Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NEĆETE OSTATI GLADNI

Što ćete ove sezone naći u gastronomskoj ponudi kućica? Advent uz Puricu 2.0, buncek s kimchijem i The Štrukli Affair

Zagreb: Predstavljanje adventskih delicija ovogodišnjeg izdanja Fooling around
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
1/64
26.11.2025.
u 10:00

Veganska burek-sarma jest će se na terasi Oleander hotela Esplanade, u Baošticadi će se moći uživati na Fuliranju, a Dundo, kombinacija raštike i svinjetine, stiže kod Matoša

Sitno brojimo do Adventa, a danas počinje i zagrijavanje, što znači da će se centrom grada opet širiti mirisi blagdanskih jela iz ugostiteljskih kućica. Na popularne lokacije koje su s godinama postale i gastromeke uz standardne kobasice, fritule i kuhano vino mamit će i mnogi jedinstveni okusi i nove kreacije chefova, a na društvenim se mrežama već pojavljuju i favoriti kojima se predviđa da će postati ovosezonski adventski hitovi.

Fuliranje na Strossmayerovu trgu ponovno će spojiti dobru zabavu i još bolju hranu, a neka će dobro poznata jela zasjati u modernijem izdanju. Tako će kućica Buncek nuditi tri međunarodne interpretacije svog klasika pa će uz domaću verziju sa zeljem i hrenom posluživati i korejsku s kimchijem, američki Bacon Jam s rajčicom i kiselim krastavcima te talijanski Don Prasco s dijonnaise umakom, inćunima i slawom od jabuke, komorača i rikole. Novo jelo Ivana Temšića, nazvano PigRoll, bit će jedan od aduta kućice Noel, a riječ je o brioche pecivu punjenom sočnom svinjetinom, domaćom turšijom i karameliziranim jabukama. Temšić će pripremati i Puricu 2.0, koja će se naći u naan kruhu s gelom od šipka i hrskavim lukom, a ljubitelji najpopularnijih blagdanskih zalogaja zasigurno neće propustiti zaviriti u kućice provjerenih chefova Marija Mihelja, koji stiže sa svojim šiš-kobasicama, te Mate Jankovića, koji kranjske nadograđuje nepogrešivim kombinacijama.

Picnic Mingle & Fun mamit će pak zavodljivim pastrami sendvičem, spravljenim od sourdough kruha u kojemu se krije kombinacija tanko rezanih dimljenih goveđih prsa, topljenog sira, dinstanog kupusa i dimljene majoneze. Dalmaciju s daškom Azije na Fuliranje će donijeti Strikomann's Bistro, i to svojim Octo-Dogom, u kojem se hrskavi krakovi hobotnice u tempuri spajaju s posebnim umakom, a Dante Tapas & More zakuhao je Baošticadu. U njihovoj je režiji, naime, pašticada pripremljena na dalmatinski, ali se poslužuje u mekanom kineskom bao bun pecivu.

Dubai fritule već su polako pale u zaborav, no nove adventske senzacije ponovno izlaze iz kuhinje Juraja Klepića. Posjetitelje će na Fuliranju dočekati tortom Matilda, koja će vas oduševiti svojom sočnošću dok joj se sa svih strana slijeva rijeka čokolade. Njegovi će se deserti moći kušati i u jednom od devet vagona blagdanskog Orient Expressa na Oleander terasi hotela Esplanade, gdje će posluživati kolače u obliku hiperrealističnog voća koji su već postali viralni. U središtu ponude Fooling Arounda su i štrukli, a chefica Ana Grgić Tomić uz njih je pripremila i hrskave losos štapiće i krokete od pršuta. Vjerojatno apsolutni hit sezone stiže pak iz tamošnjeg bara, a riječ je o koktelu The Štrukli Affair, kombinaciji likera od jogurta, kruške, slane karamele i gina koja je zaokružena hrskavim parmezan-diskom.

Zakinuti neće biti ni vegani, posebice jer se nakon šest godina na Advent vraća BioMania, a njihov je "must-try", kaže Dario Kožul, burek sarma. Premijerno se na manifestaciji pak predstavlja Debeli Dabar x Urania, i to, među ostalim, picekom u mlincima, odnosno trganom dimljenom piletinom s kimchi majonezom, a azijske okuse na Oleander terasu donijet će i SoHo Sushi te KOi Bar, kod kojih će se, primjerice, moći kušati Shrimp Balls i Chicken Karaage.

Nakon dvije godine izbivanja, Advent kod Matoša opet je na Gornjem gradu pa onamo ponovno stiže i bogata gastronomska ponuda. Kult plave kamenice, iza kojeg stoji chef Mario Mandarić, oduševit će vas svojim Marketinškim uslugama i Pozitivnim člankom. Ne, nije riječ o pogrešci, već su to nazivi za juneći gulaš s krumpirom, vrhnjem, vlascem i prženim lukom, odnosno pohanu piletinu i pomfrit s BBQ umakom, pečenim špekom i topljenim cheddar sirom. Danijel Badanjak za ovu je sezonu, među ostalim, pripremio stripom inspiriran ZAP Frenchie, kobasicu u brioche pecivu s topljenim sirom i gljivama na maslacu s češnjakom, a ekipa iz Kenove kod Matoša će donijeti okuse dubrovačke kuhinje. Njihovi su aduti, točnije, kroketi punjeni šporkim makarulama, sirom i preljevom od prošeka te Dundo, kombinacija raštike i svinjetine u tostiranom pecivu s umakom od hrena ili crvene paprike.Hampy Lab nudit će langošice u slatkoj i slanoj verziji, zimogrozne će zasigurno ugrijati gin Krvavi most ili šljivovica Matošev pir, a u Blend baru koktel-majstora Filipa Lipnika moći će se, među ostalim, naći Winter Bloom i Pinky Vilja.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata