Procjena: Cijene stanova uskoro će pasti od 10 do 15 posto
Sa sadašnjih 1900 eura, što je prosjek u Zagrebu, cijene bi trebale pasti na 1500 eura. Jedinu korist od poticaja, i to dvostruku, imaju banke.
Komentari 76
Marko53, nije ti baš neka računica. Pa nećeš za kuću od 100 kvadrata kupovati 100 kvadrata zemljišta? Kupit ćeš barem 400m2. Na 400m2 zemlja više nije 28.000 EUR, nego 112.000 EUR. Na tih 400 napraviš 100 kvadrata kuće i cijena je već po kvadratu 1.700 EUR. Ok na 2 kata je 1.160EUR, ali za to ti treba već preko 200.000 EUR ukupno. Tako da nije to baš jednostavno. Fora je u tome da je cijena kvadrata građevinskog zemljišta puno previsoka. Zato se pojedincima niti ne ispalti graditi za sebe, a mafija onda diže cijene stanova a 1.900 EUR u Zagrebu. Naravno slažem se da je sve preko 1.500 EUR skupo, a 2.000 EUR je krađa.
nije ovo hrvatska vec globalna ili barem europska kriza cijene stanova pale su u cijeloj Europi (osim najelitnijih zona u svim velikim gradovima) cijene apartmana na Kanarskim otocima-Las Palmas pale su u prosjeku 30-50% a Spanjolska je u vecoj krizi od Hrvatske (o Grckoj da ne pricamo) u ovoj situaciji najgluplja stvar sto je Vlada mogla napraviti je taj poticaj od 100 milijuna kuna koje su mogli iskoristiti za nesto pametnije nego da pomazu bankama i gradjevinarima
Kad građevinari skupa s bankama shvate da je vrag odnio šalu početi će prodavati pod daj šta daš samo da prodaš, svatko tko je imalo upoznat sa onim što se događalo u zapadnom svijetu zadnjih 3 godine zna o čemu govorim. Samo budite strpljivi, ako treba ostanite u podstanarstvu još godinu, godinu i pol ili kod roditelja ako ste još tamo. Lakše je vama malo pričekati nego mafiji, a naročito bankama kada imovina dođe njihove ruke. Nakraju krajeva nije mi jasno kome je u cilju da sve stoji i ništa se ne kupuje niti prodaje, od toga nemaju koristi niti građevinari niti privatni prodavači niti kupci niti agencije, nakraju niti banke jer će im samo rasti količina nenaplativih kredita sa time rezervacije, a sa rezervacijama padati će im dobit ili produbljivati gubitak, nakraju ako dođe do jakog pucanja balona lošije banke mogu doći i do problema sa prokupljanjem svježeg kapitala, a to za njih znaći bankrot.
xPhoto, to je prije pola godine, ali ja taj pad cijena nigdje ne vidim. Netko ocito laze, ili zavod za statistiku ili gradjevinska mafija koja drzi stare cijene ...
Pa o kakovom cijenama \"u Zagrebu\" vi govorite, po nacinu pisanj jos malo pace i stanovi u Ivanicu i Jastrebarskom biti Zagreb!?
@drugtito4ever Istina da su podaci stari, šta se može kad nam je i statistički zavod zaostao. U zapadnom svijetu ovakvi podaci se objavljuju na mjesečnoj bazi sa maksimalno 7-10 dana kašnjenja. I onda se ljudi čude da ovdje nema stranihh investitora, pa tko će investirati u zemlji gdje nemožeš dobiti niti suvisli statistički podatak. A oko cijena mogu reći za Varaždin da se definitivno vidi pad cijena novih stanova, jer do prije 1 do 1,5 godinu na sve strane su po novinama bile reklame sa cijena oko 1600 E/m2, dok danas imaš reklame sa cijenama od 1200-1300E, sa time da je javna tajna da ako kupuješ novi stan od Stanoinga (vjerojatno 90% izgrađenih stanova u VŽ je njihovo) možeš ispregovarati prilično dobar popust.
slušajte mene , ne kupujte stanove do 2015 ! nešto se gadno kuha u svijetskome loncu !
@bonsai To je potpuno točno, ako pukne balon državnog duga i kamate na državne obveznice odlete u nebesa, a deficiti doslovno svih država ostanu visjeti u zraku, ova subprime i financijska kriza iz 2008 izgledati će kao mačiji kašalj. Kešš će opet biti king. Mnogi ekonomisti i analitičari govore da je balon državnih, a i korporativnih obveznica balon svih balona i u povijesti neviđen, a kada se u obzir uzmu trilijarde CDS-ova napisanih na te obveznice problem se diže na potenciju.
to su samo propagande da bi neko pomislio ali u stvarnosti kada ides kupovati onda su cjene 2500 eura ili 2300 taj profit imaju samo banke jer suradjuju sa gragevinarcima jel su vidjeli da sa novcima kad se vrti davrti da se zaraguje puno vise u pokretu
Cijene stanova će se morati uskladiti s realnom kupovnom moći u RH, a što znači - nema više tako širokom rukom dijeljenih bankarskih kredita... Prevedeno, to bi moglo dovesti i do senzacionalnih cijena od 1000 eura po m2 u rubnim četvrtima Zagreba gdje će firme morati isplatiti kooperante u stanovima, a oni će gledati da ih na brzinu \"utope\". Uostalom, čekajte do Božića jer banke ne mogu do beskonačnosti reprogramirati kredite građevincima, zar ne? Inače, Šukeru je do PDV - ne do stambenog zbrinjavanja puka... Znate kako to već ide - kupi se novi stan, onda treba nova kuhinja, namještaj, bijela tehnika itd. - a Šuker poput mačka gleda da otcapari tih 23 % PDV na sve to skupa. Ako stan ne bude prodan, nema ni PDV kriške za financ. ministra, zar ne?
ovdje nema elemenata fer tržišne utakmice, ne upravljaju cijenom zakon ponude i potražnje... ovdje vlada ZAKON MAFIJE - BANDE LOPOVSKE!!! dolje vlada, dolje zlotvori!!!
Ako bi cijene nekretnina (pre)jako pale to bi imalo nesagledive posljedice za bilance banaka...a bogme onda i za državu (nas)...
@riise riise a kakve bi to imalo posljedice za državu i nas, jedina posljedica bi bila da više nebi bilo banaka koje će kupovati Šukerov (prisilno naš) dug, što je nakraju bolje jer bi došlo do bankrota države i prestankaa suludog zaduživanja, došao bi vjerojatno MMF postavio limite državne potrošnje odstranila bi se trulež u sistemu i moglo bi se krenuti naprije čisto, ako bi bilo pameti (u što sumnjam, ali barem postoji šansa).
ajmo skupiti novčane priloge i pomoći vladi, proračunu i crkvi... stegnimo remen za bolje sutra!!! recimo jedan mjeseca da se svi odreknemo plače, izašli bi iz krize!!! ahahahaha DOLJE BANDA LOPOVSKA!!!
26.03.2010. u 20:42h xPhoto je napisao/la: .................................................................................. Nastale bi banke nalik onima kakve si imao u USA nakon propasti Lehmana, kada je imovina (dionice, nekretnine...) banaka drastično pala...Samo mi nemamo toliko love kao Ameri da ga \"ubrizgamo\" u bankarski sustav...kodd nas bi vjerojatno nastao scenarij Islanda...
Ne prozivati bez trezvenog objašnjenja znanstvenicu Vizek. Ona se ne čini uopće kao netko tko zagovara \"građevinsku mafiju\" baš naprotiv, u nedavnom Otvorenom ih je skupa sa vladom otvoreno napala radi cijena. Prognozu pada 10-15% je realno postavila pogotovo u odnosu na već snižene cijene 10-20% što bi ukupno bilo 30-40%. Znači da cijena iz 2007 od 2.300 ide na 1.600. (sad je na 2.000) Cijena iz 2008 od 1.900 ide na 1.000. To je vrlo izgledno. Čak bi se usudio reći i realno za očekivati već ove godine.
26.03.2010. u 20:58h el.danchi je napisao/la: ........................................................................................ Slažem se s tobom...Šta bi se dogodilo ako je netko kupio stan po 2000 EUR/m2 hipotekarnim kreditom, a sada cijena tog ili sličnog stana padne na 1000 EUR/m2? Što to znači za banku,, a što za njenog klijenta?...Slične stvari su se događale u USA...
samo se vi nadajte.......
26.03.2010. u 21:08h riise je napisao/la: Slažem se s tobom...Šta bi se dogodilo ako je netko kupio stan po 2000 EUR/m2 hipotekarnim kreditom, a sada cijena tog ili sličnog stana padne na 1000 EUR/m2? Što to znači za banku, a što za njenog klijenta?...Slične stvari su se događale u USA... ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ako nije bilo retoričko pitanje, slijedi mogući scenarij: Banka nikako neće reagirati dok god klijent uredno otplaćuje kredit. U HR će banke sve učiniti da tak i ostane da ne bi morale dodatno osiguravati \"loš\" plasman. Kupcu je isto u interesu da uredno otplaćuje kredit jer banka ako uzme stan i proda ga na dražbi jefitnije od kredita, svu eventualnu razliku do zatvaranja dugovanja tražiti će od dužnika tj. sjest će mu na ostalu imovinu i primanja do konačnog podmirenja dugovanja. Taj kupac neće moći kupiti drugi stan dok god ne otplati stari dug banci jer će mu primanja biti pod ovrhom.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Mjera će motivirati građane da kupuju nekretnine po cijenama koje su previsoke usporedimo li ih s prosječnim dohotkom i visinom kamata na kredite. K tome, Vladina je mjera subvencija ili poticaj za građevinare, ali za građane ona je kredit zbog kojeg će država staviti na kupljenu nekretninu založno pravo drugog reda – argumentira M. Vizek ovo su sve zadnji trzaji. mafijaši se ne zovu bez veze wise guys. ostaviće se oni stanogradnje kad nađu bolji biznis, recimo trgovanje devizama kad ponovno krene cirkus u LN. a oni najbolji među njima su već lovu prebacili u bolje poslove.