Novo izvješće otkriva da su mnoge uobičajene namirnice u našim kuhinjama kontaminirane zabranjenim pesticidima. Tragovi opasnih kemikalija pronađeni su u sušenom bilju i začinima poput bosiljka, peršina i kumina, ali i u suhom grahu, čiliju i medu. Visoke razine ovih tvari mogu izazvati probavne smetnje, dok je dugotrajna izloženost povezana s ozbiljnim zdravstvenim rizicima, uključujući rak, piše Daily Mail.
Izvješće Europske agencije za sigurnost hrane analiziralo je podatke iz čak 132.793 uzorka različitih prehrambenih proizvoda uvezenih u Europu – uključujući voće, povrće, začine i prerađenu hranu. Otkriveno je da je oko 2% testiranih uzoraka prekoračilo zakonski dopuštene granice za pesticide, što je otprilike 3000 proizvoda.
Čak 42% uzoraka sadržavalo je tragove pesticida, ali unutar dopuštenih granica i stoga su ocijenjeni kao sigurni za konzumaciju. Europska unija primjenjuje stroga pravila o maksimalnim razinama ostataka pesticida – najčešće je dopuštena količina samo 0,1 mikrogram po kilogramu proizvoda.
Kemikalije su pronađene u zabrinjavajućim količinama u neprerađenim proizvodima poput čilija, pitaje, sjemenki kumina i lišća vinove loze. Neki uzorci čili papričica sadržavali su čak do 37 različitih pesticida. Prerađene namirnice, poput suhog graha i začina, činile su 10% nesigurnih uzoraka.
Etilen oksid – pesticid zabranjen u EU – otkriven je u 40 uzoraka. Poznato je da ova tvar izaziva glavobolje, mučninu, proljev i poteškoće s disanjem, dok je kronična izloženost povezana s povećanim rizikom od raka.
Najveći broj nesukladnih proizvoda dolazio je iz zemalja izvan Europske unije, ponajviše iz Turske, Indije i Egipta. Iako je većina spornih pošiljki zaustavljena na granici, analiza je pokazala da je razina pesticida u uvezenim proizvodima iz tih zemalja bila tri puta veća nego kod onih iz EU.
Također su zabilježena brojna kršenja kod uvezenih proizvoda od meda i riže. U smeđoj riži otkriveni su pesticidi poput triciklazola, propikonazola, imidakloprida i klormekvat-klorida – svi zabranjeni u EU.
Prema Toxicology Reports, sustavni pregled iz 2024. godine ukazuje na povezanost između visoke izloženosti pesticidima i većeg rizika od raka, neplodnosti te respiratornih problema, osobito kod ljudi koji rade u poljoprivredi.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), u svijetu se koristi više od 1000 različitih pesticida. Njihova uloga u poljoprivredi je kontrola korova, insekata i prijenosnika bolesti, ali i očuvanje prinosa i kvalitete usjeva. Korištenje pesticida globalno je poraslo za gotovo 60% od 1990. godine.
Tko je najosjetljiviji i kako se zaštititi?
Skupine najosjetljivije na štetne učinke pesticida su starije osobe, djeca i nerođene bebe. Iako pranje i guljenje voća i povrća može smanjiti količinu površinskih ostataka pesticida, stručnjaci upozoravaju da to nije uvijek dovoljno. Neki pesticidi su sistemski – biljka ih upija kroz sjeme, tlo ili listove – pa se ostaci nalaze unutar samog ploda.
Perite voće nakon kupovine, a ove vrste obavezno temeljito:
Rajše bi spročital jesu i naši inspektori fključeni vu tej posel il se pri nami to more "normalno" kupovat ?