Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
STRUČNJACI:

'Panamski dokumenti razotkrili su središnju uloga Londona koji je samo srce sustava poreznih oaza'

London
Foto: Reuters/PIXSELL
06.04.2016.
u 22:50

"London je epicentar velikog dijela sumnjivih poslova koji se događaju u svijetu", kaže Nicholas Shaxson, autor knjige "Porezne oaze"

Panamski dokumenti odškrinuli su vrata u bankarski svijet bogatih i moćnih, ali su razotkrili i središnju uloga Londona koji je samo srce sustava poreznih oaza, ocjenjuju stručnjaci upoznati s radom londonskog Cityja.

Dokumenti koji su prije nekoliko dana procurili iz panamske odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca pokazuju veze između Ujedinjenog Kraljevstva i tisuća tvrtka koje su za sjedište odabrale britanski teritorij zbog niskih poreza i labavog zakona. 

Panamski dokumenti pokazali su i kako se diskretni fondovi ulažu u britansku aktivu, posebno u vrlo spekulativno londonsko tržište nekretnina. 

"London je epicentar velikog dijela sumnjivih poslova koji se događaju u svijetu", kaže Nicholas Shaxson, autor knjige "Porezne oaze".

Ističe da je London srce "paukove mreže" koja dopire do dalekih prekomorskih teritorija, ostataka imperija, poput Britanskih Djevičanskih Otoka. Na tom sićušnom arhipelagu registrirano je 110.000 računa iz odvjetničkog društva Mossack Fonsece. 

Ako je Velika Britanija sama relativno transparentna i moralna u financijskom poslovanju, sumnjive afere ona u 'podizvođenje' daje na prekomorskim teritorijima, često putem fiktivnih poduzeća, objašnjava Nicholas Shaxson.   

"Utaja poreza događa se na rubovima paukove mreže i općenito se veze pronalaze s londonskim Cityjem ili s britanskim tvrtkama specijaliziranima za poreze i knjigovodstvo", objašnjava Shaxson. 

Te porezne oaze "su sve agenti Cityja, odakle se kontrolira cjelokupni sustav", tvrdi Richard Murphy, profesor na sveučilištu City u Londonu.

Niz poznatih političara posjeduje velike nekretnine u Londonu putem offshore tvrtki osnovanih uz pomoć panamske Fonsece, piše britanski dnevnik The Guardian. Primjer je za to predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, šeik Khalifa ben Zayed Al Nahyane koji posjeduje kompleks nekretnina vrijednih 1,2 milijarde funta (1,5 milijarde eura).

Ta otkrića proturječe nedavnim izjavama vlade premijera Davida Camerona o borbi protiv poreznih oaza.

"Većina gradova u svijetu ne posluje sa strancima koji stižu s torbama novčanica spremni kupiti kuće ili poduzeća. Ali London nije među njima", piše Simon Jenkins, uvodničar popularnog dnevnika Evening Standard. 

Niz je razloga zbog kojih je upravo London u središtu financijskih tokova. Ponajprije, svjetska financijska prijestolnica znala je kapitalizirati baštinu britanskog carstva i njegove trgovačke aktivnosti.

Važno je i to što je engleski jezik kojim se govori u svijetu financija.

Nadalje, Velika Britanija ima stabilan pravni sustav. Zatim, geografski je idealno smještena između Europe i Sjedinjenih Država. Konačno, tradicionalno u Britaniji politika ne intervenira u gospodarstvo.

Danas je London pod pritiskom da svoje prekomorske teritorije učini moralnijima, no dobra se volja uvijek nasuče o lobi moćnog britanskog financijskog sektora, smatra Richard Murphy.

>> Policija ponovno u sjedištu Uefe, istražuje se i novi predsjednik Fife!

Komentara 5

RT
ribaric.tomislav
23:05 06.04.2016.

Englezi ko englezi.london.bogate se na racun drugih .kao sto su nekad imali robove koji su badava morali radit za njih

Avatar lvan12
lvan12
23:59 06.04.2016.

Hej, vidim da vam je promakla vijest sa wikileaksa... Naime wikileaks su objavili dokumentaciju o planskom režiranju cijele situacije oko dokumenata iz paname, u glavnoj ulozi su state department sa USAID-om te Soros sa svojom fondacijom. Glavni cilj je ocrnjivanje neprijatelja vanjske politike SAD-a (prvenstveno Putina iako se covjek uopce ne spominje u tim dokumentima) te prebacivanje love sa raznih egzotičnih otočja u SAD koje misle glumiti novi "safe heaven"... U kojima vam se ovakvo "curenje" nece dogoditi.

Avatar nekakav
nekakav
07:41 07.04.2016.

sad bi znači trebalo uvesti jedan novi sustav kažnjavanja država koje omogućavaju utaju poreza u drugim zemljama. recimo, jako je popularna rusija ovih godina u očima zapadnog svijeta. zemlja koja se drznula suprotstaviti zapadnim novčarskim moćnicima i tiskarama dolara, funti,i, eura, jena. sad nek ruski sud kazni britaniju desecima mlrd funti, koje je britanski pravni sustav sakrio od ruskog nadzora, tj. pomogao kriminalcima iznijeti iz rusije taj novac bez da se platio porez. ja ne vidim potrebu tolkog medijskog napada na rusiju, i još neke zapadu mrske zemlje, radi poreznih utaja. prije svega bi sam zapad trebao pogledati kakvog je monstruma stvorio, nad kojim ni sam više nema nadzora. porezne oaze.. čemu služe? ničemu dobrome, najmanje legalnome. izbjegavanje dvostrukog oporezivanja? glupost, to treba pod hitno ukinuti. to koristi samo velikim korporacijama, koje su stalno u nekakvim preuzimanjima, premještaju sjedišta ko seoski lola sjenike. sad kad je utaja poreza poprimila strahovite razmjere, i počela štetiti i samim državama koje imaju nadzor nad tim oazama, e sad su se sjetili objaviti, ali samo dio podataka, koji ruši ugled zapadu mrskih država i političara. niti jedna ugledna osoba sa zapada nije u medijskim izvještajima spomenuta. sami mediji vele da te liste neće objaviti, neće dati na javni uvid, već zadržati za sebe. u 11.5 mil stranica nigdje se ne spominje ruski predsjednik, al naslovnice novina su pune slika putina. njegovi prijatelji utajili, kao, za njega. svašta. pa libija je razorena da bi zapad oteo naftu i plin. jel znate kolko je ta visokomoralna britanija od 2011-e dala pomoći libiji? 50.000 funti. a preko 50 mlrd dolara libijskog novca je pohranjeno u njenim bankama. tko o čemu, zapad o poštenju. nije istok nešto jako dobro, al prema ovom zapadu je taj mahal.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije