Naslovnica Sport Svjetsko rukometno prvenstvo 2019.

Hrvatska pobijedila svjetske prvake i osigurala kvalifikacije za OI

Červarova družina je trijumfom nad svjetskim prvacima osvojila treće mjesto u skupini
23. siječnja 2019. u 19:23 57 komentara 27590 prikaza
Hrvatska - Španjolska
Pogledajte galeriju 1/8

Nadali smo se da će utakmica protiv Francuske odlučivati o putniku u polufinale, ali nažalost nama je značila tek borbu za poziciju koja vodi u kvalifikacije za Olimpijske igre.

Lino Červar Lino Červar 'Domaćin nije imao privilegije jedino kada se igralo u Hrvatskoj'

Nije se našim igračima bilo lako oporaviti od šokantnog poraza od Njemačke, no po ulasku u utakmicu protiv Francuza vidjelo se da su ipak uspjeli u tome. Červarova družina ponovno je bila sjajna i pobijedila je svjetske prvake s 23:20.

Povela je momčad Didiera Dinarta, a mi smo prvi put u vodstvo došli u 11. minuti, kada je Horvat zabio za 4:3, a već 30-ak sekundi kasnije poveli smo 5:3. Tih dva pogotka držali smo sve do 10:8, ali onda su Francuzi počeli bolje igrati obranu, dvije, tri lopte skinuo je i Gerard, pa smo na odmor otišli sa 11:11.

Šteta što naši igrači nisu bili precizniji, jer u tih prvih 30 minuta promašili su čak 11 šuteva.

Fenomenalan u tih prvih 30 minuta bio je Zlatko Horvat, zabio je pet pogodaka, uz šut 5/5. Dobro je u tom prvom poluvremenu funkcionirala i igra 7 na 6, jer u tim situacijama zabili smo dva pogotka, a nismo primili niti jedan.

Norveška rukometna reprezentacija Norvežani zabrinuti Hoće li večeras Danci i Šveđani namjestiti rezultat na obostranu korist?

I u drugom poluvremenu igralo se gol za gol u prvih šest sedam minuta, a onda smo golovima Karačića i Mandića opet otišli na prednost od dva pogotka (15:13). Imali smo i 16:14, pa 17:15, no u tim trenucima nikako se nismo po prvi put u utakmici odvojiti na +3.

Ipak, uspjelo nam je to konačno u 48. minuti, kada je Duvnjak sjajno presjekao jednu loptu, a Mandić zabio za 19:16. a onda je u 50. Horvat zabio za 20:16. U tim trenucima igrali smo fenomenalnu obranu, Francuzi su morali nerezonski šutirati s devet metara, a te je lopte lako branio Marin Šego, koji je jučer skupio 11 obrana.

do pobjede na kraju nismo stigli lako, Francuzi su 55. minuti bili stigli na 21:19, ali snage za potpuni preokret ipak nisu imali. Na kraju su naši slavili sa 23:20.

Jakov Vranković Još uvijek me više pamte kao mistera nego kao rukometaša

Ovom smo pobjedom osigurali treće mjesto u skupini, odnosno utakmicu za 5. mjesto, koja će se igrati u subotu od 20.30 sati u danskom Herningu. A time je naša momčad ostvarila primarni cilj postavljen uoči početka Svjetskog prvenstva.

Šteta, mogli smo i više, jer na ovom SP-u pobijedili smo europske (Španjolsku) i svjetske prvake (Francusku), no plasmana u polufinale koštao nas je neočekivani kiks protiv Brazila.

Za razliku od utakmice protiv Njemačke u ponedjeljak, Lino i njegovi igrači nisu imali razloga buniti se na sudački kriterij, češki par Horaček i Novotny posao je odradio odlično.

Naši su imali veliku podršku navijača, bilo je u dvorani pet, šest tisuća Hrvata, a zanimljivo, za nas su navijali i Nijemci.

1 / 14
Hrvatska je do iznimno važne pobjede protiv Španjolske (23:19) kojom su osvojili prvo mjesto u skupini B stigla u fantastičnoj atmosferi Olimpijske dvorane u Münchenu ispunjena 'kvadratićima'
Goran Jančo je za svog partnera odabrao Croatia osiguranje
OSIGURANJE
Jančo: Stočarstvu smo posvetili svoje živote, pa farmu želimo sačuvati od rizika
Rukometni SP, 18, Köln
Hrvatska
23
20
Francuska
  • Kraj

U posljednjoj utakmici drugog kruga rukometnog SP-a Hrvatska je pobijedila Francusku s 23:20. i osigurala kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju. Červarova družina je trijumfom nad svjetskim prvacima osvojila treće mjesto u skupini I. Vratar Marin Šego bio je sjajan, ukupno je sakupio 11 obrana. Najbolji strijelac u našoj vrsti bio je Zlatko Horvat sa sedam pogodaka. Hrvatska - Francuska | Autor : Reuters/Pixsell Foto: Reuters/Pixsell

• 59'

Šego je opet obranio.

• 56'

Uzeli smo lotu, a Štrlek je zabio za tri razlike - 22:19.

• 53'

Francuska je zabila dva pogotka u nizu i smanjila našu prednost - 20:18. No Šipić ponovno zabija i vraća tri razlike.

• 51'

Igramo sjajno u obrani, ponovno smo oduzeli loptu Francuzima.

• 50'

Horvat je zabio iz sedmerca, vodimo 20:16.

• 49'

Šego ponovno brani, bila je to njegova deveta obrana.

• 49'

Pogocima Vranković i Mandića otišli smo na tri gola razlike - 19:16.

• 45'

Sjajni Šego odlično brani udarac Nikole Karabatića.

• 44'

Mandić je još jednom zabio iz kontranapada, Hrvatska vodi 17:15.

• 41'

Duvnjak je napokon zabio i vratio nas na dva razlike - 16:14.

• 39'

Francuska je smanjila našu prednost.

• 38'

Mandić je zabio dva pogotka iz kontranapada, Hrvatska ponovno vodi 15:13.

• 37'

Karačić je usješno prošao kraj francuske obrane  i izjednačio - 13:13.

• 36'

Richardson je zabio iz sedmerca, Francuzi ponovno vode - 12:13.

• 35'

Pogreška Franncuza u napadu, ponovno imamo priliku povesti.

• 32'

Horvat je zabio drugi gol iz sedmerca. Hrvatska ponovno vodi - 12:11.

• 31'

Nova obrana Šege. - 11:11.

• 31'

Počelo je drugo poluvrijeme.

• Završilo je prvih pola sata u Kölnu. Hrvatska i Francuska na odmor su otišli neodlučenim rezultatom - 11:11. Šego je u prvom poluvremenu imao sedam obrana i drži nas u igri. U našoj reprezentaciji najbolji je Horvat s pet pogodaka.

• 28'

Horvat je zabio za izjednačenje - 11:11.

• 27'

Šego je ponovno sjajno obranio. Marinu je to sedma obrana na utakmici.

• 26'

Francuzi su zabili iz sedmeraca i ponovno su poveli - 11:10. Igramo s igračem manje, Horvat je dobio dvije minute.

• 24'

Francuzi su zabili dva pogotka u nizu i ponovno izjednačili - 10:10.

• 22'

Vranović je zabio još jedan pogodak - 10:8.

• 21'

Vranković zabio za našu novu prednost - 9:8.

• 19'

Musa je bio sam na crti, ali je njegov pokušaj otišao kraj vrata. Šteta, opet smo mogli otići na dva razlike - 8:7.

• 18'

Šego je sjajno obranio kontru Francuza, napokon smo kompletni.

• 17'

Karačić je zabio za 8:6, ali su Francuzi brzo uzvratili.

• 17'

Abalo je još jednom zabio, Hrvatska vodi 7:6.

• 16'

Horvat je s desnog krila zabio za 7:5. Ali sad ćemo dvije minute igrati s igračem manje, isključen je Musa.

• 14'

Abalo je smanjio našu prednost - 6:5.

• 13'

Musa je zabio još jedan pogodak za 6:4.

• 12'

Horvat zabio još jedan gol, vodimo 5:3.

• 11'

Pogotkom Muse i Horvata preokrenuli smo rezultat. Hrvatska vodi protiv Francuske s 4:3.

• 6'

Sjajna reakcija Štrleka u napadu i izjednačio na 2:2. Manuel je poletio zrakom nakon što se lopta sretno odbila od ruku vratara Gerarda koji je pokušao presjeći dugo Šegino dodavanje.

• Abalo je zabio s crte, Francuzi ponovno vode - 2:1.

• 5'

Horvat je zabio iz sedmerca i izjednačio na 1:1.

• 4'

Stepančić promašio cijela vrata, Remili je zabio za Francuze.

• 3'

Šego je obranio, a Štrlek u polukontri nije zabio. Još nema pogodaka u Kölnu.

• 2'

Karačić je pucao, ali je francuski vratar obranio.

• 1'

Počela je utakmica. Prvi krećemo s centra. Idemo, Hrvatska!

• Osvojimo li peto mjesto u skupini idemo kući, a Tokio možemo vidjeti samo budemo li sljedeće godine europski prvaci ili ako dobijemo pozivnicu za kvalifikacije.

• Dvorana u Kölnu ponovno će biti ispunjena 'kvadratićima'. Naši rukometaši će protiv aktualnih svjetskih prvaka imati veliku podršku hrvatskih navijača! Hrvatski navijači | Autor : Slavko Midzor/PIXSELL Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

• Pobjeda Brazilaca nad Islanđanima 32:29 ne ide na naš mlin. Trenutačno je Brazil ispred Hrvatske i sada je nama, bez obzira na ishod utakmice Njemačka - Španjolska, potreban barem bod kako bi ušli u krug reprezentacija koje će igrati u kvalifikacijama za Olimpijske igre.

Izgubimo li od Francuske, a Španjolska pobijedi Njemačku ostat ćemo bez kvalifikacija za OI.

U slučaju poraza Hrvatske i Španjolske, Brazilci će u krugu reprezentacija sa četiri boda ostati na petom mjestu, zbog uvjerljivog poraza (36:24) od Španjolaca koji bi u tom krugu bili treći, a naši rukometaši četvrti. Brazil - Island | Autor : Reuters/Pixsell Foto: Reuters/Pixsell

• U tijeku je utakmica Brazil - Island 15:15 (poluvrijeme) čiji ishod je važan za konačan poredak u našoj skupini i plasman naše reprezentacije.

Rezultati by SofaScore
  • Pobijedimo li Francuze osigurat ćemo treće mjesto u skupini, ali i kvalifikacije za olimpijski turnir u Tokiju sljedeće godine. Hrvatska - Njemačka | Autor : Reuters/Pixsell Foto: Reuters/Pixsell

• Hrvatska rukometna reprezentacija porazom od Njemačke ispala je iz borbe za medalju, ali su i dalje u igri za mjesto koje jamči kvalifikacije za Olimpijske igre.

Červarovi izabranici večeras u Kölnu u rukometnom klasiku igraju protiv Francuske posljednju utakmicu drugog kruga na SP-u.

Tijek utakmice pratite na portalu večernjeg lista.