Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
eurozona

Fitch prijeti rušenjem rejtinga Investicijske i Razvojne banke

eu
Patrik Macek/PIXSELL
20.12.2011.
u 19:20

Situacija je slična onoj nakon sloma Lehman Brothersa 2008. godine

Financijski rizici u eurozoni znatno su se povećali u drugoj polovici godine, a zaraza koja je zahvatila prezadužene države i dalje će biti najveća prijetnja stabilnosti monetarne unije, EU, ali i cijelog svijeta. Upozorenje je to Europske središnje banke objavljeno u novom izvješću o financijskoj stabilnosti eurozone, piše Poslovni dnevnik.

Sistemski rizik

U njemu je istaknuto da je volatilnost na tržištu obveznica dosegnula razine koje su bile zabilježene nakon kraha Lehman Brothersa 2008. Kao najveće rizike koji bi mogli biti okidač za još dramatičniju eskalaciju krize ECB je istaknula problematiku financiranja bankarskog sustava.

Inače, njome se ECB namjerava “pozabaviti” upravo ovog tjedna, kada će u sklopu novih mjera bankama prvi put ponuditi trogodišnje kreditiranje u neograničenim iznosima. Prema ECB-ovoj procjeni, u proteklih šest mjeseci porasla je i vjerojatnost da bi dvije važne europske banke mogle istodobno propasti, čime je sistemski rizik skočio na razinu koja nije zabilježena od 2007. Stoga središnja banka strahuje od potencijalnog smanjenja kreditiranja, osobito kada je u pitanju realna ekonomija. Lavinu problema bi, kažu u ECB-u, mogle pokrenuti i loše vijesti o profitabilnosti banaka te snižavanje kreditnih rejtinga.

A boniteti su i danas bili izvor loših vijesti. Agencija Fitch prijeti rušenjem vrhunskog rejtinga Europske investicijske banke i 
Razvojne banke Vijeća Europe uz objašnjenje da “previše ovise o pomoći prezaduženih eurozoninih članica”, poput Španjolske i Italije.

Osim toga, s UN-ove konferencije za trgovinu i razvoj (UNCTAD) stiglo je upozorenje da fiskalne mjere štednje u Europi globalnu ekonomiju guraju u recesiju pa i depresiju poput one iz 1930-ih.

Začarani krug

Strahuju jer “začarani krug pokrenut fiskalnim stezanjem, nejakim financijskim institucijama i financijski oslabljenim kućanstvima raspiruje krizu povjerenja te sprečava investicije i otvaranje radnih mjesta i u privatnom i u državnom sektoru”.

Komentara 5

KN
KnowHow
22:14 20.12.2011.

Trebalo bi nadodati da su sve 3 američke rejting agencije prevarantske: Moody\'s, S&P i Fitch. Ocjenjivale su derivate s AAA, a sve se srušilo jer su postali bezvrijedni papiri. JP Morgan zato dobro stoji iako su 2008.-e imali 90 bilijuna derivata. Sada se otkrilo i prijevara koju su radili preko Londona re-hipotekacije, beskonačno pumpanje kredita i muljanje. London kao uvijek radi najveće prijevare, i zato nikad neće ući u fiskalnu uniju s EU članicama jer bi oni bez monetarnih prijevara odavno bankrotirali. Izvlače se na tradiciju funte, prije na tradiciju prijevara i kolonijalizma, kao da nitko drugi nema tradiciju. Ukupni dug EU članica je enorman, i čak ih i printanje Eura ne spašava. Kažu da je dug Engleske 10x BDP-a, a Njemačke i Grčke 2x BDP-a. Fitch samo pokušava zasluženo srušit EUro kako bi ojačali dolar, iako su oni u još gorim problemima kad bi podvukli crtu. Bit će zanimljivo gledati kako se sve ruši sljedećih godinu-dvije.

K1
k1milica
22:54 20.12.2011.

KnowHow : very good !. bankari komandiraju ili drze neciji novac? imam problem iz saha da razmisljam korak iza umjesto naprijed

MK
Mk123us
01:53 21.12.2011.

knowhow sve su ti tvrdnje pogresne. nazalost puno je takvih u hrvatskoj kao ti koji se prave da nesto znaju, ukljuciv politicare i vodstvo drzave. zato je tesko ocekivati napredak 1) dug njemacke je 0.8 gdp 2) dug grcke je je 1.54 gdp 3) dug VB je 0.83 gdp 4) broj od 90 bilijuna je kriv, niti ne preciziras da li je rijec o nominalno vrijednosti, kreditnoj vrijednosti, itd. pa niti nema osnove za razgovor. 5) derivati se uopce ne ocijenjuju od kuca koje navodis, te kuce ocjenjuju kreditne vrijednosnice od kojih su neke strukturirane, sto valjda ti nazivas derivatima. 6) potpuno zanemariva kolicina AAA rangiranih strukturnih vrijednosnica je postalo bezvrijedno. vecina onih koji su postali bezvrijedni su bili rangirani A i nize. 7) vidim da te smeta sto engleska nije vezala ili zamijenila svoju valutu za euro. nazalost bilo bi puno bolje da je hrvatska bila pametna (kao engleska) i da nije iz posluka to ucinila. u tom slucaju danas bi jos i preostalo nesto industrije koja je ovako unistena, a mi umjesto konzumira austrijske, njemacke itd. proizvode. samo to ce placati buduce generacije uz krvave kamate, a usput smo i predali suverenitet njemcima. pozdrav izvana....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije