Gostujući u podcastu Bobu Bob! Večernji TV-a gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić kaže da je "češljanje" sportskih saveza koje je rezultiralo izvidima USKOK-a u nekoliko njih samo nastavak njegova šestogodišnjeg rada u kojem u slobodno vrijeme traži informacije od javnopravnih tijela. Počeo je istražujući troškove lokalne samouprave, a savezi su, kaže, bili logičan sljedeći korak jer ima presudu Visokog upravnog suda koja mu jamči pravo tražiti informacije od sportskih udruga te smatra da svaki građanin ima pravo znati na što se troši javni novac.
Dakle, ja sam htio samo vidjeti kako se troši naš novac, to je to, Olimpijskog odbora. A nakon toga to pomalo zakotrljalo pa sam poslao zahtjeve na petnaest većih sportskih saveza u Hrvatskoj da vidimo na što oni troše naš novac. Automatski su došli odgovori takvi da ja pecam, da ja pokušavam. Mislim, ako je sve čisto pa se ne daju podaci, nego se piše da ja to radim u političke svrhe. Dakle, ako sam ja čist, ja kao gradonačelnik Oroslavja već pet godina. Naši svi računi su javno i transparentno dostupni. Nemamo problema s nijednim centom koji je potrošen. Zar ne bi savezi isto tako trebali. Meni je to logika bila, ajmo to istražiti. Onda se to zahuktalo.
Šimunić dodaje da ga je posebno uznemirilo što je HOO sazvao sastanak sa svim većim savezima s jednom točkom dnevnog reda — kako ne odgovoriti na njegove zahtjeve. Upravo to mu je, kaže, bio najveći alarm. Među najbizarnijim nalazima ističe to što je u Odbojkaškom savezu direktorica s plaćom prosječnog gradonačelnika više od nje trošila mjesečno na karticu, a jedan savez je podigao više od 100.000 eura gotovine na bankomatima — i to u doba digitalnog plaćanja i e-računa. Kao najapsurdniju situaciju navodi reakciju atletskog saveza. Isti dan kad je ujutro poslao zahtjeve za pristup informacijama, kaže, već popodne su suradnike zvali nudeći izgradnju atletske staze u Oroslavju. Šimunić kaže da su afere u sportskim savezima najveće u povijesti hrvatske države i da ako se sad ništa ne promijeni, neće se nikad.
Mi svi moramo prestati više gledati lijevi i desni. Mi svi kao narod imamo jedan veliki problem, a to je korupcija. To je naša generalna i zajednička točka. Ne ustaše i partizani, ne lijevi i desni, ne ideologija. Nama je problem to da netko troši naš novac netransparentno i možda ga trpa sebi u džep. To je naš problem, to je zajednička točka oko koje se moramo svi okupiti. Kad mi riješimo taj problem i kad izgradimo sustav koji bi funkcionirao e onda onda se možemo dijeliti i na nekakve ideološke stvari. Ovo mora biti točka okupljanja, jer kad ljudi ne budi više čekali na liste u bolnicama, kad ljudi više ne budu skupljali po kontejnerima, kad budemo podigli životni standard. Kad bude čovjek ostvario pravo. Zato jer ima pravo na to, a ne zato jer ima vezu ili pozna nekoga ili je u medijima. E, onda onda će svima svima biti bolje. A onda možemo biti lijev i desni.Sad nije vrijeme za to. Ja bih čak rekao da je ovo nekakva ključna točka u ovom svemu, krenuvši od sportskih saveza. Ako se ovo sad ne promijeni, onda se neće nikad promijeniti.
Šimunić je razočaran što direktorima saveza s toliko nepravilnosti USKOK nije pokucao na vrata,ali je njemu upao u roditeljsku kuću u 6 ujutro, tražeći dokumentaciju vezanu uz dva ugovora iz Turističke zajednice Oroslavja za što kaznenu prijavu prije dvije godine podnijeli vijećnici HDZ-a i SDP-a iz Gradskog vijeća. Oduzeli su mu mobitele i računala — uključujući mobitel teško bolesne majke, koji su vratili tek nakon što je slučaj izašao u medijima. Šimunić smatra da je timing indikativan jer upad dogodio upravo u trenutku kad je bio najglasniji oko nepravilnosti u sportskim savezima. Kaže da je eventualna pogreška nastala na razini Turističke zajednice, koja ima vlastitu odgovornu osobu i tvrdi da u pet godina upravljanja nije nikome pogodovao ni primio išta, te da su svi projekti završeni ispod ugovorene cijene. Tvrdi da je moguće da ga možda čeka nekakvo političko suđenje jer je indikativno da se sve dogodilo baš sada. Dodaje da ga ništa neće obeshrabriti i neće odustati.
Nema odustajanja. Zalog ovog svega je narod. Narod koji mi vjeruje i koji mi daje podršku i on je taj koji me drži i zbog kojeg osjećam potrebu i jednostavno da ne skrenem nikad s tog puta. Jer takvu podršku ja stvarno nisam nikada ni u snu mislio da imam. I to je ono što me drži. To mi daje želju. I to mi daje nadu da se moraju stvari promijeniti, da nam svima skupa mora biti bolje. Možda ne za nas, ali za našu djecu. To je poanta svega. Da danas sutra moja djeca, nadam se da ću ih imati, moji nećaci, ne bi morali raditi i proživljavati ovakve stvari koje moram proživljavati ja. To je poanta svega.
Više doznajte u podcastu Bobu! Večernjeg TV-a na platformama YouTube i Spotify te društvenim mrežama Večernjeg lista.
FOTO Pogledajte tko je danas promoviran na Hrvatskom vojnom učilištu: Među njima i dvoje saborskih zastupnika
Ne kužim, pa lik je osumnjičeni kriminalac koji je tvoreno priznao da je varao na javnim nabavama, tako da će uskoro iza brave gdje mu je i mjesto.