Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 177
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SOLIDARNI S EUROPOM

Hrvatski seljaci još neće prosvjedovati, otkrivamo i zašto: 'Definirali smo zahtjeve za Vladu'

Svinjogojci blokirali promet kod Županje
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
1/7
14.02.2024.
u 13:33

Upravni odbor HPK donio je odluku da će prije hrvatskih prosvjeda provesti još jedan krug pregovora s Vladom RH, te poslati snažnu poruku EU

Ni tjednima nakon što su njihovi njemački, francuski, belgijski, nizozemski, španjolski kolege... izašli na ceste u valu masovnih, negdje i nasilnih prosvjeda u svojim matičnim zemljama te pred prijestolnicu Europske unije u Bruxellesu, hrvatski se seljaci nisu odlučili na prosvjede. Nakon jučerašnjeg sastančenja – u jednom trenutku, kako doznajemo, i s resornom ministricom Marijom Vučković - Upravni odbor Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) donio je odluku da hrvatski poljoprivrednici za sada ne idu u prosvjede, ali se solidariziraju sa zahtjevima prosvjednika u EU te daju podršku poljoprivrednicima drugih članica.

Upravni odbor HPK donio je odluku da će prije hrvatskih prosvjeda provesti još jedan krug pregovora s Vladom RH, te poslati snažnu poruku EU kako se hrvatski poljoprivrednici zalažu za hitne izmjene Zajedničke poljoprivredne politike EU, koja ne ide na ruku proizvodnji te urušava konkurentnost sela i proizvodnje hrane, priopćili su iz HPK.

>> FOTOGALERIJA Bujali prosvjedi u Francuskoj: Vlada mobilizirala 15.000 policajaca

Svinjogojci blokirali promet kod Županje
1/35

- Upravni odbor nije bio jedinstven po pitanja pokretanja velikih prosvjeda poljoprivrednika kod nas. Zato smo na sjednici definirali ključne zahtjeve koje ćemo još jednom uputiti Vladi RH i resornom Ministarstvu, kako bi im opet ukazali na probleme s kojima su suočeni hrvatski poljoprivrednici. Jasno smo definirali naše nacionalne probleme u poljoprivredi, koji su specifični i drugačiji od onih u EU, a koje je hitno potrebno rješavati. Ako ne bude sluha i ne dobijemo jasne odgovore od Vlade RH i resornog Ministarstva, spremni smo ubrzo krenuti u organizaciju velikih prosvjeda. Na njima ćemo upozoriti na izuzetno teško stanje u proizvodnji, te nemogućnosti da se hrvatska poljoprivreda zbog svih ograničenja novog ZPP nosi sa ogromnom administracijom, stranom uvoznom konkurencijom te rušenjem proizvođačkih cijena. Zbog toga se uništava domaća proizvodnja, a mnogi proizvođači odustaju od svoje proizvodnje, koja njima znači egzistenciju - izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Iz HPK poručuju kako će se na razini europskog udruženja poljoprivrednika Copa Cogeca 23. veljače 2024. održati sastanak svih EU poljoprivrednika, na kojem bi se trebala donijeti odluka da li se ide u generalni prosvjed na razini cijele EU.

- Pričekat ćemo da vidimo postoji li jedinstvo unutar našeg EU udruženja i ide li se u prosvjede u svim državama, a do tada ćemo vidjeti što o teškoj situaciji u hrvatskoj poljoprivredi misle Vlada i resorno Ministarstvo - ističu iz HPK.

Slažu se kako je potrebno žurno krenuti u revidiranje europske poljoprivredne politike jer je ona sada suočena sa brojnim problemima, koji su pali na teret hrvatskih, a i svih europskih proizvođača. Na prvom mjestu su gospodarski tereti, ogromna birokracija i administracija koji guše poljoprivrednike.

POVEZANI ČLANCI:

- Hrvatskim i europskim poljoprivrednicima treba omogućiti da proizvode hranu, smanjiti im administriranje i istovremeno im osigurati pravednu i dostojnu naknadu za proizvodnju hrane. Uz to treba misliti i na potrošače koji sve teže podnose teret ogromnih cijena i upitnu kvalitetu proizvoda na tržištu. Potrebno je žurno revidirati europske politike i uravnotežiti ju, što je pod pritiskom prosvjeda poljoprivrednika diljem Europe već ušlo u fokus donositelja odluka te je povučen sporni prijedlog o pesticidima. Ostalo je pitanje nelojalne konkurencije i loših trgovinskih sporazuma EU i trećih zemalja iz kojih na naše tržište ulaze proizvodi po niskim cijenama, tretiranih sa sredstvima koja nisu dozvoljena u EU, što je loše ne samo za naše proizvođače, već i za potrošače. Isto tako, ostalo je pitanje rješavanja uvoza robe iz Ukrajine koji je prošle godine napravio ogroman nered i urušio cijene i u Hrvatskoj, što je potrebno zaustaviti - poruka je koju su uputili danas.

Iz HPK ističu kako učinci klimatskih i geopolitičkih kriza značajno utječu na poljoprivrednike, a hrvatski poljoprivrednici uz sve to strahuju da će im biti nametnuto još više ograničenja i više europskih propisa s teškim i nepovratnim posljedicama na proizvodnju, prihode, što će u konačnici voditi ka povećanje uvoza uz manje ekološke i socijalne standarde.

- Posljednjih nekoliko godina HPK je snažno upozoravala na to, te smo od vladajućih tražili da se uvaže stavovi i mišljenja naših sektorskih odbora oko kreiranja strateškog plana koji treba biti u službi proizvodnje i razvoja poljoprivrede. Kao rezultat nerazumijevanja imamo situaciju koja je trenutačno vrlo napeta kao u Hrvatskoj tako i u drugim državama članicama. Poljoprivrednici izlaze na ulice jer je opstanak obiteljskog gospodarstva, kakav je danas poznat, u opasnosti - naglašavaju iz HPK.

Kada je riječ o nacionalnim problemima u poljoprivredi, koji su specifični i odstupaju od onoga što traže EU poljoprivrednici, Upravni odbor će uputiti Vladi RH i resornom Ministarstvu 10 zahtjeva – da se smanji administrativno opterećenje poljoprivrednika i ukine geotagiranje fotografija; da se oformi tripartitno Povjerenstvo za redoviti mjesečni izračun proizvođačkih cijena koji bi činilo Ministarstvo poljoprivrede, HPK i predstavnici znanost; pokrene izmjena Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama, kao i izmjena strateškog plana ZPP-a u korist primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade; pojača kontrola uvoza hrane, poljoprivrednih proizvoda i prerađevina iz trećih zemalja u suradnji sa Državnim inspektoratom RH i povećaju ulaganja u marketing domaćih proizvoda; pokrene Uzajamni fond iz čijih sredstava bi se namirivali tržišni poremećaji (minimalno 100 milijuna eura); dozvoli upis u ARKOD svima koji koriste parcelu i revidira Zakon o poljoprivrednom zemljištu; da se poveća de minimis potpore na 25.000 eura; ukine plaćanje poreza na promet nekretnina kod zamjene poljoprivrednog zemljišta, po uzoru na komasaciju te uvede nacionalna potpora (kapitalna ulaganja) uz povrat od 40% posto za investicije u poljoprivredu i preradu do 200.000 eura..

- Ovo su glavni zahtjevi koji su polazna osnova za daljnje razgovore sa Vladom i Ministarstvom poljoprivrede, a tiču se ključnih problema hrvatske poljoprivrede. Smatramo kako je potreban jasan dijalog sa Vladom RH. Želimo snažnu podršku potrošača jer su u sadašnjim tržišnim i geopolitičkim okolnostima najugroženiji upravo oni – potrošači. Proizvođači trpe gubitke, dok svi ostali u lancu koriste ovu situaciju i izvlače ogromne profite. To je jasna poruka svih poljoprivrednika koji su spremni krenuti u prosvjede, ukoliko Vlada RH i Ministarstvo poljoprivrede hitno ne poduzmu sve potrebne mjere za izvršenjem naših zahtjeva - izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.

>> Masovni prosvjed protiv eksremne desnice u Berlinu

 
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije