Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 188
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SDSS REAGIRAO

VIDEO Pupovac pohvalio susret Plenkovića i Vučića: 'Koalicija s HDZ-om? Bilo je i gorih od Burić'

Zagreb: Pupovac i Milošević o govoru mržnje
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
19.01.2023.
u 14:23

Pupovac je kazao da kolegicu Burić nije doživljavao kao nekoga tko bi bio u stanju u polemici posegnuti za tom vrstom jezika i rječnika

Saborski zastupnici SDSS-a Boris Milošević i Milorad Pupovac danas su u Saboru održali konferenciju za medije na temu govora mržnje, a glavnik je povod bio nedavni neprimjereni istup HDZ-ove zastupnice Majde Burić koja je, obraćajući se zastupnici Radničke fronte Katarini Peović, spočitnula da ima "rusoljubno" i "srboljubno" srce. 

- Onoliko koliko poznajem zastupnicu Majdu Burić iznenađen sam njenim istupom i nisam od nje očekivao takav način izražavanja. Ne poznajem je takvu i mislim da među kolegama zastupnicima i u javnosti nije kotirala kao osoba koja barata tom vrstom šovinističkog jezika. Bio je to sramotan govor, posebno činjenica da su Srbi kroz gradaciju potvrđeni kao uvreda. I to, nažalost, nije problem samo zastupnice Burić nego je svima postalo prihvatljivo i samorazumljivo da srpstvo podrazumijeva uvredu. I nije nikakvo iznenađenje da, kada nekoga želiš uvrijediti, kažeš mu: "Srbine".

Antisrpski sentiment

U našem društvu u podsvijest se uvukao taj antisrpski sentiment koji traje već dugo vremena. Već 30-ak godine Srbe se označava isključivo kao sumnjiva lica, pobunjenike, agresore, a to se podvuče čak i onima koji smatraju da u sebi nemaju nikakvog nacionalističkog prizvuka, da su liberali, lijevo orijentirani. I onda je to jako teško ispraviti. Neprihvatljivo je i da se rusoljubivost smatra uvredom jer nije uvreda imati simpatije prema ruskom narodu.

Osuđujemo rusku politiku, ali smatramo opasnim proglašavati ruski ili bilo koji drugi narod neprijateljima jer to uvijek netko može shvatiti kao pravo da se presuđuje pripadniku tog naroda - kazao je predsjednik kluba SDSS-a u Saboru Boris Milošević osvrnuvši se potom i na onaj dio istupa Majde Burić koji se odnosio na privatni život Katarine Peović. Naglasio je da se ni to ni na koji način ne može opravdati. Zatim je pohvalio reakciju premijera Andreja Plenkovića.

- Reakcija premijera Plenkovića bila je brza, opravdana i dobra. Tolerancija nije nešto što treba uzimati zdravo za gotovo. Za nju se moramo boriti. Borba protiv govora mržnje je zajednički zadatak svih nas. Izvještaji pučke pravobraniteljice posljednjih godina govore da diskriminacija temeljem rasne i etničke pripadnosti predstavlja najčešći oblik diskriminacije u našem društvu, a najpogođenije skupine su srpska i romska nacionalna manjina - reče Milošević. 

Nakon njega na istu je temu govorio Milorad Pupovac.  

- Izjava kolegice Burić sasvim sigurno je nedopustiva, suprotna Ustavu i zakonima ove zemlje, a isto tako i Etičkom kodeksu kojeg smo ne tako davno usvojili u Saboru. Nadam se da će ubuduće ovakve stvari biti razrješavane unutar Sabora od strane predsjedavajućeg, u skladu s propisanim mjerama Etičkog kodeksa pa će svaka politička stranka za sebe, kao što je to u ovom slučaju učinio predsjednik HDZ-a, napraviti ono što je nužno, a to je da se, kad se osjeti potreba za isprikom, ona i dogodi, bez obzira je li riječ o etničkom, rodnom ili političkom motivu.

Uvreda i govora mržnje u Saboru i izvan njega ima mnogo. Govor mržnje postao je neka vrsta endemskog fenomena u našoj javnosti, ali i u odnosima u kojima se to ne bi smjelo događati.  Djeca u dobi od šest-sedam godina koja iz Splita odlaze u Sarajevo prenose oblik navijanja kojem ih nije podučavao lokalni trener nego šira navijačka i politička kultura, a to je "ubij, ubij Srbina." To je postalo nešto što je endemsko, a ne incident. Ta lakoća s kojom se, bilo u Saboru ili izvan njega, iskazivanje političkih razlika pretvara u govor mržnje i progona zabrinjavajuć je - kazao je Pupovac također ocijenivši da ni on Majdu Burić nije doživljavao kao nekoga tko bi u polemici bio u stanju posegnuti za tom vrstom jezika i rječnika. 

- Ali očito da postoji neka razina u kojoj ljudi naprosto nisu više svoji gospodari, govore jezikom koji je uspostavljen. A to treba mijenjati. Posebno treba biti oprezan s direktnim ili indirektnim oblicima političke konfrontacije koje se mogu prevesti u ovu vrstu jezika koji smatramo jezikom mržnje - kazao je Pupovac u nastavku se dotaknuvši saborskih istupa zastupnika Domovinskog pokreta Ante Prkačina. 

- Da izdvojim još jedan primjer koji se opetovano ponavlja. Za istup Majde Burić uvjereni smo da se neće ponoviti jer je došla i unutrašnja osuda i isprika od kolegice Burić i predsjednika HDZ-a i Vlade. Ali zastupnik Ante Prkačin opetovano i bez ikakvog ograničenja i upozorenja sa saborske govornice širi mržnju prema srpskoj pravoslavnoj crkvi, jednoj manjinskoj crkvi kakav je i narod koji unutar nje živi. Prkačin je demonizira i pretvara u objekt mržnje. No, to nije sve: Ne tako davno sa saborske govornice je izjavio da su "Srbi nakon popisa stanovništva svedeni na podnošljivu mjeru".

Nakon toga je i pjevao pjesme u slavu zločinaca iz Drugog svjetskog rata, u slavu Jure Francetića, Rafaela Bobana i poglavnika Ante Pavelića koji su svojom "mjerom" sveli Srbe, Židove i Rome na prihvatljivu mjeru. To je nešto što predstavlja ozbiljan i sistemski problem u našem društvu. I primjer Majde Burić i primjer Ante Prkačina pokazatelj je da isprika može biti važna, nužna i ljekovita, ali kada je posrijedi endemska pojava onoga što generira govor mržnje i širi predrasude, strahove o bilo kojoj temi - od kreme za lice do porasta cijena ili mjera u pandemiji - cijela priča uvijek završi na Srbima i nekim drugim manjinama. U našem društvu ni "za dom spremni" ni "ubij, ubij Srbina" ne bi smjeli imati pravo javnosti. A ako se pojave, morali bi biti sankcionirani. To je u skladu s Ustavom i bilo bi u skladu sa zakonom - poručio je Pupovac. 

Isprika Burić

Na novinarsku opasku kako se Majda Burić ispričala samo pripadnicima srpskog naroda, ali ne i zastupnici Peović, Pupovac je kazao kako bi volio da se Burić ispričala i samoj Katarini Peović jer bi to onda obuhvatilo ukupnu kulturu međusobnog komuniciranja, dodavši kako ni Peović nije imala blag jezik u nekim ranijim polemikama s kolegama iz HDZ-a. 

- Ali negdje se mora stati. Ovo vidimo kao moguću priliku da se stane i nađe mjera u kojoj se iz polemike i polemičkog žara neće prijeći u sferu žara uvreda, a pogotovo ne mržnje - reče Pupovac. 

Na novinarski upit kako se nakon tog ispada osjeća u koaliciji s HDZ-om, Pupovac je kazao kako se osjeća kao čovjek koji treba postupati u skladu sa svojim uvjerenjima i političkim programom svoje stranke neovisno o razlikama koje mogu postojati između njih i onih s kojima surađuje. 

- Razumijem legitimno pravo medija da ciljaju nas kao dio vladajuće većine, ali moram reći da je bilo razdoblja kada mi je bilo neugodnije. Ne znam koji je to premijer ili predsjednik HDZ-a tako promptno reagirao na tu vrstu izjave. Neću vas podsjećati na neke predsjednike HDZ-a, premijere ili članove Vlade, koji su govorili o tome da je za njih sramotna i ponižavajuća suradnja s SDSS-om. Možda nismo dovoljno ambiciozni, ali nismo ljudi koji ne vidimo razlike - odgovorio je Milorad Pupovac. 

Pohvale Lavrova Milanoviću

Novinare je zanimalo i to što on kaže na pohvale koje je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izrekao na račun predsjednika Zorana Milanovića. 

- Volio bih da predsjednik Hrvatske, kao što on to sam često ističe, ne služi nikome kao sredstvo i da, kao što to sam ističe, služi primarno interesima Hrvatske i odnosima koje treba učvršćivati na prostoru bivše zajedničke zemlje, a koji su opterećeni ozbiljnim i teškim pitanjima. Isto tako volio bih kada bi odnosi između predsjednika države i Vlade bili drugačiji nego što jesu. Tema rata u Ukrajini, kao dodatna razdjelnica ljudi u političkom životu ili, u ovom trenutku, ključnih institucija u Hrvatskoj, nije nešto što ćemo pozdraviti. Ta podjela nipošto ne bi smjela biti takva kakva jest - izjavio je Pupovac na kraju se dotaknuvši i današnjeg susreta Andreja Plenkovića i Aleksandra Vučića. 

- Pozdravljamo taj susret koji je nakon duljeg vremena odsustva bilo kakvog dijaloga. Od 2018. nikakvog ozbiljnog dijaloga nije bilo i nijedan značajan ugovor o međusobnim odnosima u tom razdoblju nije potpisan, unatoč nekim važnim i u nekim aspektima bolnim i dramatičnim pitanjima koja opterećuju međusobne odnose. Vjerujem da međusobni odnosi neće stati na tom razgovoru i da će vrlo brzo uslijediti neki drugi susreti, u Subotici na svečanosti "Velikog prela" koje organizira Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji, gdje bi trebali biti predstavnici dviju Vlada, kao i predstavnici dviju manjinskih zajednica koji su potpisali sporazum o suradnji. To će biti sljedeći korak koji će doprinijeti stvaranju atmosfere i pretpostavki za politički dijalogo otvorenim pitanjima između dviju zemalja - kazao je Pupovac na kraju. 

>> VIDEO Grbin Plenkoviću: 'Pa jeste li vi glupi, u svim državama su cijene dizane na više. Uvođenje eura je trebalo biti dobro, majstore i to ste uprskali'

Komentara 2

Avatar gorilla_glue
gorilla_glue
17:28 19.01.2023.

nedavno je milorad rekao da nije vucicev trbuhozborac. mozda je plenkovicev?

MA
mate30
15:09 19.01.2023.

Plenković lako ušutka svoje poslušnike, ali što kad Plenki ode?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije