize, objavljene u četvrtak. „Zbog snažno poraslih cijena plina, troškovi energije su drastično povećani što vodi ka masovnom smanjenju potrošnje“, stoji u tzv. Jesenskoj procjeni vodećih ekonomskih instituta Njemačke.

Instituti za 2022. u cjelini očekuju gospodarski rast od 1,4 posto zahvaljujući boljoj prvoj polovici godine, no predviđaju da će doći do smanjenja BDP-a tri kvartala zaredom, počevši od trećeg kvartala ove godine.

Iz istog izvješća proizlazi da bi ukupni gospodarski učinak u 2023. mogao bilježiti pad od 0,4 posto, a inflacija bi sljedeće godine mogla dosegnuti razinu od 8,8 posto, što su razine koje ranije nisu zabilježene desetljećima.

U proljetnoj procjeni, ekonomisti su za sljedeću godinu još predviđali rast od 3,1 posto, a sada u novoj procjeni predviđaju pad BDP-a oko 0,4 posto. 

Situacija bi se mogla popraviti 2024. kada se očekuju učinci stabilizacije cijena energenata. No istodobno se zaključuje kako poskupljenje plina za Njemačku predstavlja „trajno smanjenje blagostanja“.

U sastavljanju Jesenske procjene sudjeluju četiri najvažnija njemačka ekonomska instituta, a služi i saveznoj vladi za donošenje vlastitih procjena.

Prema ispitivanju Njemačkog saveza trgovaca na malo (HDE), njemački potrošači mijenjaju svoje kupovne navike zbog povećanja cijena energenata. Prema tom ispitivanju 46 posto ispitanih je izjavilo kako su prestali kupovati određene proizvode, a 60 posto je više pozornosti počelo obraćati na ponude kako bi uštedjeli novac koji sada odlazi na skuplje energente. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije