Uz rast "švicarca", rate kredita u RH divljaju i zbog rasta kamata
Rizik zemlje je pao, no za razliku od EU, banke su kod nas bez prave konkurencije i ne žele se odreći velikih naknada i profita od kredita s valutnom klauzulom
Komentari 99
Odgovor splitske banke: Poštovani, Uvažavajući Vaše nezadovoljstvo izraženo kroz prigovor upućen na adresu Societe Generale Splitska banka d.d. , izvršili smo provjeru kod naših nadležnih službi. Dopustite da Vam damo kratko pojašnjenje Splitska banka uvijek je vodila računa da visinene kamatnih stopa ne odudaraju od konkurencije, a posebno želimo naglasiti da su kamatne stope za kredite uz CHF valutnu klauzulu uvijek bile među najpovoljnijim na tržištu. Svjesni smo činjenice da je u ovim kriznim vremenima zbog iznimnog porasta tečaja CHF-a u odnosu na EUR-o došlo do značajnog povećanja mjesečne obveze izraženo u kunama. S obzirom da Banka ne može utjecati na tečaj CHF-a, razmatramo mogućnost smanjenja kamatnih stope na kredite odobrene uz CHF valutnu klauzulu kako bi na taj način barem malo olakšali vraćanje kredita, kao i ostale mjere kojima bi olakšale klijentima trenutnu situaciju. Također, Banka je spremna individualno na zahtjev klijenta razmotriti i mogućnost moratorija odnosno restrukturiranja kredita sukladno financijskim mogućnostima klijenta. Pozivamo Vas da se javite svom osobnom bankaru koji će Vas uputiti u mogućnosti koje su Vam na raspolaganju. S poštovanjem, Branka Kovačić Odjel kvalitete i inovacija (reklamacija) SPLITSKA BANKA Societe Generale Group R.Boškovića 5, 21000 Split Tel:++385(0) 21 304 403 Fax: ++385(0) 21 304 405 Fax: ++385(0) 21 433 520
nedvojbeno a ko te je prisilio da potpisuješ takav ugovor? ko ti je zato kriv osim tebe samoga? i ko bi trebao sada plačati za tebe taj kredit koji ti očito nemožeš
@ vatra A tko je dozvolio bankarskoj mafiji udruživanje u neslužbeni kartel? I da li je to legalno i da li su zbog takvih stvari u inozemstvu već sankcionirani, a neki dobili ohohoh godina zatvora? Gdje u svijetu postoji ovakvaa bankarska mafija s ovako lihvarskim uvjetima poslovanja?
nedvojbeno šta sereš sada šta se nisi žalio kada si išao kuči sa parama,osim toga ti si trebao banku a ne ona tebe,ošle pare pa bi sada gospodin pametovao,e jadan li si seljo
Činjenica je jasna,90% kredita je ugovoreno po onoj POD SVAKU CIJENU. Sad kad to POD SVAKU CIJENU dolazi na naplatu,svi su drugi krivi osim potpisnika Ugovora.
Stanje se popravlja i poduzete mjere daju rezultate
Koja kriminalna vlada - MOZAK i sa kime u dogovoru je dozvolila legalizirala garantiranu dugogodišnju podvalu da nam se jadne kune vežu za svjetski najaću devizu ? Bolesna i kriminalna politika balkanije \"zna se\" ali nepita se...
tek će biti tarapane kad kuna dođe na svoju realnost a to je 1euro=15 kuna
Tako i treba narodu koji šuti dok Voja Stanimirović usred Zagreba prima nagradu za \'posebne zasluge\', a čestitaju mu redom Kosorica, Šeks i najpopularniji \'\'hrvatski\'\' političar YUsipović. Tako i treba narodu koji šuti dok Srbijanci hapse vukovarske branitelje. Da, dragi moji Hrvati, niste bolje ni zaslužili! P.S. Isprika časnoj manjini kojoj nisu uspjeli isprati mozgove.
Što znači komentar gosp.Jurčića? Po njemu možda bi Hrvatski sabor trebao zakonom ukinuti valutnu klauzulu? Po meni to bi bilo korisno za hrvatsku ekonomiju ali nepovljno za vanjske lobije i ne vjerujem kako naša vlada ima za to hrabrosti isti i znanja. Predhodnom komentatoru \"flick\" svaka čast - pogodio je u sridu
Kad netko digne kredit bira euro ili franak uz valutnu klauzulu. Oni koji su izabrali švicarski franak NISU GA NI VIDJELI KAO NI BANKA . Sve je opredjeljenje, fikcija. Zašto banke gule ljude koji su digli kredite u francima? Zašto ljudima ne skidaju kamate već u besvijest dižu rate? Hrvatskim građanima ne izlaze u susret već ih gule gdje stignu. Trebamo domaću banku, a ne ove strane koje nose profit u domicilne zemlje i koje svojima građanima daju puno povoljnije kredite. Koje štite svoju industriju, a našu opterećuju jer im nije u cilju jačati konkurenciju već prodati svoj proizvod.
Jurcic je tipicni birokrat i nema pojma o nicemu. Banke nisu dobrotvorna drustva, rade za profit, zabrani deviznu kluzulu i ili neces dobiti kredit ili ces ga dobiti uz losije uvjete, veca kamata i kraci rok vracanja, sve proporcionalno sa rizikom. Ne mogu se takve stvari rjesavati direktivama, nismo vise u komunizmu. Domaca valuta propada zbog propadanja privrede, nema to veze sa bankama. Da je kuna u medjuvremenu jacala onda bi se dogodilo obrnuto, onda bi nam devizna klauzula isla u korist a ne na stetu. Ovako se kune pretvaraju u bezvrijedne papirice a Jurcic bi ih silom nametnuo bankama kao otplatu za pravi novac! Suverenost nije stvar dobre volje, da bi bio samostalan moras znati brinuti o sebi. Propadanje privrede i ovisnost o kreditima znaci da si je ne mozemo priustiti.
Zar ne postoje u Hrvatskoj antitrust zakoni? Banke su u medjusobnom dogovoru i pljackaju ljude jer to mogu. Cime se bavi guverner? Ah da, odrzavanjem tecaja kune.
Koliko se sjećam netko nas je uvjeravao da kamate neće rasti!
Ne rastu kamate vec pada vrijednost domace valute. Nije to isto.
ovo je samo predigra da vidimo sta nas ceka u EU. Pljacka i iskoristavanje, a niko te nista ne pita. A za ovu stranu bankarsku pljacku zahvalimo domacim tajkunima i slicnim \'domoljubima\' koji su unistili domace banke. Pa i Sanaderu i njegovima
Tomtom - tocnije bi bilo da ne pada samo vrijednost domace valute, vec i europske valute, odnosno - da smo uveli i €, opet bi rate bile vece kreditima u francima, jer € (kao i kuna) u odnosu na franakk slabi. Ali generalno me zivo zaboli. Zna se da je kredit zao drug i da su daleko bogatije nacije shvatile da se u tako nesto ulazi samo kada se radi o ljecenju - dakle, zivotu. 20 godina je vrlo dug period u kome se puno toga losega moze dogoditi. Nedaj Boze, ali rast franka moze biti mica-maca sto neke obitelji moze dohvatiti, ako se netko tesko razboli, a svi znamo kako nase zdravstvo placa visoke troskove.
Than, sve valute variraju, nema to veze. Novac vrijedi onoliko koliko za njega mozes kupiti, ovisi o stanju u privredi drzave koja ga izdaje. Hrvatska privreda sve vise zaostaje za svijetom zadnjih desetak godina od zloglasne Skegrine reforme i nisi morao biti ekonomist, svatko je mogao predvidjeti da ce vrijednost kune padati. Nije pravedno ocekivati da ce ti Svicarac posudjivati stabilnu valutu a vracati ces mu bezvrijedne balkanske papirice za koje se nista pametno ne moze kupiti. Kredit je dobra stvar ako ga mislis pametno investirati ali ako zivis od kredita znaci da nisi sposoban brinuti o sebi i stici ce te zasluzena sudbina. Mozemo kriviti neproduktivnu politiku i sebe same ali ne vidim sta su tu banke krive?
vatra je napisao/la: tek će biti tarapane kad kuna dođe na svoju realnost a to je 1euro=15 kuna. Dodajem neka se nitko nimalo ne iznenadi i toj realnosti koja prijeti ... Ali vjerujem da če to tako riješiti da čee se krediti produžiti sa 30 na 60 godina. Ujedno dug Hrvatske če se produljiti na 5 generacija kao za početak... Koji su to mozgovi u vrhu vrha uzimati kredit za sve Hrvate u ime države a ne imati moči ni kamatu otplačivati ? Zna se nepriča se...
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Izjava rohatinskog (malo slovo nije slučajno) Građani su imali izbora. Krediti u CHF nisu bili jedini u ponudi, a HNB nije mogao niti može utjecati na kretanje tečaja CHF i eura, što smo jasno rekli – kaže guverner te dodajee da sad ne može biti sentimenata prema korisnicima kredita u CHF. – To je bilo kao klađenje, kad je franak slabio, zarađivali su, kad se odnos promijenio, počeli su gubiti. No, to je bio njihov izbor – ističe guverner Rohatinski. ___________________________________________________________ Pitanje za rohatinskog : Kako smo zarađivali kad je franak slabio ako su banke podizale kamatu ? Kad franak raste kamata se ne smanjiva. Kakva je to kladionica ? To je kao da danas na Hajduka igram troznak ( pobjedu, nerješeno i poraz ). Ako Hajduk pobjedi zarada mi je npr. 30%. Ako bude nerješeno zarada mi je npr 50%. I ako ne daj Bože Hajduk izgubi zarada mi je npr. 50 %. Ovo je način na koji se banke klade sa nama. Molio bih najboljeg guvernera na svitu kad je već spomenuo kladionicu da me uputi na bilo koju kladionici u Hrvatskoj koja daje ovakvu ponudu u kojoj nema mogućnost da se izgubi i da mi je sigurna zarada od 30%-50% uloženog. Bankama je sigurna zarada sa ovakvom politikom HNB-a od minimalno 100% do beskonačno.