Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 79
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZAVRŠNICA KOŠARKAŠKE SEZONE

Zadar i Cibona sutra igraju majstoricu za titulu prvaka. Evo gdje gledati utakmicu

storyeditor/2026-06-08/ZadarCibonaPodbacivanje1_pxl_spo_120526.jpg
Sime Zelic/PIXSELL
09.06.2026.
u 09:57

Cibona ima 20 naslova prvaka države, a Zadar šest, od kojih su tri osvojena posljednje tri sezone, i to sve pod vodstvom Danijela Jusupa, koji je znalački ustrojio sustav koji će mu u ovoj krhkoj hrvatskoj klupskoj košarci donositi trofeje. I zato se od njega očekuje i ovogodišnji, što mu je, kako čujemo, i kvalifikacijski kada je u pitanju zadržavanje posla

"Imamo petu"! Tako zacijelo kliču u Hrvatskom košarkaškom savezu nakon prve četiri utakmice finala doigravanja za prvaka u kojem je stanje između Zadra i Cibone izjednačeno (2:2). Povela je Cibona napravivši "break" na Zadrovu parketu (74:72), no već za dva dana Zadrani su brutalno uzvratili jednom od najvećih pobjeda u finalnim serijama otkako se one igraju (92:57). Uvjerljiv, ne toliko, bio je Zadar i u trećoj utakmici, prvoj zagrebačkoj (87:70) pa se očekivalo da momčad Danijela Jusupa dovrši posao već u nedjelju.

Očekivala je to i Zadrova navijačka skupina Tornado čiji su se članovi pojavili u Draženovu domu u najvećem broju ove sezone. No niti su oni svojim ponašanjem i prostačenjem, niti Zadrovi igrači zaslužili da proslave naslov u zagrebačkom hramu košarke. Morat će se oko toga potruditi u srijedu (20 sati, MAXSport 1) u majstorici koja će se igrati u Dvorani Krešimira Ćosića na zadarskom Višnjiku. I bit će Zadrani favoriti u toj utakmici, za očekivati je u ispunjenoj dvorani, no bili su favoriti i u četvrtoj, ali taj status nisu realizirali. Nakon što je Zadar dobio drugu i treću s prosječnom prednošću od 26 koševa razlike (plus 35 i plus 17), jedan nam je novinarski kolega kazao da bi "kuću stavio na pobjedu Zadra".

Poznati novinar prognozirao rezultat Hrvatske na Svjetskom prvenstvu

Mnogi su pak mislili da će se Zadar prošetati do svog četvrtog uzastopnog, sedmog ukupno, naslova prvaka. Neki su čak najavljivali i "metlu", no cibosi su se pokazali žilavim pa su premašili i vlastita očekivanja. I eto ih u petoj utakmici, baš kao i 2022., kada je Cibona posljednji put, upravo protiv Zadra, osvojila naslov. Ali tada se to zbilo na njezinu parketu, a iz tog sastava tu je još jedino kapetan Radovčić. Tu su utakmicu Zagrepčani dobili 56:51, a naslov su slavili Roko Prkačin, Danko Branković, Mateo Drežnjak, Natan Reuvers, Toni Nakić...

Da Cibona ima s čime priprijetiti favoritu, moglo se naslutiti još u posljednjem međusobnom ligaškom susretu u kojem su Zagrepčani pobijedili velikog rivala prvi put nakon više od dvije godine i 12 uzastopnih pobjeda sastava kojim dirigira Danijel Jusup. Ta je pobjeda sudjelovala i u Ciboninu preuzimanju druge startne pozicije, što joj je donijelo prednost domaćeg terena u polufinalu sa Splitom koju su kapitalizirali pobjedom u majstorici. Osim borbenosti cibosa, osvježavajuće je bilo vidjeti i reakciju zagrebačke publike koja se vratila na tribine Draženova doma. O tome je zborio i Cibonin trener Ivan Rudež:

– Ovu pobjedu posvećujem našim navijačima jer nakon dugo godina mogao se vidjeti red za ulaznice i to je velika pobjeda za nas. Kada sam početkom kolovoza prošle godine okupio momčad, rekao sam im da nas to čeka i oni su u to vjerovali.

Ono što je vidio na parketu i na tribinama svidjelo se i budućem vlasniku Victoru Dodigu:

– Naš tim igrao je sa srcem, ali i pametno, i isporučio što su naši navijači očekivali. Atmosfera je bila sjajna, a ovo je nevjerojatna dvorana. Nažalost, neću moći gledati petu utakmicu u Zadru jer se moram zbog posla vratiti u Kanadu, ali moj sin Thomas hoće.

Tek što je stigao s nekog dalekog poslovnog puta, Victor Dodig doletio je u Zagreb da bi gledao treću i četvrtu utakmicu finalne serije, što također govori o njegovoj zainteresiranosti za sve što se događa oko kluba čiji će uskoro postati većinski vlasnik. Dio te priče o reizgradnji Cibone zasigurno neće biti Luka Skorić. Ne zato što on to svojim igrama ne bi zaslužio, već zato što odlazi na studij u SAD, točnije na San Diego University.

– Malo su mi pomiješani osjećaji što dogodine neću biti dio ove priče jer gradi se nešto posebno, osjetimo to i mi igrači. Ne mogu reći da mi je svejedno što idemo, no to je ipak iskorak koji sam htio i moram zavaliti klubu što je vjerovao u mene.

Zanimljivo je da je, iako rođeni Zagrepčanin, Luka u Cibonu došao nakon dvije godine igranja u Šibenki.

– Košarku sam počeo trenirati relativno kasno, u osmom razredu, pa sam do Cibone morao okolnim putem. Trenirao sam osam godina nogomet i to mi je pomoglo u smislu rada nogu, kombinatorike, koordinacije – kazao je ovaj krilni igrač koji se raduje zadarskoj majstorici.

Tome se raduje i Cibonin trener Rudež, koji je pomalo iznenadio s bacanjem rukavice u lice zadarskim navijačima.

– Pozivam Zadrane da dođu i da nas vrijeđaju. Sve je to dio folklora, a nas to motivira.

Sudeći po onome što se vidjelo u Zagrebu, Rudež će imati ono što je htio, samo je pitanje hoće li njegovi igrači takav pritisak s tribina doista moći i podnijeti. Jer, pun Višnjik bit će navijačka utvrda kao nikad ove sezone i kao takav i poticaj i pritisak svojim ljubimcima. A znate kako je to u gradu košarke, jedino se trofeji smatraju uspjehom.

Do ovogodišnje serije, u finalima Prvenstva Hrvatske Cibona i Zadar susretali su se 12 puta, pri čemu je Cibona bila uspješnija u 11 navrata. U tim finalima odigrano je 49 utakmica u kojima je Cibona slavila 34 puta, a Zadar 15. Sveukupno, Cibona ima 20 naslova prvaka države, a Zadar šest, od kojih su tri osvojena posljednje tri sezone, i to sve pod vodstvom Danijela Jusupa, koji je znalački ustrojio sustav koji će mu u ovoj krhkoj hrvatskoj klupskoj košarci donositi trofeje. I zato se od njega očekuje i ovogodišnji, što mu je, kako čujemo, i kvalifikacijski kada je u pitanju zadržavanje posla. Pored ovogodišnjih finalista naslove su osvajali još i Cedevita (ona koja se odselila u Ljubljanu), i to pet puta, te Split i danas nepostojeći Zagreb po jednom. Jedne godine u finalu je bio i Zrinjevac, ali izgubio je od Cibone, koja je finalist bila čak 27 puta. Zadar je finala igrao 18 puta, Split 11 a Cedevita osam.

Ključne riječi

Komentara 21

Avatar nekakav
nekakav
10:41 09.06.2026.

ovakvog jada od košarke nismo gledali još od 1950.-e godine. kad je juga bila zadnja na prvom sp u košarci. ovo boli kad gledaš samo perifernim vidom. užas. to nam je budućnost? kud je ekipa iz cibone dovela hr košarku, ha, božo milićeviću, što si to napravio? kupvoa klince samo da ne budu konkurencija ciboni doma, zahvaljujući kriminalu na lokalnom nivou propali svi nekadašnji elitni centri za razvoj košarke, nema više ni prave škole u zagrebu, ni u šibeniku, zadru ni splitu, a kamoli u gorici, zaboku, varaždinu, gdje pak nam je slavonija...

Avatar rubinet
rubinet
10:31 09.06.2026.

Kako stvari stoje, Zadar bi trebao ...

Avatar Arba
Arba
13:19 09.06.2026.

ja neznan za koga se ovo prvenstvo igra. Litnja liga zadarske regije je nekad bila izazovnija i imala više naboja. u zadnjoj utakmica Cibona izborila majstoricu, navijači se malo i zakačili- a na VL nijedan komentar. Zanimanje se svelo naa par mulaca iz 1980ih (Ja) i par starih staraca, koji su gledali bolje dane HR- Košarke. i na kraju poBijedniku jedna velika pizza i dvi Cocacolice iz caklene boce. Nix Europa, nikakvi europski srazovi sa , bar B- klubovima iz Italia, Espana, Hellas, Türkiye- jer ko bin ta putovanja moga platiti. Danke Cibona i danke ABA-Liga

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata