Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 45
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
pomoć građanima i kućanstvu

Novi peti paket mjera donosi moguća zatvaranja: Postoji način na koji trgovci mogu zaobići mjere

Ilustracija
Foto: Goran Kovacic/pixsell
1/2
15.09.2023.
u 11:07

"Ovaj novi peti paket mjera je ustvari odgovor na inflatorne pritiske koji traju već duže vremena", rekao je posebni savjetnik premijera za gospodarstvo Zvonimir Savić

Na sjednici Vlade predstavljen je peti paket mjera pomoći građanima i kućanstvima. Novi paket mjera koji se odnosi na idućih šest mjeseci vrijedan je 464 milijuna eura, uz postojeći 551 milijun eura koliko ukupno vrijede mjere iz prethodnog paketa koje su na snazi godinu dana. Vlada je odlučila ograničiti cijene za ukupno 30 proizvoda i to od ponedjeljka, 18. rujna

U mreži Prvog na HRT-u gostovao je posebni savjetnik premijera za gospodarstvo, Zvonimir Savić, koji je istaknuo razloge za donošenje ovakvih mjere. "Ovaj novi peti paket mjera je ustvari odgovor na inflatorne pritiske koji traju već duže vremena. Procijenili smo da je vrijeme da dodatnim naporima i aktivnostima ublažimo inflatorne pritiske i zadržimo niske cijene energenata. Jedan od tih elemenata je ograničavanje cijena 30 proizvoda", rekao je.

VIDEO Izjava premijera Andreja Plenkovića nakon sjednice

Objasnio je i da ovaj paket mjera, u odnosu na prošlu godinu, donosi pojeftinjenje od 25 posto. "Kada bi cijeli paket ovih grupa proizvoda uzeli na jedno mjesto i izračunali, cijena tih proizvoda krajem prošle godine bi bila 100 eura. Kada bi ih kupili po ovim cijenama, bila bi 75 eura. Dakle, 25 posto niži paket te košarice", rekao je Savić. Dodao je i da hrvatski građani plaćaju drugu najjeftiniju cijenu u EU.

- Treba imati u vidu da se ovaj paket mjera odnosi i na cijene energije. U Hrvatskoj plaćamo cijenu električne energije koja je druga najjeftinija u EU-u. Naši građani 2022. godine su plaćali tri i pol puta jeftiniji račun nego koliko bi bio da su cijene formirane tržišno. Sada s novim mjerama u 2023., računi će biti upola jeftiniji - izjavio je.

U emisiji je gostovao i Mirko Budimir, predstavnik malih trgovaca i HUP-a. Budimir je rekao da je donošenje novih mjera bila novost i velikima i malima te da su mali trgovci u nezavidnoj poziciji. "Moram priznati da je i velikima ovo jučer bila novost kada se išlo na odluku o zamrzavanju određenog dijela proizvoda, ni oni nisu to prihvatili s oduševljenjem, vidjet ćemo u budućnosti kako će se to realizirati. Što se tiče malih, oni su u nezavidnoj poziciji", rekao je. Objasnio je da košarica, o kojoj je donijeta odluka, čini 60-70% proizvoda kojim trguju mali trgovci.

VEZANI ČLANCI:



- Ne možete govoriti o nikakvom tržištu ako imate ograničeno 60 posto onoga što vi prodajete. Ovdje se želi vratiti cijene na početak godine, odnosno na kraj prošle godine. Mislim da će to biti jako teško. Proizvođači koji su na ovoj listi, neki su išli po dva tri puta gore s cijenama. Ne znamo koliko su to bila realna dizanja. Bit će izazovno za male trgovce, kako će oni to savladati, to ćemo vidjeti, teško je špekulirati. Za pretpostaviti je da će biti zatvaranja. To od ponedjeljka mora biti na policama. Neke cijene mali trgovci nisu mogli postići tako da ste imali slučajeva u malim trgovinama da niste imali šećer", objasnio je Budimir.

Kada se radi o obujmu mjera, Boris Podobnik, profesor ekonomije na ZŠEM-u, otkrio je da bi proizvođači mogli doskočiti ograničenjima te je ustvrdio da su mjere preširoke. "Mi pozdravljamo što Vlada ograničava cijenu struje. Netko tko je libertarijanac bi rekao da to nije u redu, jer svaki poduzetnik mora razmišljati o svojim rizicima. Kada govorimo o ograničenju proizvoda, mislim da će mnogi od naših proizvođača uskoro postati vrlo inovativni", objasnio je.

- Ograničava se prodaja cijene tjestenine koja je 500 grama, ali nema razloga zašto netko ne bi prodavao 520 grama jer na to nema ograničenja. Isto je s jajima, vi ograničavate paket od 10 jaja, a mogao bi se uskoro na tržištu pojaviti paket od 12 jaja", izjavio Podobnik te dodao da takve mjere možda mogu ograničiti inflatorni pritisak, ali kratkotrajno. 

- Mislim da su čak Amerikanci nakon perioda svog rasta ograničavali cijene, a to se mora raditi samo par mjeseci u iznimnim situacijama. Kada to predugo traje, to je napad na tržište. Ako smo se mi opredijelili da budemo tržišna ekonomija, onda bi se trebali ponašati kao druge zemlje koje su uvele tržišnu ekonomiju. Ovdje je najveći problem što uvodimo ove mjere, a takvih mjere nema u drugim zemljama EU - objasnio je. Na policama malih dućana neće biti proizvoda jer će se mjerama lakše prilagoditi veliki lanci.

- Mi govorimo o limitiranju u maloprodaji, a što je u veleprodaji. Na policama nekih malih dućana nećete imati proizvode. Ovdje je u povoljnijoj poziciji netko tko je veliki igrač nego mali. Najveći problem je što mi inzistiramo na tim rješenjima koja su netržišna. Svako ograničavanje cijena je prije uvođenje socijalizma nego poticanje tržišta - izjavio je Podobnik. Kao jedan od većih problema naveo je i loše stanje u poljoprivredi koje u vremenu krize pridonosi inflaciji. "Mi smo dosta uništili poljoprivredu i nije uopće čudno da mi koji smo veliki uvoznici imamo i najveće poraste cijena hrane", zaključio je.

Mirko Budimir je poručio da se u javnosti stvara iskrivljena slika prema trgovcima te da ih se predstavlja kao "lihvare". "Ja ću navesti službeni podatak da je u EU neto marža 2 posto, kod nas je to 2,2-2,3 posto. To znači da ako vi u dućanu potrošite 100 eura, 50-60 posto ide dobavljaču, 25 posto ide državi, 8-10 posto ide radniku, a 2-2,3 posto ostaje investitoru ili poduzetniku", naveo je.

Smatra i da se pritisak vrši na krivom mjestu, na marži trgovaca. "Mi vršimo pritisak na tih 2,3 posto. Tu tražimo prostor za neka velika smanjivanja, to je nemoguće. Ekonomska logika nam govori da to tako ne možemo. Najjednostavnije je da neće nitko raditi protiv sebe. Veliki će se snaći lakše, a manji teže. Imamo Zakon o reguliranju rada trgovina gdje smo čak zabranili rad tih trgovina. Stvar je dosta složena, ne možemo pojednostavljivati i tražiti samo krivca u jednome, a to je trgovac", zaključio je Budimir.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije