Nezaposlenost u regiji veća je prijetnja od inflacije

MTČ
Vjeran Žganec-Rogulja
19.01.2010.
u 16:03

Uz pomoć središnje banke koja je kreirala manevarski prostor u dobrim vremenima i mjera koje je poduzela Vlada imamo zadovoljavajuću likvidnost javnih financija, ali i bankarskog sustava - rekao je je na konferenciji Euromoney u Beču državni tajnik Ministarstva financija Zdravko Marić.

Zemlje u regiji prošle su se godine suočile s velikim porastom javnog duga, ali i s rastućom nezaposlenošću. Vlade pokušavaju obuzdati javnu potrošnju, no puno je veći problem kako vratiti ljude na posao.

I u 2010. godini tržište rada bit će veliki izazov, najveći u hrvatskoj ekonomiji. Upravo zato nužne su strukturalne promjene i ulaganja u ekonomski razvoj čime bi se povećao optimizam ne samo potrošača nego i proizvođača - istaknuo je na panel-raspravi o javnom dugu hrvatski sudionik konferencije Euromoney Zdravko Marić, državni tajnik u Ministarstvu financija.

Napomenuo je da je Vlada potpuno svjesna prijetnji domaćoj ekonomiji, no stabilan bankarski sustav otvara mogućnosti određenih mjera na čijoj su pripremi radili prošle godine i upravo sada ih pokreću.

Uz pomoć središnje banke koja je kreirala manevarski prostor u dobrim vremenima i mjera koje je poduzela Vlada imamo zadovoljavajuću likvidnost javnih financija, ali i bankarskog sustava. Sad treba iznaći model kako bi tu likvidnost transferirali u realni sektor, a to je zadatak Vlade – rekao je Marić.

Priznaje pak da će tek strukturalne reforme koje najavljuje i perspektiva pridruženja Europskoj uniji stvoriti mogućnosti gospodarskog rasta. Marić je napomenuo da Hrvatska ima šansu privući velike strane investicije koje su dosad bile fokusirane na područje telekomunikacija i financijskog sektora, ponajprije banaka.

- Ono što trebamo su greenfield investicije, strana ulaganja. Krucijalni problem nisu izvori, nego njihova primjena koja bi trebala biti usmjerena na stimuliranje novih pothvata i proizvodnje te omogućiti povoljniju klimu za poslovanje – komentirao je državni tajnik.

Vladimir Kvint, predsjednik Međunarodne akademije za tržišta u razvoju i član Vijeća Bretton Woodsa, smatra kako je jedini način smanjenja nezaposlenosti u regiji povećanje izvoza i domaćih proizvodnih kapaciteta.

Velika je uloga ekonomije znanja, ali vrlo malo zemalja središnje i istočne Europe izdvaja više od jedan posto BDP-a za istraživanja i razvoj. U Izraelu, primjerice, taj postotak iznosi četiri posto – upozorava Kvint koji smatra da je potrebna potpuna promjena pristupa vođenju gospodarstva koje ne smije počivati na principima koji su doveli do krize.

Sudionici panela, uglavnom ministri financija u regiji, spomenuli su i veliku ovisnost zemalja središnje i istočne Europe o oporavku u eurozoni, a upitani za mišljenje o tome je li veći problem regije inflacija ili nezaposlenost, stotine sudionika konferencije ruke je podiglo za nezaposlenost. Svega nekolicina smatra da je veći problem inflacija.

Komentara 3

Avatar sebastian
sebastian
20:42 19.01.2010.

Marić je napomenuo da Hrvatska ima šansu privući velike strane investicije, on je bolesni optimista, pa nece nitko u bananu învestirati da izgubi novce, Hrvatska sa svojim politckim banditima je proigrala svako povjernje i bonuse a nasa diaspora koji su se mnogi opekli pogotovo, nemojte sanjati o nekim investitorima, pitajte se prvo zasto bi netko investirao u bananu onda moze jedino u casino, tamo barem odmah zna jeli dobio ili igubio !!!!

Avatar sebastian
sebastian
20:45 19.01.2010.

Zaboravio sam reci da bas na svim TV kanalima se prica o aferi Hypo Adria Banke, Sanaderu i pranju novca, pa sta taj Maric misli da je to jako dobra reklama za Hrvatsku ????

OF
odd_fellow
11:11 20.01.2010.

Ulaganje u ekonomski razvoj traži obilje jeftine net-energije. Nitko ne kaže od kuda će ta energija doći.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije