Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 178
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
OŠTEĆENI KLJUČNI OBJEKTI

FOTO Pogođen iranski istraživački reaktor: O kakvom se točno postrojenju radi

Satelitska snimka prikazuje objekt Arak
Foto: Reuters/PIXSELL
1/6
19.06.2025.
u 22:50

Prema sporazumu iz 2015. godine sa svjetskim silama, postrojenje je prenamijenjeno kako bi se smanjio rizik od razvoja nuklearnog oružja, a njegova je jezgra uklonjena i napunjena betonom.

Izraelska vojska pogodila je Khondab, iranski istraživački reaktor na tešku vodu koji je još uvijek u izgradnju, te je oštetila obližnje postrojenje za proizvodnju teške vode, rekla je UN-ova nadzorna agencija u četvrtak. Izrael je pogodio nekoliko nuklearnih postrojenja u Iranu. Reaktor na tešku vodu prvotno je osmišljen da jednostavno proizvodi plutonij koji bi se eventualno koristio u nuklearnom oružju, iako Iran niječe da razvija takvo oružje. Prema sporazumu iz 2015. godine sa svjetskim silama, postrojenje je prenamijenjeno kako bi se smanjio rizik od razvoja nuklearnog oružja, a njegova je jezgra uklonjena i napunjena betonom. Iran je obavijestio Međunarodnu agenciju za atomsku energiju sa sjedištem u Beču da će reaktor ponovno postati operativan 2026. godine.

"IAEA ima informacije da je Khondab, bivši Arak, reaktor za istraživanje teških voda koji je u izgradnji, pogođen. Nije bio operativan i nije sadržavao nuklearni materijal, tako da nije bilo radioloških učinaka", napisala je IAEA na X-u.

Reaktori na tešku vodu koriste tešku vodu (poznatu i kao deuterijev oksid), tvar koja usporava brzo pokretne neutrone oslobođene tijekom procesa nuklearne fisije, za generiranje topline u reaktoru. U svojoj prvoj objavi o napadu, IAEA je rekla da nema informacija o tome da je pogođeno obližnje postrojenje koje proizvodi tešku vodu. Kasnije je izdala priopćenje kojim revidira svoju izjavu.

"Iako šteta obližnjem postrojenju za proizvodnju teške vode prvotno nije bila vidljiva, sada se procjenjuje da su oštećeni ključni objekti postrojenja, uključujući i destilacijsku jedinicu", rekla je IAEA.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata