41. SJEDNICA GRADSKE SKUPŠTINE

Lovrić: Možemo! nema pravo na najam gradskog prostora

39. sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/9
18.02.2025.
u 09:16

Na dnevnom redu su 22 točke.

Održava se 41. sjednica gradske Skupštine. Na dnevnom redu su 22 točke, među kojima su i Prijedlog odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak, Pridjelg odluke o socijalnoj skrbi i Prijedlog zaključka o dodjeli Nagrade Zagrepčanka godine. Nazočno je 40 zastupnika. 

Trpimir Goluža rekao je da je "danas je svečani dan za Hrvatsku" i predlažio da se sve točke maknu s dnevnog reda. Ukupno je 28 zastupnika bilo protiv prijedloga. Tomislav Tomašević uzvratio mu je: "Ne brinite, mi ćemo otići na inauguraciju. Ne znam zašto se vi brinete kada niste pozvani."

9.25 - Započinje aktualni sat

Renato Petek: Nema smisla gradonačelniku postavljati pitanja jer on ne daje odgovore, od lipnja se nagomilalo pitanja na koja nema odgovora. Mogao bi pitati nešto o dgovoru s HDZ-om oko GUP-a, ali dajem prijedlog da gradonačelnik poštuje zastupnike bez obzira iz koje stranke dolaze i kako se zovu. U roku od 30 dana dajte odgovor, to je moj prijedlog. Trebali bi poštivati sve nas i odgovoriti nam na pitanja u roku.

– Što se tiče pisanih odgovora, provjerit ćemo ima li neodgovorenih pitanja. Vi bi htjeli dobiti odgovore i danas ne iskoristite mogućnost da postavite pitanje nego dajete prijedlog. Zaustili ste neka pitanja, poput toga da imamo neki dogovor s HDZ-om oko GUP-a. Dakle, mi smo se dogovorili da HDZ tri mjeseca ne odgovori pa nas pošalju na treću javnu raspravu, kako je to točno nama u interesu? Pitajte – uzvratio je Tomašević. Dodao je da bi o korektnosti mogao puno toga reći. – Nikada u političkom životu Hrvatske nisam vidio zastupnika koji se predstavlja kao zastupnik vladajuće većine, a ponaša se kao zastupnik oporbe – naglasio je.

Mislav Herman: Osjećate li imalo srama zato što ste skoro četiri godine lagali Zagrepčanima. Crvenite li se bar malo kada se sjetite što ste sve izgovorili u posljednjih osam godina, u ovom gradskom domu. Doveli ste građane u zabludu, a to je da znate i možete izmjeniti postojeći GUP i donijeti novi. U mandatu niste bili sposobni napraviti niti izmjene i dopune GUP-a, a kamoli donijeti plan nove generacije. Prava istina je da niti znate niti možete. Vaše izjave da se radi o političkoj odluci su političko sramotne. Hoće li netko odgovarati zbog ovih propusta i zašto je vrijeme za ponvnu javnu raspravu ograničeno na minimalnih osam dana. Ja ću vas podjestiti da je i prethodnom gradonačelnik odbijan GUP, a nakon što je priznao i ispravio nedostatke proveo je javnu raspravu u trajanju od 15 dana. Bojite li se svojih građana?

– Crvenim li se bar malo? Da sam na vašem mjestu toliko bi se crvenio da bi se učlanio u SDP. Kažete, prošlom gradonačelniku je pao GUP. Da, pao je jer je HDZ dao preko 50 amandmana na konkretne zelene povšine s privatnim vlasnicima, tražili ste da se izmjene namjene da ljudi zarade novac i ucjenjivali da amandmani prođu nakon javne rasprave kako bi digli ruku da GUP koji je obećavao zagrebački Manhattan. A nakon što vam je Bandić odbo te amandmane, glasili ste protiv GUP-a, tako je on pao. Što se tiče planova nove genracije, zašto vaše ministarstvo sedam godina nije moglo donijeti pravilnik koji definira planove nove generacije. Tko je ovdje nesposoban? Znate kada vam je stupio pravilnik, 1.1. 2024. – rekao je Tomašević.

– Ne odgovarate Peteku pa ni meni. Vaš elaborat nije bio odgovor na moje pitanje. Koliko ne poštujete građane pokazali ste i prilikom ishodovanja građevinske dozvole u Kranjčevićevoj za postojeći stadion. Pitanje je možete li po postojećem GUP-u raditi u Kranjčevićevoj. tamo ste na jedan drzak način napravili parcelaciju metar oko stadiona kako susjedi ne bi imali pravo žalbe odnoso postali ste sami sebi susjed. To može raditi samo čovjek koji od građana skriva svoje pravo lice. Zašto ste raspravu ograničili na osam dana? – uzvratio je Herman. 

– Da još jednom demantiram duboko grlo iz HDZ-ovog ministarstva koje je kada se tražilo da idemo na 3. javnu raspravu reklo da projekti poput Kranjčevićeve staju. Svi projekti se rade po starom GUP-u i idu dalje, bez obzira što vi insinuirate da se to želi zaustaviti. Što se tiče GUP-a, samo ono što je ministarstvo tražilo, može ići na javnu raspravu. Vi ste propisali da rasprava može trajati od osam do 15 dana. Budući da su predmet raprave četiri točke, želimo da se usvoji GUP do kraja ovog manadata – rekao je Tomašević.

Izvjetili ste javnost o pokretanju dva projekta vezana uz RSC Jarun. Prvi, o pokretanju izrade urbanističkog plana uređenja Jaruna i drugi o izmuljivanju jezera. U kontekstu toga što se Jarun nije uredio planski već 40 godina, kada možemo očekivati početak?

– Često smo govorili o RSC Jarun, u proljeće 2023. smo završili projekt rekonstrukcije Aleje Matije Ljubeka i tada smo najavili transformaciju centra. Potreba UPU-a je tu već 40 godina, ono što smo izvjerili prije 2-3 tjedna je da je sada ta prostorna studija koja je podloga za UPU zabršena, isto tako i studija izmuljivanja je dobila sva potrebna rješenja nadležnih tjela vezana za zaštitu okoliša i slično. UPU će se naći na sljedećoj sjednici Skupštine – rekla je Danijela Dolenec.

Robert Faber: Svjedoci smo da nas je dočekalo vrlo loše stanje u održavanju infrastrukture koje nam je usko grlo za poboljšanja koja se žele napraviti. Jedno od toga je i promet, zatekla nas je situacija s vrlo starim uređajima koji upravljaju semaforima, u toku je ulaganje u novu semaforizaciju uređaja pa bih molio izvješće do kud smo tu došli? 

– Semaforizacija je dio cijelog projekta automatiziranog upravljanja prometom koji je ključan da poveća propusnost na raskrižjima kojih je preko 500, a u jednom Splitu ih je primjerice 80 – rekao je Tomašević. Andro Pavuna je dodao "prošle godine smo rekli 100, sada smo na 115, ove godine planiramo još 100. Osim toga nabavljamo softvere koji će biti pamet tih semafora i raspisujemo novu nabavu za punu inteligenciju tih semafora. U Donjem gradu se vide efekti, 50-ak raskrižja je unaprijeđeno. Protočnost se povećava i do 20 posto. Mislim da to građani počinju osjećati. Velike stvari grabimo".

Marijana Sumpor: Čučerje je stradalo u potresu prije pet godina, mnogi procesi su iza nas, a neki su u tijeku. Čučerje je u epicentru tog potresa iz 2020. i stradalo je staro sjedište samog mjesta, u središtu je s jedne strane crkva, a s druge društveni dom koji je srce njihovog mjesta. Taj dom je prolazio kroz obnovu, pa ako možemo čuti par riječi oko obnove

 Mnogi znaju da je Čučerje simbol zagrebačkog potresa, a simbol u Čučerju je upravu društveni dom. Tamo se sve aktivnosti događaju. Bilo nam je jako bitno da ga se obnovi, ali je bio toliko oštećen da ga se nije moglo obnavljati bez da ga se sruši i izgradi novi dom. On je preslika te stare zgrade iz 19. stoljeća. Preko 700 kvadrata ima sam prostor, slijedi sada opremanje tog prostora – rekao je Tomašević.

Trpimir Goluža: Pogledajmo što se značajno dogodilo u gradu od naše zadnje sjednice. Vidim, vaš zamjenik Korlaet je uspio preživjeti Thompsonov koncert na Jelačić-placu. On to zove revanjem koje ga izbezumljuje, a izbezumljen čovjek je svašta kadar napraviti pa čak i sam sebi. Ovo je dobra vijest. Idemo dalje, preselili ste sjedište svoje strane u reprezentativni prostor u Mislavovoj ulici. To je isto dobra vijest za vašu stranku. Zamjenik pročelnika službe za informativnu djelatnost i tehničke poslove, gospodin Lukas, naručio je obnovu svog ureda u vrijednosti 29.000 eura, to je dobro za njega. Vi ste po deveti put produljili mandat vršiteljice dužnosti gospođi Juroš-Pečniki, i to je dobra vijest. Jeste li spremni javno se ispričati gospođi jer ste ju u prošlom mandatu optužili za kriminalno djelovanje odnosno za stvaranje i formiranje fiktivnih proračuna?

– Što je sve bilo, tramvaj je došao nakon 15 godina. Što se tiče optužbi za političke stranke, ova skupština je donijela odluku o natječaju za poslovne prostore političkih stranaka, a ta tema mi je bila toliko bitna da je trebalo tri godine da dođe do realizacije tog natječaja, a do tada je Možemo bio u privatnom prostoru i plaćao ga, za razliku od drugih parlamentarnih stranaka. A na tom natječaju je Možemo tek treći po kvadratima koji su dodjeljeni, nakon SDP-a i HDZ-a. Ranije je bio u tom prostoru HNS koji nema gradskih zastupnika. Što tu ima problematično? Oko dezinformacija da si je zamjenik uredio ured za 29.000 eura, to je laž i to ćemo demantirati – odgovorio je Tomašević.

– Pitanje završava upitnikom. Bilo je jedno jedino. Neosporna je činjenica da ste optužili gospođu Pečnik da radi fiktivne proračune. jeste li spremni javno joj se ispričati? To je moje pitanje, nemojte odgovarati na druga pitanja – uzvratio je Goluža.

– Jednino što je ovdje fiktivno ste vi, kao fiktivni kandidat. Što se tiče laži koje ste ovdje iznjeli, ja nikada nisam rekao za pročelnicu Juroš-Pečnik da je ikad išta napravila nepravilno. Dapače, pohvalio sam ju jer je upozorila bivšegg gradonačelnika na neodrživ proračun. U tom smislu, naša suradnja ej profesionalna i korektna i u suradnji s njom smo usplei stabilizirati gradske financije. Vas može biti sram jer bi se trebali ispričati svim pročelnicama i ponašate se nasilnički prema svim ženama – rekao je Tomašević.

Ivica Lovrić: Maloprije ste ovdje lagali. Ako pogledate stranice gradske Skupštine, vidjet ćete da su oni koji su u klubu Možemo i Zagreb je naš, isključivo članovi Zagreb je naš. Možemo onda nema pravo na poslovni prostor u gradu. 

Tihimir Milovac: Bit će šest godina da je kino Europa zaustavilo stvoj rada. tadašnji gradonačelnik je prekinuo ugovor sa Zagreb film festivalom pod izlikom da dvorana ide u obnovu. Naravno, to nije bilo točno. Obnova nije provedena, niti je tadašnji gradonačelnik uvrstio troškove u Proračin ua 2020. Govorilo se da će prostor biti prenamijenjen. Javnost se pobudila i tu se stalo, tadašnji gradonačelnik je zaustavio svoje namjere i dao kino na upravljanje KIC-u. dogodio se potres, išlo se u projekt obnove, dogodio se drugi potres i cijela stvar je stala. Od 2021. se krenulo u pripremu projekta obnove, u kojem je statusu sada? 

– Desio se potres pa su se promijenili standardi gradnje. Stari projekt nije odgovarao novim standardima, a mučili smo se i sa imovinsko-pravnim odnosima. Zgrada je stara i ne dozvoljava moderne uvjete što se tiče borbe protiv požara itd. sve smo morali promijeniti – započeo je Toamešvić. – Da nadopunim gradonačelnika. To je strateški projekt ove Uprave i prevažno mjesto gradske kulture i bavimo se njime od samog početk, iako to možda u očima javnosti ne izgleda tako. Detaljnim pregledom se ustanovilo da je konstrukcija oštećena i više nego što se mislilo. Imamo potvrdu javne nabave da bi prethodno savjetovanje trebalo biti objavljeno kroz tjedan dana. To je defacto pokretanje nabave za izvođača, rok je 18 mjeseci. Tako da, ako u lipnju budemo imali izvođača, do kraja 2026. bi trebali imati kino. Projektantska procjena je 9 milijuna eura bez PDV-a, ali vidjet ćemo što ćemo dobiti u nabavi – rekao je Koralet.

Marina Ivandić: U ovom mandatu je naprosto igrom nesretnog slučaja i potresa cjelovito obnovljeno osam školskih zgrada, pet je školskih objekata novoizgrađeno, pet dograđeno i još na pet su radovi u tijeku. Govorimo o 23 nova objekta, međutim, sukladno ambicioznom planu preslaska na jednosmjensku nastavu, to sigurno nije dovoljno i ne zadovoljava standarde da bi se taj prelazak dogodio. Gdje smo s tim, koji su idući koraci?

– U prvom mandatu smo najviše govorii o vrtićima jer je to bila žurna potreba, sada smo u situaciji da za gradske vrtiće imamo 30 projekta. U jednoj smo dobroj situaciji gdje ulazimo u drugi mandat s 14 izgrađenih, a 16-ak ćemo još završiti u novom mandatu. 23 školska objekta, složit ćete se, impresivno je, ali i dalje smo daleko od potrebe, kao što ste rekli, za jednosmjensku nastavu. To je i nacionalni i naš cilj. Nadležnom ministarstvu je trebalo dvije godine da raspišu projektu dokumentaciju za to kako izgleda natječaj za jednosmjensku nastvu. NPO je usvojen u srpnju 2021., a mi smo natječaje dobili u srpnju 2023. To vrijedi podcrtati. Nešto što je smatrano prioritetom, apsolutno nije bio. Mi smo prijavili 22 projekta, 16 se tiče izgradnje ili dogradnje škola, a 6 sportskih dvorana. to sve kada napravimo neće biti dovoljno za jednosmjensku nastavu – obajsnila je Dolenec.

Mario Župan: Znate li zašto ste raspisali u ZET-u najtječaj za četiri rabljena električna autobusa, kada su vam osigurana sredstva za nabavu novih autobusa. Bilo vam je osigurano i za tramvaje. Zašto radite takve procese, zašto ne koristite europska sredstva, zante li ih povući? Svjedoci ste da je kao u ZET-u, tamo gdje je autobus išao tri puta na dan ide jednom, gdje je išao svakih 20 minuta, sada ide svakih 45....

– Odgovor je jednostavan, zato što smo čekali dvije godine da resorno ministarstvo raspiše natječaj za kupnju električnih autobusa. Ne samo mi, Osijek, Rijeka, Split, svi smo čekali. Tek se ove godine raspisao natječaj pa ti autobusi ne mogu stići do roka NPO-a, do lipnja iduće godine pa ako ćemo ići u kupovinu oni se neće moći financirati iz NPO-a, ne znam otkud će biti financirano. Mi ćemo ići kuiti 60 električnih autobusa, pa makar sami financirali to. Prvi električni autobus će doći za nekoliko godina, bit će na Sljemenu pa na Jarunu. Ponosni smo što ćemo biti prvi grad u zemlji koji će imati električni autobus – rekao je Tomašević.

– Kada ste znali da ministarstvu treba dvije godine, u četiri godine ste mogli riješiti probleme oko voznog reda i održavanja voznog parka. Ne možete uvijek sve svaljivati na ministarstvo, kada vam ono osigura tramvaje koje ste nekidan dobili, onda izjavljujete 'evo za tramvaje se ima kada se ne krade', a niste rekli zahvaljujući NPO-u smo povukli sredstva. kada je tako zločesta Vlada, onda ste mogli dati informaciju da vam je tramvaj isporučen 4 mjeseca prije roka – dodao je Župan.

– Šokiran sam. Znači vaša je optužba da nismo mi kupili tramvaj nego ga je kupila Vlada pa ste otišli korak dalje i rekli da je Vlada i proizvela tramvaj. U mom mandatu je kupljeno 65 novih autobusa, nije bilo dovoljno pa smo kupili i 60 rabljenik dok smo čekali da se raspiše natječaj za električne autobuse. I još smo uz to pokrenuli javnu nabavu za 60 rabljenih autobusa i sada krećemo u javnu nabavu za 60 dodatnih električnih autobusa – odgovorio je Tomašević.

Komentara 6

KO
Korisnik99
11:45 18.02.2025.

Kao i u saboru vidi se koju gadski zastupnici su tu postavljeni zbog interesa. Pitanje gradske zastupnice Sumpor o Čučurju je više nego smješno. Pravo pitanje bi bilo vezano za komunalne probleme.

Avatar comandante
comandante
09:53 20.02.2025.

zašto je strljučljak sa prometnog faxa iz naslova na slobodi?

AN
AntePortas9
17:47 18.02.2025.

MOŽEMO, al' ne znamo kako.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije