Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 239
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
NEKRETNINE
Povratak na članak

Procjena: Cijene stanova uskoro će pasti od 10 do 15 posto

Sa sadašnjih 1900 eura, što je prosjek u Zagrebu, cijene bi trebale pasti na 1500 eura. Jedinu korist od poticaja, i to dvostruku, imaju banke.

Komentari 76

OB
-obrisani-
21:40 26.03.2010.

Poduzetnički balkanski mentalitet, šibicara. Zašto rasprodaje robe široke potrošnje, na zapadu imaju toliko kupaca. Zašto naši konji od biznismena ne žele spustiti cijene na rasprodajama kao na zapadu. Zato na zapadu najviše ne vole, da im je kapital zarobljen u robi i rješavaju se zaloga na sve načine. Zašto naši konji od biznismena nikako ne mogu nadvisiti svoju pohlepu i osjećaj za biznis običnih varalica na placu. Zašto naši jadnici od biznismena, nebi ubrzano prodavali te stanove i oslobodili kapital za nove investicije. Ne mogu tupani od biznismena na balkanski način, van iz svoje kože. E pa crkajite konji od biznismena, čekajući da skupo prodate te stanove raji koja je ucijenjena u svom podstanarstvu. Uživam vas gledati kako se pečete na tihoj vatri. Svaka nenormalna situacija, spontano rađa oslobađajuće rješenja. Naći će se ubrzo netko tko će iskoristiti situaciju i ponuditi izgradnju i prodaju po nižim cijenama od vas konji poduzetnički.

VL
OB
-obrisani-
22:15 26.03.2010.

Bravo za ovog novinara-cijene stanova će pasti i 60\'% ,novac kojim su strane banke gradile te stanove su novci poreznih obaveznika ,njemaćke,austrije,italije itd,banke moraju u stranim državama svojim štedišama objasnit di su upucavali njihov novac,za njih bi to bila lošaša investicija pa će cijena stanova padati do njihove prave vrijednosti a svi lako izračunate kolika je prava cijena stana ,uzmete kocku pa x metar pa raćunajte

VL
XP
xPhoto
23:00 26.03.2010.

26.03.2010. u 20:47h riise je napisao/la: .................................................................................. Nastale bi banke nalik onima kakve si imao u USA nakon propasti Lehmana, kada je imovina (dionice, nekretnine...) banaka drastično pala...Samo mi nemamo toliko love kao Ameri da ga \"ubrizgamo\" u bankarski sustav...kod nas bi vjerojatno nastao scenarij Islanda... ___________ riise pa ako smo u stanju kao Island onda nam i treba da bankrotiramo. Mađarska je bila u takvim problemima i pozvali su MMF, u o vrijeme naš pametni političari su pričali \"eto vidite kako sad Mađarska ovaj ili onaj kvartal ima GDP manje neznam kolko 0,5% od Hrvatske\". Da ali sad kad su riješili smeće koje su imali, imaju pozitivni GDP iz kvartala u kvartal, dok hrvatska tone sa -5,8% GDPa. Ako smo izabrali kapitalizam trebamo bi spremni i na bankrot odnosno pustiti da propadne ono što nevalja. Ali mi bi sigurnost socijalizma i mogučnosti kapitalizma, neide to tako. Neki od građevinara ili bankara je negdje na TVu izjavio kako bi se vrijednos onog što ljudi imaju smanjila ako cijene nekretnina padnu, ja bi ga samo pitao a šta imaju sada skupe nekretnine koje nemogu prodati, zapravo onda bi mogli odrediti da m2 vrijedi 25000 eura, nitko više nebi kupovao nikakve nekretnine i svi bi bili bogati, zapravo najbogatija nacija svijeta. Totalna glupost.

VL
XP
xPhoto
23:16 26.03.2010.

26.03.2010. u 21:08h riise je napisao/la: Slažem se s tobom...Šta bi se dogodilo ako je netko kupio stan po 2000 EUR/m2 hipotekarnim kreditom, a sada cijena tog ili sličnog stana padne na 1000 EUR/m2? Što to znači za banku, a što za njenog klijenta?...Slične stvari su se događale u USA... ______________________ Pa tko je kriv banci koja nezna odrediti kreditni rizik, neka si uzme taj stan otpišu kredit i prodaju stan pod daj šta daš jer njima ionako u knjigama nakon rezervacije ili otpisa nevrijedi ništa. Pa to su radile sve banke u EU i US, neke su propale neke i dalje postoje. Ne da su se slične stvari događale u US nego se i dalje događaju, foreclosuresi su opet počeli rasti uz sve državne intervencije i pomoći za on kojima su hipoteke ispod vode odnosno ovo o čemu ti pričaš. Isto tako prije par dana došao je podatak da preko 60% onih kojima su modificirali kredite uz državnu pomoć opet neplačaju kredite jer im je i dalje vrijednos kuće manja od onoga što treba još platiti. Ekonomija je takva da možeš neko vrijeme trpati tablete, ali sa time samo produžuješ agoniju, a to trenutno rade građevinari skupa sa bankama i državom kod nas.

VL
OC
octopus5
00:52 27.03.2010.

Pasti će cijene stanova i na 800 eura kvadrat ako banke počmu uzimati kolateral (tj. stanove) za dani kredit koji građevinari ne vraćaju...ne AKO nego KADA balon bude pucao, ponuda i potražnja će učiniti svoje...i cijena se može i na 800 eura ili manje spustiti....samo moramo čekati...tada banke budu malo izgubile para, nadam se samo da to neće prouzrokovati bankovnu krizu (koja bi se pokrenula povlačenjem depozita zbog nepovjerenja građana prema njezinim gubicima na stambenim kreditiranjem građevinara.... Zanimljivo je pratiti medijsko izvještavanje..prije nekih 6-9 mjeseci građevnska mafija je plaćala novinske članka da cijene neće pada....danas pak plaća sa ovim člankom da će pasti za 10-15%....ljudi, ne postoji čovjek ili znanstvenica u Hrvatskoj koja bi to rekla da to nije organizirano..znači tako su je namjerno instruirali...ali to su im samo zadnje nade da ušićare kojoj neupućenoj budali stan po 1500 ili 1600 eura...cijene će pasti još više....ovaj narod je ogoljen i prevaren od političara i interesnih skupina...mora i njemu jednom doć iz dupeta u glavu...sad je vrijeme.

VL
M6
München_612
01:03 27.03.2010.

Vec duze vrijeme pratim cjene nekretnina u Hrvatskoj, ovo sto su gradevinske tvrtke nabile cijene nije normalno.Kad usporedim cjene u Münchenu sa cjenama u Hrvatskoj mogu vidjeti da je jeftinije kupiti stan u metropoli nego negdje u Hrvatskoj. Cjena zaa elitno mjesto u Münchenu je oko 2600€ po m², kad usporedimo standard i primanja pa i kamatne stope banaka vidimo da je to ziva pljacka. Ja inace radim stambene kredite za negdje oko 50 banki http://www.freie-hypo.de/vertrieb/region/muenchen-west.html Kamtna stopa za 100% tni kredit se krece izmedu 3,75% do 4,63 Jedno sam sigurna, Hrvatska ce proci kao i Spanija gdje im je cjena nekretnina opala za nekih 35% do 47% Ta prica koju promoviraju pojedinci iz vrha je prica za malu djecu.Drzavna banka kupuje novac za 1,65% i prodaje ga bankama, na kraju ga prodaju za giganticnu kamatu i to se zove pljacka..NARODA:::

VL
M6
München_612
01:17 27.03.2010.

Halo xPhoto, to ti je jednostavno objasniti, Banka ne moze niukom slucaju izgubiti jer je prije svega kupila novac za puno manju kamatnu stopu, kao prvo to, kao drugo svak onaj tko kupuje neku nekretninu ima neku vrstu uloga, npr..hipotekaa na neki vec postojeci objekt od roditelja,gotovina ili pak jamac koji jamci..ako ti je nesto pod hypotekom ti ne mozes sa tim vise vladati. U svakom slucaju banke ce uvijek dobiti svoj novac a o gubitku nema govora..Procjene koje cekaju Hrvatsku i kupce je takav da ce mnogi ostati bez posla te nece moci podmirivati svoje kredite, ti objekti ce ici na bubanj kao i njihove hypoteke.U skorije vrijeme ce se dogoditi da svi zavrse na ulici..to je zalosno...Cjene nekretnina kao i kamata nisu realne niti su slicne onima u EU:::LP Ines

VL
OB
-obrisani-
01:19 27.03.2010.

Hrvatska upala u klopku poput Spanjolske i sada joj prijeti bankrot.Banke ce po obicaju dobiti i ovce i novce,icijediti gradjane, pokrasti ono sto se moze i gumiti demokraciju.

VL
RI
Ringo
01:27 27.03.2010.

Jedan moj poznanik je prije 7-8 godina kupio zemljište, napravio mini zgradu sa 8 stanova. Pošto nema veze sa građevinom, sve je platio da mu se napravi, prodao stanove po 800 eura kvadratni metar i kaže da je lijepo zaradio. Zemljište je veličine 500 kvadrata po 50 eura kvadrat. Eto samo toliko da se zna kolike su zarade onih koji grade stanove.

VL
M6
München_612
01:34 27.03.2010.

Evo vam jedan primjer zgrada koja se radi blizu vile Borisa Beckera koja je nekih 1300m udaljena od vile..m² kosta 2.797€ i to sa toplotnom enerkijom koja se uzima djelom iz zemlje..gdje su velike ustede na grijanju i vodi, izolacija je takva da je za cijeli stan dovoljan samo jedan radijator..Prozori su od vrhunske kvalitete Schüco itd..sto nude nasi gradevinari, otpadaju im balkoni.. Nasi se gradevinari bore za cjene iz EU ali ne i za kvalitet..

VL
M6
München_612
01:36 27.03.2010.

Evo vam jedan primjer zgrada koja se radi blizu vile Borisa Beckera koja je nekih 1300m udaljena od vile..m² kosta 2.797€ i to sa toplotnom enerkijom koja se uzima djelom iz zemlje..gdje su velike ustede na grijanju i vodi, izolacija je takva da je za cijeli stan dovoljan samo jedan radijator..Prozori su od vrhunske kvalitete Schüco itd..sto nude nasi gradevinari, otpadaju im balkoni.. Nasi se gradevinari bore za cjene iz EU ali ne i za kvalitet.. Pogledajte i uvjerite se http://www.muenchenbau.com/Aktionen/Muenchenbau_F70_aktuelle-Info.pdf

VL
M6
München_612
01:46 27.03.2010.

Citala sam da neki pisu o bankrotu banaka na Islandu, morate jedno znati to sto su banke propale su propale zbog akcija i vrjednosnih papira, kao i spekulacije i ulaganja u investicije koje su sekundarnog oblika... Malo je koja bankaa propala zbog investicija koje su ulagale u nekretnine...to su druge igre i drugi igraci..ta vrsta propasti nema veze sa ovom temom..-)

VL
OB
-obrisani-
01:51 27.03.2010.

Za te pare kupim stan u Münchenu koji je daleeeeko ispred Zagreba u svemu

VL
DO
doktorica
08:40 27.03.2010.

Građevinari bez licencije-tko im dozvoljava uopće gradnju.

VL
GA
gary1
06:38 27.03.2010.

evo ovako 150000 € napravljena 260 m2 kuća i komplet uređen okoliš, dvorište od 250 m2 30% tlakavci ostalo asfalt te sav namještaj, u cijenu nije uključeno zemljište i priključci. Lokacija je ZG, po tome ispada da je m2 ccaa 550€. Parcela ima cca 500m2.. Neka je m2 zemljišta 100€ to je još 50000€ i priključci neka izađu još 10000€ to ukupno iznosi 210000€ što u konačnici daje cijenu od 800 € m2 za komplet sve, dakle pametnom dosta

VL
VI
Vito
07:35 27.03.2010.

Nije mi jaso jedno - na slobodnom tržištu možeš kupiti kompletan materijal za gradnju kuće po maloprodajnoj cijeni. Tako materijal za 20 metara četvornih grubom računicom košta 14.000 kuna, ili 2.000 eura. Kako se ta cijena pretvara u sadašnjih 1900 eura, ili 13.870 kuna za samo jedan četvorni metar? Poskupljuje za punih 20 puta. I to u zgradama gdje su pod i strop jedno, kao i svi pregradni zidovi, tako da su samo vanjski zidovi iskorišteni samo jednom. Kao u računici za materijal prostorije od 20 četvornih metara, zajedno s PDV-om.

VL
VI
Vito
07:44 27.03.2010.

Jedinu korist od poticaja, i to dvostruku, imaju banke. Oprostite gospodine Antonio Mandir/VLM, ali to baš i nje točno. Zaboravili ste da je takav način građenja isključivo u službi pranja opljačkanog novca. Tako da i banke sudjeluju u tom pranjuju ne pitajući o porijeklu primarnog novca. Samo malo istražite tko sve gradi po hrvatskoj i koliko te tvrte imaju registriranih zaposlenika. Skoro pa ni jedna nema više od desetak zaposlenih. a grade stambene jedinice na čijim gradilištima ima i do dvadeset pa i više radnika. U isto vrijeme, bez reklamiranja molim, \"Industrogradnja\" s nekad nekoliko tisuća zaposlenih odlazi u stećaj. A novac se izgubi u farbanju tunela. To je karika, poveznica između kriminalaca i banaka, koji nitko ne želi primiti u ruke.

VL
udari_šefa
09:49 27.03.2010.

propala država... mladi nemaju za kruh, a kamoli za stanove... ustaje narod na noge... pale se automobili na ulicama... nezadovoljstvo... pala vlada... mrtva tjelesa zakrčuju ulice... smrad smrti i znoja i skorene krvi...

VL
OB
-obrisani-
09:50 27.03.2010.

za 400 Eu /m2 gradiš solidnu kuću. Za 600Eu /m2 mora imat bazen i jacuzi. A za soma i više Eu po kvadratu očekujem živjet u susjedstvu Playboy mansiona. Pa da mogu navratiti u grotto onako preko plota.Za 350EU po kvadratu imaš vilu u marbelli sa 7 ljudi posluge. a ne u donjoj pripizdini. Čisto da se ne zavaravate svi. Ovo neme veze više s vezom. To da vlast ide ovako na ruku tim \"investitorima\" je neviđeno. A ne bi nitko normalan živio tamo , sve i da je badave.

VL
SA
Savjest
09:56 27.03.2010.

@gary1 Ne znam kad je pametnome dosta, ali nitko od sudionika u hrvatskom građevinarstvu (centralna i lokalna država, banke, investitori, vlasnici zemljišta, posrednici u prodaji), doslovno baš nitko, ne smatra pametnom primjedbu da su izgrađeni stanovi građeni u područjima Gradaa Zagreba bez (nužne) infrastrukture pa će i to, kad mafijaška država konačno napusti građevinarstvo i njegov lobi i okrene se nekoj drugoj djelatnosti, pridonijeti drastičnom padu cijena stanova. Zato, kupci, pamet u glavu i ne kupujte stanove u područjima Grada gdje će se \"infrastruktura naknadno urediti\"(po birokratskom stilu zakona: \"izvesti\")\". Ona se neće urediti nikada, jer je novac za njezino uređenje unaprijed nenamjenski potrošen.

VL
« 1 2 3 4 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.