Održava se 42. sjednica gradske Skupštine. Na dnevnom redu je 50 točaka među kojima i izvješće o radu gradonačelnika od 1. srpnja do 31. prosinca 2024, Prijedlog zaključka o sklapanju Sporazuma o uklanjanju postojećega i izgradnji novoga Gradskog stadiona Maksimir i Izvješće o stanju i kretanju sigurnosnih pokazatelja na području Zagreba u prošloj godini.
9.35 - Započinje aktualni sat
Marin Živković: U ovom mandatu smo napravili značajne iskorake po pitanju upravljanja imovinom. Što Katolog imovine donosi i kako se taj sustav može dalje razvijati?
– Dio koalicijskog sporazuma između Možemo i SDP je bilo donošenje ovakovog kataloga. Rekao sam na zdnjoj sjednici da je u fazi testiranja i da će se do druge sjednice pustiti u javnost, i to smo napravili. Zagreb je jedini grad koji ima ovakav katalog nekretnina gdje se može vidjeti 8713 stanova, poslovnih prostora i garaža. Za sve se može vidjeti korisnik, koji su poslovni prostori prazni, može se pretraživati po mapi grada, po kvadraturi...po svim mogućim filterima se može pretraživati. U budućnosti ćemo dodati i zemljišta, datume do kojih vrijede ugovori i slično – objasnio je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Marta Kiš: Često na odboru za Prostorno planiranje imamo neke nadogradnje i dokupe koji su često vezani uz škole, to je nekako točkasto i voljela bih čuti cjelovitu priču. Znamo da smo vrtiće i škole unaprijedlili, u kojem smo stanju sada i što je plan?
– U mandatu smo napravili velike iskorake. Imamo u potpunosti realizirano 18 projekata što se tiče škola, a koji su ili obnove nakon potresa ili dogradnje postojećih škola ili izgradnje novih objekata. Kada se tome dodaju projekti koji su sada u tijeku, govorimo o investicijama od oko 300 milijuna eura. I ne da to nije sve, nego smo tek na početku. Osnovne škole moraju prijeći u jednu smjenu, a u doglednoj budućnosti bi bilo dobro i da srednjoškolci imaju svoje škole na raspolaganju cijeli dan. Veliki posao je pred Gradom. Za 16 projekata imamo suglasnosti za europska sredstva, a ukupno će biti potrebno dograditi i izgraditi oko 30 objekata u tri do pet godina – objasnila je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Iva Ivšić: U posljednje četiri godine je ova gradska uprava napravila velike iskorake u području širenja socijalnih usluga i podrške, kako djeci s teškoćama u razvoju, tako i osobama s invaliditetom. Znamo da nam je jedan od važnijih ciljeva uočavanje teškoća što ranije i adekvatan odgovor na njih, a onda i u kasnijoj dobi je važna podrška kako njima, tako i roditeljima. Pokušajte sumirati posljednje četiri godine u smislu iskoraka na području podrške ovim skupinama.
– Neke od gradskih socijalnih ustanova i prije nas su bile nacionalni centri izvrsnosti i imalo je smisla uložiti u njihov daljnji razvoj s obzirom da su usluge za podršku djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom nešto što Grad mora moći pružiti što većem broju korisnika. U ovom mandatu smo utrostručili broj korisnika usluga socijalne skrbi za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s inavliditetom što je najsloženije napraviti. Morali smo napraviti velike investicije u nove lokacije, Mali dom ima dvije nove lokacije, pa radi na ukupno tri lokacije. Zagrebački centar za neovisni život ima novu podružnicu na zapadu i čak tri nove lokacije, poliklinika Suvag ima novu ambulantnu za ranorazvoju intervenciju na Žitnjaku, Goljak ima novu robotičku opremu...radi se o konkretnim investicijama koje su praćene i novim zapošljavanjima. vođeni smo idejom da rana razvojna podrška znači kvalitetnu integraciju socijalnih, zdravstvenih usluga i obrazovanja, prošle godine smo upisali čak 50 posto više djece s teškoćama u redovne predškolske programe i čak 11 škola uključili u inkluziju s odjeljenjima koja ranije nisu imali – objasnila je Dolenec.
Mislav Herman: Nakon što smo dobili novi vizualni identitet, čast mi je i zadovoljstvo, predstaviti vam naš prijedlog novog suvenira našeg grada. Riječ je o konceptualno vrlo jednostavnom rješenju koje nije plošno nego trodimenzionalno i odlikuje ga gotovo nevina jednostavnost o čemu svjedoči njegov jednostavan naziv - stupić. To je koncept koji vješto spaja prošlost i budućnost na način da dvije debele bijele trake simboliziraju Gornji i Donji grad, a tanka siva traka koja ih razdvaja novi suvremeni simbol grada, a to je biciklistička staza. Na vrhu je kupola koja simbolizira najpoznatije zagrebačko brdo, Jakuševec. Kao što je novi vizualni identitet personifikacija performansa Toma Gotovca iz 1981., ovaj naš novi simbol u prenesenom značenju predstavlja znameniti prst Sandre Benčić kojim ona često maše. Ovaj simbol može se jednostavno primjeniti kao privjesak za ključeve, magnet za frižider ili olovčicu u boji. Ima veliki potencijal jasno komunicirati trenutne emocije Grada prema prometnom kaosu koji ste stvorili gradonačelniče.
– Previše toga je za odnijeti je citat HDZ-a, to bi vam trebao biti vizualni identitet. Gledam vas i mislim si je li ovo kandidat za gradonačelnika, je li ovo predsjenik zagrebačkog HDZ-a. Na zadnjoj sjednici Skupštine, od svega što možete predstaviti, ovo je vaše pitanje? Spomenuli ste Jakuševec, 20 godina nije riješen Jakuševec, sada kada smo predstavili idejni projekt vi ste protiv lokacije u Resniku, ali ne nudite neku drugu. Potpuno sam zapanjen da je ovo vaše pitanje za zadnju sjednicu – rekao je Tomašević.
– Netko se valja po podu, a netko iznosi prijedloge u Skupštini. Nisam zadovoljan vašim odgovorom jer nema ni trunke inkluzivnosti kojom se dičite. Želim da provedete javnu raspravu i da u nju uključite stručna tijela, a ne da ovako nervozno odgovarate na jedan konstruktivan prijedlog. Mislim da je ovaj prijedlog puno bolji od natječaja za koji ste potrošili preko 50 tisuća eura, mi smo za stupić potrošili 181 euro i mislim da će se idealno uklopiti u novi vizualni identitet – uzvratio je Herman.
– Nakon duga koji ste nam ostavili, nakon toga što je grad bio pred bankrotom jer je na računu bili 3,8 milijun eura, a trebalo je 44 milijuna eura da se isplate plaće u roku tri tjedna. Da smo jedan dan kasnili s plaćama Grad bi otišao u bankrot jer bi šest mjeseci bilo kašnjenje svim dobavljačima koji bi krenuli s blokadama na račun Grada, a onda i na račun Holdinga. Vi ste procijenili da treba pet godina za financijsku stabilizaciju, mi smo to riješili za dvije. A što se tiče stupića, znate gdje će završiti? Na parkirnim mjestima na Trgu žrtava fašizma gdje su bila parkirna mjesta HDZ-a koja niste plaćali 10 godina i više ih nećete imati – rekao je Tomašević.
Mauro Sirotnjak: Proces izrade GUP-a započeo je službeno donošenjem odluke na 22. sjednici skupštine u travnju 2023., neslužbeno je započeo puno ranije već u proljeće 2022. u suradnji s vijećima GČ, a nastavio se u rujnu te godine. Budući da je proces krenuo u travnju 2023., vrijedi se podjestiti rokova i procesa, u lipnju je izgrađen nacrt i upućen u prvu javnu raspravu, ponovljena javn arasprava je napravljena u 10. mjesecu te je konačni nacrt plana poslan ministarstvu u listopadu prošle godine, a odgovor smo dobili tri mjeseca nakon dostave. Zanima nas u kojoj je to fazi?
– Rekao sam već da je ovo zadnja sjednica, ako ne bude još jedna vezana za GUP 10. travnja. Da bi se održala potrebno da je suglasnost dobijemo do 31. Ukoliko ne dobijemo suglasnost ili se traže neke izmjene, GUP se ne može usvojiti u ovom mandatu, a onda će vjerojatno i neki građevinski investitori biti sretni jer će moći zavtršiti svoje postupke po starom GUP-u – rekao je Tomašević.
Dejan Kljajić: Kada ćete se napokon ispričati građanima zbog laži, manipulacije i obmana. Vi ste i dalje prgav, bahat, bezobrazan i ne odgovarate na pitanja građana i zastupnika u ovoj Skupštini.
– Hvala na pitanju predsjeniče stranke Bandić Milan 365 Idemo delati, koji drži lekcije o neispunjenim obećanjima vezanim za Jakuševec, za koji ste 20 godina imali vremena da ga zatvorite. Vaš bivši šef je rekao da će se spaliti ako ga ne zatvori, još prije dvije godine sam rekao da ga u 1. mandatu nećemo zatvoriti, ali u drugom hoćemo – rekao je Tomašević. Napomenuo je i konkretne rezulatte koji su do sada postignuti u vezi s otpadom, kao i planove za CGO.
– Kao uvijek, nisam dobio odgovor na pitanje koje glasi, kada ćete se ispričati građanima. Ili je netko hakirao vašu prošlost ili ste svjesno lagali građanima – upitao ga je Kljajić.
– Još jednom, predsjeniče stranke Bandić Milan 365 Idemo delati, ja sam u ovoj Skupštini slušao vašeg bivšeg šefa koji je govorio zastupnicama da se ubiju, skoče u Savu, slušao sam konferencije na kojima je vrijeđao novinarke. Uspoređivati njegovo ponašanje s mojim, mislim da je ispod svake razine. CGO u Resniku će biti, ne možete ga zaustaviti, ja neću odstupiti od tog plana niti milimetra. Vi se i dalje samo bavite time da preuzmete imovinu stranke MB365, perilicu posuđa, hladnjak i kacigu jer se furate na pilota – rekao je Tomašević.
Ivica Lovrić: Lagali ste mi na zadnjoj sjendici kada ste rekli da ćete mi dostaviti izvješće o sklopljenim javnim nabavama do 26 tisuća eura, koje ste sklopili na stotine, niste mi dostavili. Nastavljate obmanjivati, lagati i skrivati podatke. Što imate protiv zagrebačke djece, protiv karting sporta, protiv 55 obitelji koje imaju zaposlene u Karting cetru Arena, što imate protiv toga da se nastavi sjajna 15-godišja tradicija jedine karting akademije u regiji, mjesta gdje tisuće djece dolazi kroz cijelu godinu, gdje se održavaju utrke za svjetska prvenstva. Što imate protiv toga i zašo ste donijeli odluku ukinuti Karting arenu?
– Kada mi zastupnik Lovrić daje upozorenja o kriminalu, ne znam što bi rekao na to. Ta razina "džon obraza" koji vi imate je fascinantna, mislim da vas treba proučavati. Tvrtka Sportkart je 2013. godine dobila Paviljon 35 na pet godina i plaćala ga je 4654 eura, nakon prvog ugovora zakup im je produžen na 5 godina i istekao je 2023., od tada se bez ugovora koristi taj Paviljon. Pet puta je Velesajam radio natječaj za zakup i pet puta se nisu javili. Ove godine, šesti je put raspisan natječaj i javili su se i ponudili tri puta više nego su plaćali do sada. Međutim, javila se i još jedna tvrtka koja je ponudula dvostruko veću ponudu, po kojim se pravilima to moglo dati onome tko je ponudio manje? – objasnio je Tomašević.
– Kada vas se uhvati u laži, onda vrijeđate, ako netko ima "džon obraz", to ste vi, deblji je od ove daske. Toliko laži koje vi izgovarate u lice Zagrepčanima je neupamćeno. Maloprije ste rekli da imate studiju utjecaja na okoliš za CGO, zašto ju niste prezentirali? Sram vas može biti. Što se tiče kartinga, prekršili ste zakon o zakupu i bježite od svoje odgovornosti – uzvratio je Lovrić.
– Je li u pravu Velesajam ili Sportkart, odlučuje sud. Za sada su izgubili četiri presude. Što se tiče "džon obraza", vi ste odlučili biti moj savjetnik, niste imali obraza otići kada me ne možete smisliti nego i dalje dobivati plaću kao moj savjetnik i isovremeno javno kritizirati sve što smo radili. Dobili ste otkaz na kraju i vodili sudski spor tri godine, kako bi se vratili u Upravu jer vidim da imate nekih dugova u obitelji... – rekao je Tomašević.
Davorka Moslavac Forjan: Prije dva dana gradonačelnik i njegov tim su predstavili idejni projekt CGO-a u Resniku. Međuti, ono što Grad nema je Plan gospodarenja otpadom koji prethodi svim aktivnosti. Prema zakonu ga je Grad trebao donijeti do 1. siječnja 2024. jer je stari važio od 2018.-2023. U kojoj fazi je Plan, kada će biti završen i izglasan?
– Mislim da jedna ili dvije županije u zemlji imaju Plan gospodarenje. Zašto? Jer je nacionalni Plan kasnio. Usvojen je tek u ljeto 2023., a do 1.1. 2024. je stavljeno da sve županije moraju imati Plan, a strateška procjena utjecaja na okoliš traje više od godinu dana. Dakle, to je bilo nemoguće. Plan gospodarenja je u izradi i bit će usvojen do kraja godine, sve u planu je u skladu s CGO-om koji radimo u Resniku – kazao je Tomašević.
Mario Župan: Ovaj stupić ste rekli staviti na još neke lokacije, a nas zanima koliko plaćate jedan ovakav stupić, mi smo ga kupili za 181 euro. Koliko ih vi plaćate i koliko ih je postavljeno?
– Nisam reko negdje, nego na Trgu žrtava fašizma. Ne znam koliko plaćamo, dobit ćete odgovor. Vi imate neku fiksaciju na komunalnu opremu, sjećam se da ste željezo vadili iz željezničkih pruga. Zato se mi držimo plastičnih stupića da ne dođe u napast pa da ne nestanu s ulica – rekao je Tomašević.
– Grad krojite prema sebi. Pitanje je samo koliko stupića su Zagrepčani dobili, koliko ih je postavljeno fizički, nitko nije aludirao na kriminal – uzvratio je Župan. – Provjerio sam, cijena je 146 eura bez PDV-a za metalni i 173 eura bez PDV-a plastični i to s ugradnjom – odgovorio je Tomašević.
Nikola Zdunić: Zanima me generalno sustav gospodarenje otpadom. Važno je podsjetiti da je ova uprava najdalje otišla u procesu zatvaranja Jakuševca. Neka se još jednom ponovi hodogram i što je učinjeno po pitanju sustava gospodarenja otpadom.
– Bit će tri postrojenja u jednom. Sortirnica zbog koje ćemo plastiku moći prodavati, bioplinsko postrojenje u kojem će se proizvoditi električna energija i kompost i toplina koja će se koristiti za termo sušenje i predobradu samog otpada i naravno, postrojenje za mješani otpad. Gorivo iz otpada će Grad ili plaćati nkeom eda termički obradi ili graditi vlastitu energanu, a o tome ćemo odluku donijeti na temelju studije koja je u javnoj nabavi. želim da je cijleli sustav u nadležnosti Grada i da ne ovisimo ni o kome – objasnio je Tomašević.
Iskra Mandarić: Ulaganje u predškolski odgoj je prioritet ove uprave, u ovom mandatu je otvoreno deset novih vrtića, na šest su radovi još u tijeku. To znači više mjesta za djecu i bolje uvjete rada. Uz te dvije komponente, važna je i činjenica da se time rasterećuje roditelja. Kad god vidim Lovrića, vraćaju mi se sjećanja na njegov mandat kao Pročelnika za odgoj i obrazovanje. Htjela bih spomenuti da ova uprava u usporedbi s njim, pokazuje intenzivniji fokus na povećanje kapaciteta i poboljšanje kvalitete predškolskog odgoja kroz veća financijska ulaganja i konkretne projekte izgradnje i obnove. Koji su idući koraci važni za ulaganje u predškolski odgoj i vrtiće?
– I u ovom području smo donijeli konkretne rezultate, vrtići i fokus na predškolski odgoj su jedan od naših prioriteta. U izgradnji je šest, a brzo ćemo započeti Remetinec i Stenjevec pa će ih biti osam. Kupit ćemo vrtić u Odri i u Baruna Filipovića. Pokrenut ćemo još pet projekata izgradnje, završavamo četvrti arhitektonski natječaj – rekla je Dolenec.
Trpimir Goluža: Pomalo je bilo tužno gledati vas kako ulazite u Skupštinu potajice na stražnji ulaz kako biste izbjegli ljude koji su vas čekali na glavnom ulazu. To pokazuje kako vi shvaćate svoj mandat, onaj tko se boji građana zna da je negdje pogriješio. Bili ste u Domu sportova koji će građane koštati 56 milijuna eura iz poračuna. Nažalost, možda ne vašom krivnjom, ali krivnjom vašeg zamjenika, niste iskoristili mogućnost da povučete Eu sredstva od pet milijuna eura jer niste priložili građevinsku dozvolu. Upitno je je li Dom sportova trebao ići u obnovu ii se trebao srušiti i graditi iz temelja. Idemo na kranjčevićevu, vaš zamjenik Korlaet je 2022. ničim izazvan sazvao konferenciji na kojoj je najavio da će na proljeće 2024. se tamo igrati nogomet, u proljeću smo 2025. - ništa od toga, osim što je investicija s 10 milijuna porasl ana 30. Što se tiče bazena Špansko, tamo je investicija s 13,5 milijuna porasla na 22 milijuna eura. Jeste li svjesni da ste svojim postupanjem debelo oštetili proračun?
– Ja bih očekivao bar elementarno poznavanje i praćenje onoga što govorite. Rekao sam u subotu zašto mora biti iz gradskog proračuna financirana obnova Doma sportova, vi ne znate da fond solidarnosti vezano za obnovu od potresa ne financira obnovu sportskih objekata. Vi to ne znate, ok, ali ako citirate konferenciju za medije, minimum je pristojnosti da ju pogledate od početka do kraja. Nas je već dočekala zatvorena dvorana Doma sportova, a vi kažete nije trebalo ići u obnovu, a prethodna vlast je o tome govorila više od 10 godina jer krov nije siguran. Npravili smo analizu, graditi novi Dom bi trajalo puno duže i koštalo puno više – rekao je Tomašević.
– Svi su rastanci tužni pa čak i oni koji nam nude perspektivu neke svjetlije budućnosti. Kada bih trebao sumirati ono što ste napravili i sumirati to jednom riječju, to bi bio kaos. No rastanci su prilika i da darujemo osobe, ja vam na našem rastanku, bez obzira na to što ste pokazali da ste totalno antisportski tim, poklanjam dres golamana jer ćete vi braniti svoju poziciju. Na njemu je npisana ostavština vašeg manadata, a to je kaos u gradu – rekao je Goluža.
– Ja vama neću ništa darovati, da sada napravimo anonimnu anketu mislim da bi vi bili najomraženiji zastupnik i među oporbom i među većinom. Razina vaših seksualnih komentara, vrijeđanja je ispod svake razine. Ne zaslužujete ništa osim osude – uzvratio je Tomašević.
Igor Peternel: Hoćete li kao čovjek iz ljudskih prava iskoristiti svoj autoritet, ukloliko slučajno dobijete novi mandat, da riješite pitanje hrvatskih vojnika iz 41. do 45.?
strašno, stupići i hupseri i visoki rubnici a ljudi primaju plaču da riješe te divljake koji se ne znaju ponašati !!