Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 51
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZNANSTVENICI UPOZORAVAJU

'Prijeti nam nova pandemija, evo odakle bi mogla doći'

Spread of the coronavirus disease (COVID-19) in Manaus
Foto: BRUNO KELLY/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/4
18.05.2020.
u 08:17

Od siječnja do travnja, izbrisano je 1200 četvornih kilometara šume, što je novi rekord za četveromjesečno razdoblje

Iduća pandemija mogla bi krenuti iz amazonske prašume, upozorava brazilski ekolog David Lapola i tvrdi da ljudsko posezanje za životinjskim staništima ondje prelazi sve granice zbog nesmiljenog krčenja šuma. 

Znanstvenici kažu da urbanizacija dotadašnjih divljina pridonosi pojavi zoonotskih bolesti, onih koje sa životinja prelaze na ljude. 

To uključuje novi koronavirus, koji je najvjerojatnije ''skočio'' sa šišmiša i ljuskavaca na ljude u kineskoj pokrajini Hubei koja se rapidno urbanizira.  

Lapola (38), koji proučava kako ljudska aktivnost preoblikuje ekosustave tropskih šuma, tvrdi da se isti procesi zbivaju u Amazoniji. 

Amazonija – golemi rezervoar virusa

"Amazonija je golemi rezervoar virusa. Bolje da ne iskušavamo sreću", rekao je u razgovoru za AFP

Najveća svjetska prašuma nestaje uznemirujućom brzinom

Prošle godine, prve u predsjedničkom mandatu desničara i klimatskog skeptika Jaira Bolsonara koji želi otvoriti nekad zaštićena domorodačka područja za rudarenje i poljoprivredu, deforestacija Amazonije znatno je porasla. 

Trend se nastavlja i ove. Od siječnja do travnja, ''izbrisano'' je 1200 četvornih kilometara šume, što je novi rekord za četveromjesečno razdoblje. Podaci su to brazilskog Nacionalnog instituta za istraživanje svemira (INPE).

Iskrčena površina ukupno je premašila 11.000 četvornih kilometara, što je područje otprilike veličine Dalmacije.

To su loše vijesti, ne samo za planet nego i za ljudsko zdravlje, kaže Lapola koji je doktorirao na institutu Maxa Plancka, a sada radi na brazilskom sveučilištu Campinas. 

"Kad stvorite ekološku neravnotežu, tada virus može skočiti sa životinja na ljude", rekao je. 

HIV, ebola, denga 

Slično se već dogodilo pri pojavama HIV-a, ebole i denga groznice. "Ti virusi pojavili su se i raširili zbog ekoloških neravnoteža", kaže Lapola. 

Dosad je većina takvih epidemija bila koncentrirana u južnoj Aziji i Africi

Golema bioraznolikost Amazonije mogla bi regiju pretvoriti "u najveći svjetski bazen koronavirusa", rekao je Lapola misleći na koronaviruse općenito, a ne samo na uzročnika postojeće pandemije. 

"To je još jedan razlog da se Amazonija ne iskorištava iracionalno", naglasio je. 

"Moramo promijeniti odnos između našeg društva i prašume", tvrdi. "Inače će svijetu slijediti još pandemija s nepredvidim ishodima. Bolje nam je da igramo na sigurno". 

Komentara 5

BL
Blomberg
17:51 18.05.2020.

Pa nije ni cudo, siri se samo pohlepa za bogatstvom i tu nema prepreka za te proklete haponje, ali i njihova djeca i djeca njihove djece ce doci na metu.Civilizacija jos nije tako daleko da se oformi SVIJETSKA organizacija kojakoja bi napr: mogla zabraniti takovo unistavanje suma kako to radi Brazilija, vec nam je pocelo sa katasrofama koje ce polako svake godine biti strasnije. ,

ZD
Zdravoseljački
16:06 18.05.2020.

Taj kojeg si naveo je lutka dobro plaćena da laže. Prodana duša. Rob u glavi. Isprani mozak koji svoju slobodnu volju polaže lažlhiivm zlim gospodarima

IT
I-To
13:26 18.05.2020.

Da znamo ako pobjedi Hdz ili Sdp.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije