Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 64
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Pejčinović-Burić:

'Srbija nije spremna suočiti se s prošlošću'

Okupljanje sudionika Dana sjećanja na žrtvu Vukovara
Slavko Midzor/PIXSELL
10.12.2018.
u 21:37

Šefica hrvatske diplomacije ponovo je upozorila na važnost poštivanja Daytonskog sporazuma i ustava BiH kao i odluka ustavnog suda u formiranju vlasti nakon izbora i u reformi izbornog zakonodavstva

Hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović-Burić izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU-a da se Srbija nije spremna suočiti s prošlošću, otežavajući tako rješavanje ratnog naslijeđa, kao što je sudbina nestalih i suđenje ratnim zločincima.

"U Srbiji, nažalost, i dalje nema političke volje za suočavanjem s prošlošću i odustajanjem od ideologije iz 90-tih godina prošlog stoljeća što ozbiljno dovodi u pitanje spremnost za rješavanje drugih pitanja koja su posljedica raspada bivše države, kao što je pitanje granica, ili onih koja su posljedica agresije na Hrvatsku, kao što su pitanja nestalih ili suđenja za ratne zločine", rekla je Pejčinović-Burić, priopćilo je ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP).

Ona je u Bruxellesu sudjelovala na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU-a koje je razmotrilo aktualnu političku situaciju u jugoistočnoj Europi.  Šefica hrvatske diplomacije ponovo je upozorila na važnost poštivanja Daytonskog sporazuma i ustava BiH kao i odluka ustavnog suda u formiranju vlasti nakon izbora i u reformi izbornog zakonodavstva.

"Stvarna jednakopravnost konstitutivnih naroda ključ je unutarnje stabilnosti i funkcionalnosti BiH", rekla je Pejčinović-Burić.

Vezano za dijalog Srbije i Kosova, ministrica je istaknula potrebu smirivanja situacije i izbjegavanja daljnjih provokativnih poteza te nužnost stvaranja ozračja koje će omogućiti konstruktivni nastavak dijaloga.

Europski ministri su o situaciji u Ukrajini, posebno u Azovskom moru i Kerčkom tjesnacu razgovarali s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Pavlom Klimkinom.

Istaknuli su da Rusija mora poštivati međunarodno pravo i međunarodne norme, uključujući pravo nesmetanog prolaza i plovidbe te su zatražili trenutačno puštanje na slobodu ukrajinskih pomoraca i brodova.

Države članice su još jednom podržale neovisnost, teritorijalnu cjelovitost i suverenitet Ukrajine i potvrdile privrženost politici nepriznavanja nezakonite aneksije Krima, stoji u priopćenju.

U pogledu Irana potvrđena je predanost provedbi Zajedničkog sveobuhvatnog plana aktivnosti (JCPOA) te izražena zabrinutost iranskim aktivnostima u njegovoj regiji, balističkim programom te stanjem ljudskih prava.

Situacija u Venezueli ocijenjena je vrlo teškom, a za EU i Hrvatsku angažman u toj zemlji važan je, između ostaloga, i zbog toga što tamo živi znatan broj građana porijeklom iz Unije, uključujući oko 5000 pripadnika hrvatske zajednice.

Uoči ministarskog sastanka EU-a i Afričke unije 21-22 siječnja 2019. u Bruxellesu, vijeće je razgovaralo o daljnjim naporima i konkretnim mjerama u cilju jačanja partnerstva s Afrikom. Naglasak je bio na promicanju gospodarske suradnje i ulaganja te osnaživanju mladih.

Na marginama vijeća za vanjske poslove održan je na inicijativu Italije sastanak ministara država članica EU-a srednjeg i istočnog Mediterana na kojem se razgovaralo o migracijama, budućem Višegodišnjem financijskom okviru kao i o jugoistočnoj Europi, navodi se u priopćenju MVEP-a.

Pogledajte video: Kako je hrabra hrvatska vojska zaustavila agresora nakon pada Vukovara

Komentara 32

Avatar MENSA
MENSA
06:49 11.12.2018.

Velikosrpska ideja i ideologija jednostavno je već genetski utkana u svakog Srbina (izuzeci samo potvrđuju pravilo) i to je osnovni razlog što ni jedna Jugoslavija, bez obzira na promjene forme, nije uspjela zaživjeti kao zajednica stvarno ravnopravnih naroda koji sui su živjeli u njoj. To je definitivno i temeljni i najjači razlog propasti te "tvorevine" i svih zala i nasilja koji su buknuli prilikom neminovnog pada te "Srboslavije". Srbi uporno bježe od suočavanja od sa svim zlima koje su oni učinili svim drugim narodima s kojima su zajedno živjeli. U toliko ima i pravednosti u tome što Srbi i Srbija sada, već u dužem razdoblju prolaze kroz fazu plaćanja svojih grijeha. Problem je da se u kolektivnom biću Srba ne naziru ni prve natruhe neophodne katarze bez koje će oni jednostavno vremenom nestati kao narod i to omraženi kod svih okolnih naroda.Žalosno! Ali što se tu može? Svatko i na osobnom i na kolektivnom nivou ima mogućnost i pravo izbora. I to je ..."to"!

CI
cicibela
23:41 10.12.2018.

Nema ni prošlosti, ni sadašnjosti, ni budućnosti, za zemlju koja živi od mitova. Jedina opsesija za koju žive traje od Ilije Garašanina i njegovih Načertanija Velike Srbije. Tužno i žalosno!

DU
Deleted user
23:50 10.12.2018.

Ipak je traktorijada bila previše traumatična i da bi se suočili sa činjenicom da su pobjegli na ukradenim traktorima i da ih sada nema tko natenkirati i naftu platiti.Lp.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije