Bravo plavi! Dinamo novom pobjedom odjurio u euro proljeće

Dinamovi su navijači europsko proljeće čekali 49 godina
08. studenoga 2018. u 22:52 108 komentara 39800 prikaza
Dinamo Spartak
Pogledajte galeriju 1/23

Dinamo je nakon 49 godina izborio proljeće u Europi. U 4. kolu Europske lige plavi su u Maksimiru pobijedili Spartak iz Trnave s 3:1. Uvjeti za igru bili su otežani jer se uoči dvoboja spustila magla.

Dinamo Spartak Pogled Neustrašiva plava vojska: Te smo fakine čekali gotovo 50 godina

No Bjeličina družina igrala je sjajno i još jednom svlada slovačku momčad. Strijelci za Dinamo bili su Gojak (22.), Kadlec (36.) koji je zabio autogol, te Oršić (79.). Spartak je smanjio u 63. minuti sjajnim pogotkom Čanturišvilija.

1 / 10
Dinamo na Maksimiru ima sjajnu podršku navijača protiv Spartaka iz Trnave.

Dinamo je prvi s 12 bodova ispred Fenerbahçea (7), Spartaka (3) i Anderlechta (1).

Plavi su pred sobom imali veliku zadaću koju su uspješno odradili. Za proljeće u Europi bio im je potreban barem bod protiv Spartaka, ali sada s pobjedom mogu mirnije čekati dvoboj kod Fenerbahçea (29. studenog).

U 22. minuti Oršić je vratio povratnu loptu, Gavranović je proslijedio do Gojaka koji zatresao mrežu Spartaka. Dinamo je nastavio pritiskati što se isplatilo 14 minuta kasnije kada je Gojak ubacio s desne strane i prisilio Spartakova branič Kadleca da zatrese mrežu svoje momčadi. Dinamo je poveo s 2:0!

Amer Gojak Dinamo Spartak PLAVI PROŠLI SKUPINU Proljeće u Maksimiru! Znate li koliko je puta Dinamo to već uspio?

Plavi su nastavili pritiskati i u nastavku. U 57. minuti Dinamo je izveo kontranapad, ali Gavranović nije bio priseban u završnici. Pokušao je prebaciti vratara Hudija, a lopta je otišla pored vrata.

Spartak je u 63. minuti smanjio na 2:1 golom Čanturišvilija. Dinamovu pobjedu je u 79. minuti pogotkom potvrdio Oršić nakon sjajne asistencije Petkovića.

Dinamo je osigurao proljeće, a sada može juriti prvo mjesto kako bi u prosincu u ždrijebu bili nositelji i možda dobili nekog lakšeg suparnika. Prvo mjesto u skupini donosi i veću zaradu.

Većini Dinamovih navijača večeras je bila povijesna utakmica, ali Nenad Bjelica drugačije je razmišljao.

- Povijesne utakmice očekujem na proljeće, time sam sve rekao - kazao je uoči dvoboja Dinamov trener. Želja mu se ostvarila.

Atmosfera ispred Maksimiru Dinamo Zagreb na nogama: Pogledajte sjajnu atmosferu ispred stadiona!

U drugom susretu 4. kola D skupine Europske lige Fenerbahçe je u Istanbulu pobijedio Anderlecht sa 2:0 i ostao u igri za prolaz u drugi krug natjecanja, Belgijska momčad ostala je bez izgleda za prolaz.

Junak utakmice bio je francuski nogometaš Mathieu Valbuena koji je zabio prvi pogodak u 71. minuti, a potom je tri minute kasnije asistirao za drugi gol Švicarcu Michaelu Freyu za 2:0. Gosti su u 79. minuti ostali s igračem manje, Bakkali je dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Antonio Milić je odigrao cijeli susret za Anderlecht, dok Ivan Santini nije ulazio u igru.

Poredak skupine D: Dinamo 12, Fenerbahçe 7, Spartak 3, Anderlecht 1 bod.

Mala škola financija
Edukativni projekt
Učenici, prijavite se na nagradni natječaj i osvojite 15 tisuća kuna za svoju školu
  • 79' Gol
    Gooool! Dinamo vodi s 3:1. Petković je dodao sjajnu loptu Oršiću koji je zatresao mrežu Spartaka.
  • 63' Gol
    Gooool! Spartak je smanjio Dinamovu prednost. Sjajn gol zabio je Čanturišvili.
  • 45' Poluvrijeme
  • 43'
    Dinamo je ponovno zaprijetio. Oršić je došao iz drugog plana, ali je vratar Hudi sjajno obranio. Udarac iz kuta za plave.
  • 36' Gol
    Goooool! Dinamo vodi s 2:0. Gojak je ubacio s desne strane, a Spartakov branič Kadlec loptu je skrenuo u mrežu svoje momčadi.
  • 30'
    Magla postaje sve gušća. Sudac je odlučio zamijeniti lopte. Igra se s narančastim loptama.
  • 27'
    Ni magla nije spriječila ludnicu na Maksimiru. Kakvo je ozračje na tribinama pogledajte OVDJE.
  • 23'
    Bebek sudio utakmicu u Moskvi na kojoj je palo sedam golova, više pročitajte OVDJE.
  • 22' Gol
    Gooool! Dinamo vodi s 1:0. Oršić je vratio povratnu loptu, Gavranović je proslijedio do Gojaka koji trese mrežu Spartaka.
  • 14'
    Najbolja prilika za plave. Olmo je podvalio Gojaku, ali je Dinamov veznjak s dva metra promašio cijela vrata. Plavi su bili blizu prvog pogotka, ali sjajna šansa je propala.
  • 1' Početak
  • Utakmicu u Maksimiru sudi Ukrajinac Serhij Boiko.
  • Dinamo bi pobjedom mogao mirnije juriti prvo mjesto pa bi tako u prosincu u ždrijebu bili nositelji i možda dobili nekog lakšeg suparnika. Naravno, prvo mjesto u skupini donosi i veću zaradu.
  • Za većinu Dinamovih navijača večeras je povijesna utakmica, ali trener Nenad Bjelica drugačije razmišlja. - Povijesne utakmice očekujem na proljeće, time sam sve rekao - kazao je uoči dvoboja Dinamov trener.
  • Plavi pred sobom imaju veliku zadaću. Za proljeće u Europi potreban im je barem bod protiv Spartaka, a s pobjedom mogu mirnije čekati dvoboj kod Fenerbahçea (29. studenog).
  • Sastavi
    Evo sastava, DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile, Perić, Rrahmani - Ademi, Gojak - Hajrović, Olmo, Oršić - Gavranović SPARTAK: Chudy - Čonka, Godal, Toth, Oravec - Rada, Greššak - Čanturišvili, Shirtladze, Jirka - Ghorbani
  • U susretu 4. kola D skupine Europske lige, u kojoj igra i Dinamo, Fenerbahce je u Istanbulu pobijedio Anderlecht sa 2:0 i ostao u igri za prolaz u drugi krug natjecanja, dok je belgijski sastav praktički ostao bez izgleda za prolaz. Više pročitajte OVDJE.
  • Dinamovi navijači europsko proljeće čekaju već 48 godina. Plavi su posljednje 'euro-proljeće' igrali 1970. godine u četvrtfinalu Kupa pobjednika kupova. Tada je Schalke na Maksimiru pobijedio Dinamo s 3:1, a njemački sastav bio je uspješniji i u uzvratu s 1:0.
  • Dobra večer! Dinamo gotovo nakon pet desetljeća večeras ima priliku osigurati proljeće u Europi. U 4. kolu Europske lige plavi na rasprodanom Maksimiru igraju protiv Sparte iz Trnave. Tijek utakmice pratite na portalu Večernjeg lista.
Europska liga, 21, Zagreb
Dinamo Gojak 22', Kadlec (36' - ag), Oršić (79)
3
1
Spartak Čanturišvili 63'
  • Kraj

Dinamo je prvi s 12 bodova ispred Fenerbahçea (7), Spartaka (3) i Anderlechta (1).  Dinamo Spartak | Autor : Goran Stanzl/PIXSELL Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

• 90'

Igra se još četiri minute sudačke nadoknade.

• 90'

Olmo je izašao iz igre, a zadnje minute dvoboja dobio je Budimir.

• 86'

Dangubić je ušao umjesto Kadleca.

• 83'

Kuhlanek je ušao u igru, a izašao je Širtladze.

• 81'

Šunjić je ušao umjesto Oršića.

• 79'

• 77'

Petković je ušao umjesto Gavranovića.

• 70'

Malecki je ušao u igru umjesto Ghorbanija.

• 67'

Nova prilika za Dinamo, ali je Hudi istrčao sa svojih vrata i otklonio opasnost.

• 63'

• 57'

Sjajna prilika za Dinamo. Plavi su povukli brzu kontru, ali Gavranović nije bio priseban u završnici. Pokušao je prebaciti vratara Hudija, a lopta je otišla pored vrata.

• 54'

Ghorbani je oštro zaustavio Ademije te dobio žuti karton. To je druga opomena za gostujuće igrače. U 22. minuti žuti je dobio Rada.

• 46'

Počelo je drugo poluvrijeme. Nema promjena u momčadima.

• 45'

Dinamo juri prema proljeću! Nakon prvog poluvremena plavi vode protiv Spartaka s 2:0. Momčad Nenada Bjelice igrala je odlično prvih 45 minuta te je došla do sjajne prednosti. Plavi su poveli u 22. minuti pogotkom Gojaka, a na 2:0 povisio je Kadlec (36.). Branič Spartaka zatresao je vlastitu mrežu. Dinamo - Spartak | Autor : Igor Kralj/Pixsell Foto: Igor Kralj/Pixsell

• 43'

• 36'

• 30'

• 27'

Ni magla nije spriječila ludnicu na Maksimiru. Kakvo je ozračje na tribinama pogledajte OVDJE. Dinamo Spartak | Autor : Igor Kralj/Pixsell Foto: Igor Kralj/Pixsell

• 23'

• 22'

• 21'

Dinamo je mnogo opasniji suparnik na početku dvoboja. Sada je pucao Hajrović.

• 19'

Pucao je Oršić, ali je njegov pokušaj otišao preko vrata.

• 14'

• 11'

Sada je pokušao i Olmo, ali njegov udarac je završio u bloku.

• 9'

Napokon je i Dinamo zaprijetio. Prvo je pucao Ademi, ali je Hudi obranio njegov pokušaj. Odbijena lopta je došla do Hajrović koji je sjajno opalio, ali je ponovno vratar Spartaka bio uspješniji.

• 4'

Spartak je prvi zaprijetio po desnoj strani. Chanturishvili je dobio dobru loptu, ali je pucao  kraj desne Dinamove vratnice.

• 1'

Počela je utakmica. Idemo, plavi! Ponovno se spustila magla na teren, ali to ne smeta igračima. No sigurno smanjuje vidljivost gledateljima koji su ispunili maksimirske tribine. Dinamo Spartak | Autor : Igor Kralj/Pixsell Foto: Igor Kralj/Pixsell

• Pogledajte ozračje na tribinama:

• Dvadeset minuta uoči početka utakmice ispred stadiona vlada kaos, velika je gužva. Navijači strpljivo čekaju na ulazak. Tisuću navijača nalazi se u fan zoni. Atmosfera ispred Maksimiru | Autor : screenshot Foto: screenshot

• Za većinu Dinamovih navijača večeras je povijesna utakmica, ali trener Nenad Bjelica drugačije razmišlja.

• Uoči utakmice spustila se magla. Hoće li stvarati problema? Dinamo - Spartak | Autor : Igor Kralj/Pixsell Foto: Igor Kralj/Pixsell

• Navijači se zagrijaviju prije utakmice, a kakvo ozračje vlada ispred stadionu pogledajte OVDJE.