Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 5
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
21.08.2018. u 14:36

Minimalni direktori maksimalno su zdravstveno osigurani. A mi se svađamo tko je kriv što nema novca za još jedan tim Hitne

Na pomolu je novi ustanak protiv ministra financija Zdravka Marića. Kritike poprimaju karikaturalne razmjere. Neki čestitaju ministru što im je “udvostručio plaću” iako se radi “samo” o povećanju osnovice za doprinose koji se uostalom izjednačavaju s onima koje već plaćaju obrtnici.

Kad god taj, jedan od boljih ministara u vladi Andreja Plenkovića predloži neke izmjene koje ciljaju na pošteniju i pravedniju raspodjelu tereta u državi, te radi sprječavanja zlouporaba, uvijek se nađu organizirane poslovne i političke skupine koje tobože skrbeći o nekim društvenim vrednotama i hrvatskim specifičnostima zapravo krajnje sebično i društveno neosjetljivo štite svoje interese u skladu s principom minimaliziranja davanja i maksimaliziranja onoga što se dobiva od države. I opet sve isto. Malo jadikovki, lažne suze, pokoja prijetnja, otpor koalicijskog partnera HNS-a, udruga poreznih obveznika Lipa zatraži povlačenje zakona...

Mariću očito u realizaciji nedostaje borbenog karaktera bivšeg ministra Slavka Linića. Premda se i on povukao s prijedlogom oporezivanja nekretnina, kao i Marić koji je imao dobru namjeru time nadomjestiti nepravedno “oporezivanje” putem komunalnih naknada, ali i uvesti princip da oni koji imaju više, više i sudjeluju u podmirivanju troškova države. Tobože, pojasnio je premijer, prijedlog nije dovoljno iskomuniciran s javnošću. Je li se od lani nešto promijenilo?

Štoviše, ministar na tom primjeru nije ništa naučio. Nedostatak komunikacije s javnošću pogađa i njegove najnovije prijedloge zakona, barem što se tiče promjena koje se odnose na iznajmljivače i članove uprava društava. Niti u samom prijedlogu nije adekvatno obrazložena pozadina i posljedice predloženih izmjena već ministar Marić naknadno nastoji vratiti perje u jastuk koji su rastrgali kritičari.

Premda, sad bi se ministar trebao posramiti zbog svog prijedloga jer navodno atakira na slobodno poduzetništvo, privatnu inicijativu i poslovne anđele kojima država stalno nešto otima i podmeće. Umjesto da se crvene oni koji iskrivljuju predložene izmjene, uzimajući u zaštitu i sve one “minimalne direktore s maksimalnim zdravstvenim osiguranjem”.

One koji prijavljeni na minimalcu, te kroz nepuni, jednosatni angažman, za četrdesetak kuna doprinosa imaju punu zdravstvenu uslugu, ili su prijavljeni kao OPG-ovci, a koje treba tražiti među više od sto tisuća članova uprava i direktora. Ili iznajmljivače koji plaču zbog neznatnog povećanja izuzetno niskog paušala s obzirom na zaradu, a koji raznim makinacijama uživaju istu zdravstvenu uslugu, naknadu za nezaposlene... I onda se mi već danima svađamo tko je kriv što nema novca za još jedan tim Hitne pomoći s liječnikom.

Zašto zaposleni moraju bespogovorno podnositi teret poreza i doprinosa!? Kako to da nema tako organiziranih skupina koje bi štitile rad od pretjeranog oporezivanja, kao što se štiti kapital unatoč povlasticama koje uživa. Kako to da se ne bune oni od kojih se lako, redovito i obilno uzima, a uvijek se nađe onih koji će javno dati podršku kojekakvim marifetlucima. Tako udruga Lipa tumači u svom priopćenju:

“Stoga mikro i mali 
poduzetnici, obrtnici i osobe u slobodnim zanimanjima imaju prirodan poticaj za što manjim uplatama takvog oblika skrivenog oporezivanja”, kako doduše s pravom nazivaju doprinose za zdravstvo i mirovine.

Naravno, i zaposlenici u tvrtkama imaju takav prirodni poticaj ali unatoč tomu moraju puno više doprinositi za zdravstveni i mirovinski sustav od članova uprava na koje se obrušio Marić. Taj prirodni poticaj pokazuju i obveznici fiskalizacije pa zar ju stoga treba ukinuti.

A sjetimo se samo kakva se galama digla kad je uvedena.

Razumljiva je ljutnja kad ti država zavuče ruku u džep, ali ipak je lakše kad se zna da taj teret svi moramo podnositi približno jednako shodno svojim mogućnostima. I to je suština Marićevih prijedloga. Ako je pri pokušaju uvođenja “doprinosne” pravde negdje pogriješio, javna rasprava služi tomu da se to ispravi, a ne da se zbog toga odustane od čitave ideje.

Ohrabrujuće je što ovaj put premijer nije reagirao kao s porezom na nekretnine ili s Obiteljskim zakonom kad mu se trebalo tumačiti čemu služi javna rasprava i kako nema potrebe za povlačenjem prijedloga. Sada on koalicijskim partnerima tumači da ne skaču na prvi balon, u ranoj fazi, te opušteno kroz smijeh dodao “imam dojam kao da se nešto usvojilo”. Premijer je očito naučio da se i nakon rasprave od prijedloga može odustati. Što je dobro za integritet javne rasprave o zakonima.

Ministar Zdravko Marić

Zagreb: Premijer Plenković i ministar financija Zdravko Marić predstavili poreznu reformu
1/10

Komentara 15

ST
stefj
20:16 21.08.2018.

Koje komunističko razmišljanje - ako si direktor odmah imaš jahtu, auto, veliku plaću i ne moraš ništa raditi, a sve ti je plaćeno... Možda je tako u državnom ili javnom sektoru, no u privatnom je to puno drugačije. Kao prvo, novac da bi ga mogao potrošiti, moraš zaraditi, ne pada s neba, odnosno iz proračuna, radio ne radio. Ako uspiješ zaraditi, prvo moraš poplaćati sve poreze, davanja, parafiskalna davanja, pa onda moraš isplatiti plaće, pa onda na ono što ostane opet platiti porez, pa ako želiš do tog novca opet još jedan porez, pa još prirez... A svi ovi koji tu filozorifaju o pokvarenim poduzetnicima, robovlasnicima i tko zna čemu, nitko od njih nikada nije i nikada neće zaraditi koju kunu ili euro na tržištu. Žive u svom svijetu...

ST
stefj
16:25 21.08.2018.

Što je pravednija raspodjela? Da onaj koji ne plaća ništa ima puno zdravstveno, a onaj koji plaća "premalo" ga nema? Znači treba kazniti onoga koji ne može zaraditi dovoljno da plati namete još većim nametima?... Očito je bolje kod nas biti na teret države nego nešto pokušati raditi. Danas ne možete otvoriti firmu, čim ju otvorite plaćate pune namete zaposlili se u njoj ili ne. To je valjda pravedno... No, to je tako kada nam uhljebi kroje sudbinu. Većina njih nemaju pojma što je tržište, koliko je teško boriti se za svoju poziciju na tržištu. Hrvatska je došla do točke da je teže boriti se s birokracijom i državom nego s tržištem, država je bila veliki trošak, svakom "reformom" postaje sve veći... Ovaj udar na mikro i mala poduzeća samo će zacementirati Hrvatsku na zadnjem mjestu u EU, srušiti će ju dodatno na ljestvici ekonomskih sloboda i konkurentnosti, no što je najbitnije, odvratit će bilo koga od namjere otvaranja poduzeća ovdje... Samo luđak može doći u Hrvatsku pokrenuti neki startup, no tu je vlada u dobrom položaju, ionako smo po startupovima bili zadnji u EU, pa niti ne možemo pasti niže od toga... Nema više nađu se trojica kolega s dobrom idejom i otvore poduzeće da je probaju ostvariti, već sada je često pitanje kada se dobije ideja, gdje u kojoj državi otvoriti firmu, a ubuduće će biti pitanje u kojoj državi osim Hrvatske to napraviti... Znači kužni smo za investitore, ne damo niti malim domaćim ljudima otvarati firme, pitanje je samo što je slijedeće...

DD
Dr.DarkMatter
23:01 21.08.2018.

članak je bijedni komunistički pamflet novinara koji nema muda napisati kako stvari stoje. Ako postoje "zlouporabe" sustava onda se krpaju te rupe u sustavu. Dakle ako netko kao nezaposlen koji ne uplaćuje ništa ima pravo na osnovnu zdravstvenu zaštitu, ondaa je ima i kad uplaćuje makar to "sitno" tih 12 sati za koje se uhvatio marić, pogotovo što taj početnik poduzetnik plaća i dodatni porez na dohodak i na cash plus prireze i mali milijun parafiskalnih nameta. U redu, uvedimo jednaku minimalnu osnovicu za izračun "doprinosa" i ta se mora plaćati jednom, ali naravno nije o tome riječ jer bi se prijedlog zakona onda upravo time i bavio, riječ je o reketarenju poduzetnika i jednostavnoj računici kako izvući jo 2-3 milijarde i premjestiti ih iz džepova onih koji riskiraju vlastitu imovinu i vrijeme i zdravlje u džepove parazita, umirovljenih u tridesetima i političkih uhljeba. Jedino pošteno bi bilo uvesti svima jednaku obavezu osnovnog zdravstvenog osiguranja, a sve preko toga preusmjeriti u privatna osiguranja pa tko koliko hoće. Jednako tako i sa mirovinskim jer ovo što se plaća za zdravstveno i za mirovinsko pogotovo nije usluga nego porez. Ali dok ovi pajaci ne krenu pričati i provoditi drastično smanjenje javne uprave u svim svojim oblicima, i rezanje svih vrsta povlastica svaki novinar sa zrnom poštenja ne bi pisao ovakve budalaštine.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije