Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Svijet

Svjetski profesori pisali OECD-u: U izradu PISA testova uključiti i roditelje...

Andreas Schleicher, direktor OECD-ova programa PISA, primio je pismo stručnjaka, profesora, ravnatelja, direktora brojnih svjetskih učilišta, sveučilišta i institucija koje se bave obrazovnom politikom
05. prosinca 2019. u 11:00 0 komentara 340 prikaza
Ilustracija
Foto: Frank Hoermann/DPA/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/3

Da je standardizirano PISA istraživanje ubilo radost učenja, uvelo države u međunarodno natjecanje za postizanje viših rezultata, a Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koja provodi najveće svjetsko obrazovno istraživanje, preuzela moć oblikovanja obrazovne politike širom svijeta, bez ikakvih rasprava o potrebi i ograničenjima ciljeva OECD-a, upozorili su u pismu šefu organizacije Andreasu Schleicheru brojni svjetski profesori, ravnatelji, obrazovni stručnjaci brojnih uspješnih sveučilišta i institucija koja se bave obrazovanjem. U svome su pismu dali nekoliko uputa kako poboljšati sustav koji rangira znanje 15-godišnjaka diljem zemlje što itekako utječe na obrazovne politike, ali i na naglu natjecateljsku crtu među zemljama koje žele ostvariti što bolji rezultat.

Učenici Čitaju samo 30 minuta dnevno Kako žive 15-godišnjaci u Hrvatskoj koji ispunjavaju PISA testove

– Duboko smo zabrinuti da bi mjerenje velike raznolikosti obrazovnih tradicija i kultura s pomoću jedinstvenog, uskog, pristranog mjerila moglo na kraju učiniti nepopravljivu štetu našim školama i našim učenicima – istaknuli su stručnjaci u svome pismu.

Kako su kazali, zatražili su od OECD-e da se u izradu ispita uključe roditelji, odgajatelji, administratori, čelnici zajednice, studenti, kao i znanstvenici iz disciplina poput antropologije, sociologije, povijesti, filozofije, lingvistike, kao i umjetnosti i humanističkih znanosti odnosno sve skupine na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Savjetuju da se ponudi alternativna lista kako bi se umanjili senzacionalni načini izvještavanja o rezultatima procjena, da se uključe nacionalne i međunarodne organizacije u oblikovanje metoda i standarda ocjenjivanja čija misija nadilazi ekonomski aspekt javnog obrazovanja, te ih pozvali i da objave troškove administracije vezano uz PISA testove kako bi porezni obveznici u zemljama članicama mogli razmotriti korištenje milijuna dolara na ove testove i odrediti žele li nastaviti sudjelovanje u njima.

EU fondovi Bjelovar
PRIJAVITE SE
Konferencija o atraktivnim mjerama za razvoj poduzetništva
Tvrtka Solvis
Tvrtka Solvis
Uspješna priča o najvećem domaćem proizvođaču solarnih panela
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.