Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 144
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Nova školska godina

Školarci ponovno na cestama, potreban dodatan oprez vozača

djeca
Foto: Damir Špehar/PIXSELL
05.09.2017.
u 12:15

Smatramo neophodnim uvođenje obvezne prometne kulture u niže razrede osnovne škole

Nova školska godina jučer je počela, što podrazumijeva i veći broj djece u prometu. Upravo su djeca najugroženiji sudionici prometa, jer njegove opasnosti ne mogu percipirati onako kako to čine odrasli. Djeca ne znaju procijeniti brzinu kojom im vozilo prilazi, pa ne mogu ni procijeniti koliko vremena imaju prije nego auto stigne do njih. Niska su, pa im je vidno polje ograničeno. Iza parkiranih vozila ne vide automobil koji nailazi cestom, niti vozač u tom automobilu vidi dijete iza parkiranog vozila. Uza sve to, djeca su zaigrana i brzo zaboravljaju informacije koje im se ne čine zanimljivima. Zato roditelji trebaju ponavljati i ponavljati djeci upozorenja na prometne opasnosti.

Iz Ministarstva unutarnjih poslova napominju da roditelji s najmlađima trebaju vježbati put do škole i naći najsigurnije mjesto za prelazak preko ceste.

Teret na roditeljima

U Hrvatskoj je, naime, najveći teret prometnog obrazovanja upravo na roditeljima - jer škole nemaju propisano prometno obrazovanje - ali mnogi roditelji sami prometne propise ne znaju ili ih ne žele poštivati. I tu je korijen problema - roditelji bez prometne kulture teško će djetetu istu usaditi u naviku. MUP-ova predavanja u nižim razredima osnovnih škola tek su kap u moru potrebnog znanja.

Velik je problem što mnogi roditelji nemaju običaj prelaska ceste preko pješačkog prijelaza ili običaj poštivanja crvenog svjetla na semaforu. Mnogi roditelji dok voze s djecom u automobilu svjesno krše prometne propise, a djeca to gledaju i kršenje propisa usvajaju kao normalno ponašanje. Da nije normalno, mnogi nauče tek u prometnoj nezgodi. Činjenica da mnogi roditelji još uvijek djecu prevoze nesigurno pokazuje da nisu svjesni kako u slučaju prometne nesreće čak i pri brzini od 50 km/h ne mogu u rukama zadržati dijete. Dijete je u vozilu najsigurnije kad je ispravno vezano u odgovarajućoj dječjoj sjedalici. Također, kazna za vozače koji dijete prevoze na neodgovarajući način je sramotno niska. Iznosi samo 500 kuna, a radi se o prekršaju kojim se direktno riskira djetetov život.

Autosjedalice od 350 kuna

Cijene dječjih autosjedalica kreću se od 350 kuna pa do preko 4000 kuna, no i najjeftinija je bolja od nikakve. S druge strane, nije uvijek krivnja na djeci i njihovim roditeljima. Vozači često otimaju prednost pješacima na pješačkom prijelazu. Osobno smo takav slučaj i prijavili policiji - s opisom vozila, vozačice i registarskog broja vozila. Policajci su joj pokucali na vrata, ona je (ne)djelo, naravno, porekla i tu je priča stala. Kažnjena bi bila da smo imali fotografiju ili snimku. Nažalost, zakon je tako postavljen. No, rješenje je onda u kamerama postavljenima uz pješačke prijelaze u blizini škola. Svaka od njih isplatit će se već u prvom tjednu uporabe.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije