Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 59
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Ilegalno tržište cigareta u porastu

U EU lani prodano 1,3 milijarde ilegalnih cigareta više nego godinu ranije, samo na porezu izgubljeno 10,4 mlrd. eura

Pušenje
Borna Filic/PIXSELL
30.06.2022.
u 12:33

Iz Philip Morris Internationala pozivaju europske regulatore i zakonodavce da obrate pozornost na milijune punoljetnih pušača koji se okreću ilegalnom tržištu cigareta umjesto prelaska na alternativne proizvode smanjene štetnosti.

Ukupna potrošnja ilegalnih cigareta u EU u prošloj je godini porasla za procijenjenih 3,9 posto, odnosno za 1,3 milijarde cigareta, čime je ukupan broj dosegao 35,5 milijardi ili 8,1 posto ukupne potrošnje, pokazala je godišnja studija KPMG-a, koju je naručio Philip Morris International (PMI). Procjenjuje da se kako bi vlade država EU prikupile dodatnih 10,4 milijardi eura poreza da su te cigarete kupljene legalno pa iz PMI-ja pozivaju europske regulatore i zakonodavce da obrate pozornost na milijune punoljetnih pušača koji se okreću ilegalnom tržištu cigareta umjesto prelaska na alternativne proizvode smanjene štetnosti.

Na temelju izvješća KPMG-a, koje je uz 27 EU članica obuhvatilo i Veliku Britaniju, Norvešku i Švicarsku, povećanje ilegalne potrošnje u EU uvelike je potaknuto procijenjenim povećanjem potrošnje krivotvorenih ili lažnih cigareta u Francuskoj od 33 posto, koja je prošle godine narasla na 8 milijardi cigareta. Gledano ukupno, Francuska, gdje kutija cigareta u prosjeku stoji više od 10 eura, i dalje je najveće tržište ilegalnih cigareta u EU, s ukupno 15,1 milijardi ilegalnih cigareta potrošenih 2021., što čini 29 posto ukupne potrošnje cigareta u toj zemlji i predstavlja značajan rast u odnosu na 13 posto iz 2017.

- Nalazi izvješća trebali bi biti poziv za buđenje. Alarmantno je da u zemljama koje održavaju visoke trošarine na cigarete, kao što je Francuska, umjesto smanjenja prevalencije pušenja, vidimo porast potrošnje krivotvorenih cigareta. Zapravo, u Francuskoj u posljednjih pet godina, dok je prosječna cijena kutije legalnih cigareta porasla za više od pola, broj punoljetnih pušača samo se neznatno smanjio - rekao je Gregoire Verdeaux, viši potpredsjednik vanjskih poslova u PMI-ju te dodao kako postoji i nada. Druge zemlje EU usvojile su diferencirane politike o alternativama cigaretama koje podupiru kontinuirani pad potrošnje cigareta uz istovremeno smanjenje nezakonite trgovine, a one već daju ohrabrujuće rezultate. Europska komisija u Bruxellesu trebala bi to učiniti temeljem za budućnost.

- Gubici poreznih prihoda ograničit će sposobnost vlada da ulažu u područja kao što su javna sigurnost, javne usluge ili infrastruktura, u vrijeme kada se ljudi diljem Europe također suočavaju s višim cijenama mnogih osnovnih dobara. Značajan je i rizik da se više punoljetnih pušača, osobito onih među populacijom s nižim prihodima, okrene ilegalnoj trgovini. Zbog toga je potrebno osigurati da alternativni bezdimni proizvodi budu dostupni i cjenovno pristupačni svim punoljetnim pušačima, kako bi im se omogućilo da naprave bolji izbor, umjesto da kupuju na crnom tržištu - dodao je Verdeaux.

Izvješće KPMG-a također pokazuje da je 16 od 27, odnosno otprilike pola država članica, doživjelo pad ili zadržalo stabilnu potrošnju ilegalnih cigareta u 2021. Među tim zemljama, Poljska je zabilježila najveći pad ilegalnih količina, uz smanjenje od 3,7 postotnih bodova. Na hrvatskom je tržištu u 2021. ukupna potrošnja cigareta ostala stabilna i iznosila je 5,8 milijardi cigareta. Od toga je ilegalnih cigareta bilo šest posto, što je u odnosu na 2020. godinu pad od 0,65 postotnih bodova. Najveći broj ilegalnih cigareta u Hrvatskoj su takozvane Illicit Whites, odnosno cigarete koje nemaju oznaku zemlje iz koje dolaze. Hrvatska je država zbog crnog tržišta cigareta u 2021. godini izgubila 54 milijuna eura.

Potrošnja krivotvorenih cigareta bila je glavni pokretač ilegalne trgovine u EU, kažu iz PMI-ja. Procjenjuje se da je potrošnja ovih lažnih cigareta dosegla ukupno 12,3 milijarde, što čini 34,6 posto ukupne ilegalne potrošnje. Organizirane kriminalne skupine su se zbog ograničenja putovanja i prelaska granica u vrijeme pandemije fokusirale na proizvodnju krivotvorenih cigareta unutar granica same EU. Intervjui koje je KPMG proveo sa sedam različitih organa za provođenje zakona otkrili su da se ilegalna proizvodnja sve više seli na europski zapad kako bi se približila krajnjim tržištima s višim cijenama, kao što su Francuska i Velika Britanija. Nastavak rasta crnog tržišta koje nudi lažne i krijumčarene cigarete ozbiljno potkopava legitimne napore da se pušenje cigareta smanji i s vremenom potpuno iskorijeni.

- Uvjereni smo da potrošače treba stimulirati kako se ne bi morali okrenuti ilegalnim cigaretama. To znači usredotočiti se na obrazovanje i svijest te osigurati dostupnost boljih alternativa, kao što su znanstveno potkrijepljeni proizvodi bez dima - kaže Verdeaux te zaključuje kako bi zajednički glavni prioritet trebao biti to da se alternative učinimo dostupnim milijunima punoljetnih pušača u Europi koji nisu prestali pušiti.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije