Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 52
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
VINSKI PAKET

Vinarima stopostotne potpore za borbu protiv zlatne žutice

Zlatna žutica vinove loze
Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
1/3
11.02.2026.
u 09:30

Vlada RH sada mora osigurati obeštećenje za zamjenu svih zaraženih trsova, a ne samo tamo gdje je zaraza premašila 20%, kaže Vešligaj

Vinski paket kojim bi se, među ostalim, vinarima i vinogradarima omogućilo i 100-postotno financiranje mjera prevencije i detekcije zlatne žutice izglasan je na jučerašnjoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. Prema riječima eurozastupnika Marka Vešligaja, jedinog hrvatskog člana u Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj, vinski paket dolazi u pravo vrijeme, dok je sektor pod snažnim pritiskom. Potrošnja vina u EU pala je na najnižu razinu u posljednjih 30 godina, uz trend daljnjeg pada do 2035., a proizvođače dodatno pogađaju klimatske promjene, tržišni viškovi, nestabilan izvoz i širenje bolesti vinove loze.

Upravo ovo posljednje bila je i tema nedavnog stručnog susreta u Štrigovi koji je organizirao Vešligaj, na kojemu se čulo kako su hrvatski vinari u teškoj poziciji jer je zlatna žutica detektirana u čak 14 hrvatskih županija i Gradu Zagrebu.

Europska unija svjesna je problema i sada su otvorena vrata državama članicama, uključujući i Hrvatsku, da adekvatno prilagode svoje strateške planove Zajedničke poljoprivredne politike, ističe hrvatski eurozastupnik.

– Vlada RH sada pod hitno mora osigurati obeštećenje za zamjenu svih zaraženih trsova, a ne samo vinograda u kojima je zaraza premašila 20% te bez odgode krenuti sa sufinanciranjem troška zaštitnih sredstava namijenjenih suzbijanju američkog cvrčka kao glavnog vektora zaraze – izjavio je, ističući kako vinski paket donosi i druge mogućnosti, od jače potpore razvoju vinskog turizma pa do mogućnosti povećanja broja hektara vinograda u Hrvatskoj bez limita u sljedeće četiri godine. Ove su mjere pravovremene i prijeko potrebne, no sve će to biti manje važno ako zlatna žutica uništi sve što imamo, upozorava.

– Jučer sam na plenarnoj sjednici uputio zahtjev i nadležnom povjereniku Hansenu za donošenje okvira s europske razine za suočavanje sa zlatnom žuticom, osobito za krčenje zapuštenih vinograda koji su veliki problem u širenju zaraze, jer nam je prijeko potreban koordinirani europski odgovor – tvrdi Vešligaj.

Smatra kako bi resorno Ministarstvo poljoprivrede trebalo provesti dodatne mjere, neophodne za suzbijanje i prevenciju zlatne žutice, a to su nadzor te upis svih vinogradarskih površina u Vinogradarski registar, veći broj inspektora i bolji nadzor te provedba sankcija za one koji krše pravila i obveze u pogledu suzbijanja opasne bolesti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata