Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 18
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Potencijali imovine

Mol povećava proizvodnju nafte u Mađarskoj i Hrvatskoj

Mol
Hina
03.02.2016.
u 10:53

U posljednje dvije godine Mol je proširio poslovanje u Norveškoj i Britaniji kako bi svoj portfelj povećao s manje rizičnom imovinom.

Mol planira smanjiti investicije i više se usmjeriti na imovinu bližu Mađarskoj, koja i nakon pada cijena nafte može dobro poslovati, kazao je Berislav Gaso, direktor te mađarske naftne kompanije zadužen za istraživanje i proizvodnju.

U posljednje dvije godine Mol je proširio poslovanje u Norveškoj i Britaniji kako bi svoj portfelj povećao s manje rizičnom imovinom. Međutim, dok nalazišta u Sjevernom moru nisu profitabilna s cijenom nafte na 30 dolara po barelu, i dalje postoje potencijali imovine u Mađarskoj i Hrvatskoj, kazao je Gaso u utorak u intervjuu Bloombergu. Dodao je kako je trenutačno kontrola troškova važnija nego jurnjava za proizvodnim ciljevima i akvizicijama.

"Prioriteti u ovoj godini bit će usmjereni na ono što imamo, vađenje vrijednosti iz imovine. Volim barele, ali još više volim dolare, a u okruženju s cijenama nafte na 30 dolara sve se vrti oko dolara kada poslujete u proizvodnji", kazao je Gaso.

Mol, koji posluje u 40 zemalja svijeta, smanjit će investicije jer je pad cijena nafte na najniže razine u više od 10 godina natjerao naftne kompanije na promjenu strategije kako bi preživjele. Smanjiti će i operativne troškove i investirati samo u one projekte koji mogu poslovati pozitivno uz cijene nafte od 30 dolara po barelu, kazao je Gaso.

Mol pojačava proizvodnju u Mađarskoj i Hrvatskoj, koje zajedno čine blizu 80 posto ukupne proizvodnje grupe jer "i dalje postoji velika vrijednost koja se može izvući iz te imovine", kaže Gaso.
Kao rezultat toga, proizvodnja u Mađarskoj porasla je u posljednja tri mjeseca 2015. u odnosu na prethodni kvartal, a proizvodnja u Hrvatskoj porasla je na godišnjoj razini, naveo je Gaso.
No, nije nije htio otkriti konkretne proizvodne i investicijske ciljeve prije nego što Mol 24. veljače objavi financijsko izvješće.

Prema posljednjim smjernicama, u ovoj se godini planirala proizvodnja 115.000 barela dnevno, nakon očekivanih 105.000 u 2015. godini. Mol nema užu listu imovine koju bi prodao, a ni akvizicije nisu među prioritetima za 2016. godinu, zaključio je Gaso.

>> Hernadi suđenje u Hrvatskoj ne može izbjeći

Ključne riječi

Komentara 1

RI
rikavac
17:09 03.02.2016.

ocel Mol prodavat Ininu imovinu koja mu netreba? Moze sta oce svakako je dobio Inu zahvaljujuci sanaderu za par milioncica

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije