Prema izvješću portala Techbook, jedan od najčešćih i najštetnijih navika vozača jest postavljanje mobitela na vjetrobransko staklo ili armaturnu ploču radi navigacije. U zatvorenom autu na suncu temperatura vrlo brzo može premašiti 60 stupnjeva Celzija. Već od 35 stupnjeva dolazi do kritičnog opterećenja za mobitel, posebno za bateriju i zaslon. Najtoplija zona u vozilu upravo je područje iza vjetrobranskog stakla, gdje se mobitel najčešće postavlja. Procesor i baterija se dodatno zagrijavaju jer navigacija, mobilni podaci, streaming glazbe i eventualno punjenje rade istovremeno, nadalje, mobitel može usporiti, isključivati funkcije ili se potpuno ugasiti. Dugoročno pk dolazi do trajnog oštećenja baterije , a u najgorim slučajevima i do trajnih kvarova. Stručnjaci upozoravaju da visoke temperature skraćuju vijek trajanja baterije, a ponekad uzrokuju i ozbiljnija oštećenja poput kratkih spojeva.
Stručnjaci savjetuju da se mobiteli ne ostavljaju na mjestima izloženim suncu. Kad parkirate auto, bolje ga je maknuti i staviti na hladnije mjesto (npr. u pretinac). Savjetuju izbjegavanje duljeg punjenje mobitela po velikoj vrućini. Ako se mobitel već pregrijao, nemojte ga slučajno stavljati u hladnjak ili zamrzivač. Brza promjena temperature može uzrokovati kondenzaciju i dodatna oštećenja. Bolje ga je isključiti i pustiti da se polako ohladi na sobnoj temperaturi. Isto vrijedi i za plažu, terasu ili bilo gdje na otvorenom, mobitel nikad ne ostavljajte dulje vrijeme na direktnom suncu, piše Heute.
Važno ih je prepoznati: Ovo su znakovi da vam netko prisluškuje mobitel