Klinička bolnica Dubrava u srijedu, 16. travnja od 14 do 18 sati održat će Dan otvorenih vrata povodom obilježavanja 18. Hrvatskog dana prevencije raka glave i vrata. U navedenom terminu građanima će biti omogućeni besplatni preventivni pregledi bez uputnice i prethodne najave u ambulantama P6–P8, u prizemlju Kliničke bolnice Dubrava (Avenija Gojka Šuška 6).
Preglede će provoditi multidisciplinarni tim specijalista Klinike za kirurgiju lica, čeljusti i usta, koja ujedno djeluje kao Referentni centar Ministarstva zdravstva za kirurgiju tumora lica, čeljusti i usta. Dosad je u okviru ove javnozdravstvene akcije u KB Dubrava pregledano više od 4.000 građana, a ovogodišnja kampanja odvija se pod sloganom „Ne gubi glavu – pregledaj se na vrijeme!“.
Rak glave i vrata sedmi je najčešći rak u svijetu, a godišnje od njega oboli više od 890.000 osoba. U Hrvatskoj se svake godine dijagnosticira oko 1.200 novih slučajeva, što znači da svakog dana obole tri osobe, dok gotovo polovica njih izgubi život zbog kasne dijagnoze.
U usporedbi s europskim prosjekom, Hrvatska ima sličan teret bolesti. Godišnje se bilježi oko 25 novooboljelih na 100.000 stanovnika, što je usporedivo s većinom zemalja EU-a. Međutim, stopa smrtnosti u Hrvatskoj i dalje je visoka, prvenstveno zbog kasnog otkrivanja bolesti i slabog odaziva na preventivne preglede.
Karcinom usne šupljine je najčešći rak glave i vrata, s više od 350 novih slučajeva godišnje u Hrvatskoj. Najčešće pogađa muškarce starije od 50 godina, no zabrinjavajuće je što se sve češće dijagnosticira i kod mlađih osoba koje ne konzumiraju alkohol niti koriste duhanske proizvode.
Za razliku od karcinoma ždrijela, veza između HPV infekcije i karcinoma usne šupljine je minimalna – manje od 5% slučajeva karcinoma usne šupljine povezano je s HPV-om. No, kod karcinoma ždrijela, osobito u području krajnika i baze jezika, HPV je prisutan u više od 70% slučajeva. Ovi tumori često zahvaćaju mlađe nepušače i imaju nešto bolju prognozu od tumora izazvanih tradicionalnim čimbenicima poput pušenja i alkohola.
Kako ističu liječnici, pregled je brz, neinvazivan, bezbolan – i može spasiti život, budući da se tumor glave i vrata liječi uspješno ako se otkrije na vrijeme. Na preventivni pregled osobito bi trebali doći građani koji su uočili promjene u usnoj šupljini i ždrijelu (ranice, bijele ili crvene mrlje, bol, otežano gutanje), klimavost zubi ili proteze, čvorove ili otekline na vratu, dugotrajnu promuklost, bol u grlu, uhu ili čeljusti, trajno začepljen nos ili uporna krvarenja iz nosa, poremećaj osjeta u licu i otok lica.
Najvažniji rizični čimbenici za razvoj raka glave i vrata su pušenje i konzumacija alkohola, no važnu ulogu u razvoju pojedinih tumora ima i HPV infekcija, osobito u području ždrijela. Prevencija uključuje prestanak štetnih navika, cijepljenje protiv HPV-a, edukaciju te pravovremene i redovite preglede.