Treba rušiti cijenu stanova, a ne ljude navlačiti na kredite
Stanovi se ne prodaju zbog otkaza i pada plaća, cijene su nerealno visoke, a Vlada potiče njihovo zadržavanje.
Komentari 109
Naslov ovog članka sve govori.Radi se opet da je nekome u interesu.
građevinari teške lopine,1000 m2 u Zg realna cijena,a najbolji su mi likovi koji traže za stanove stare 20-30 god po 1800....
antimafia, vjeruj mi, znam osobno od prije neki dan da je cijena same gradnje prosječne kvalitete 500 eura po kvadratu plus cijena zemljišta, plus komunalne naknade koje su ogromne. ja sam isto mislio što i ti, dok nisam ušao malo dublje u problematiku. zašto je cijena same gradnje tolika, nemam pojma, ali činjenica je da se u manjim gradovima kontinentalne hrvatske trenutno ništa ne gradi jer ukupna cijena gradnje izađe oko 700-800 eura/kvadrat, a cijene su oko 800-900 eura u prodaji. nitko u manjim gradovima ne želi riskirati s kreditom i svim rizicima za tu razliku i to pod uvijetom da proda u roku dvije godine što je rok za vraćanje građevinskog kredita banci. ja i fren smo htjeli radit za sebe pa odustali.
pametan naslov članka. no ovo \"i banke su u problemima\" promašuje bit - banke su ove probleme i izazvale, odobravajući graditeljima kredite na napuhane cijene, čak ih ohrabrujući da pumpaju cijene, a sve iz lakomosti. u svijetu, banke zapošljavaju vrhunskeke inženjeri koji ih savjetuju i vode svaki aspekt investicije važan za profit, dok se ekonomisti bave samo financijama. naše banke imaju samo ekonomiste na stručnoj razini šalterskog referenta koji donose odluke o profitabilnosti investicije na računici nivoa osnovne škole \"osigurat ćemo trostrukom hipotekarnom zaštitom, nabit cijenu da neba i eto nam profita bez truda, pameti, i što je najvažnije, bez rizika.\" hrvatska je bila jedina zemlja gdje su se visoki profiti ubirali i bez znanja, i bez pameti i bez rizika. sada zakoni ekonomije koji vladaju svuda u svijetu dolaze i kod nas, ali prvo trebaju pritisnuti izvor problema - nekompetentne i nesposobne naše bankare. a vlada ih štiti i dalje kočeći prirodne procese.
Vlada treba poticati gradjanima radna mjesta da mogu si priustit normalan zivot bez zaduzivanja a ne ove lopuze bankare i gradjevinare... Doci ce cijena na 1000 Euro po Kvadratu sto je i normalno za nase standarde.
vlada ne može voditi politiku u interesu prosječnog hrvatskog čovjeka/građanina, ne zato jer je to nešto teško, nego zato jer je pod direktnim utjecajem svih mogućih lobija... otuda i takvi nakaradni zakoni i prijedlozi za koje onda ovi u saboru automatizmom dižu ruke... takvom politikom nema budućnosti
Kad budemo imali sve preduvjete...a to su siguran posao i pristojna placa...ljudi ce kalkulirtai da li im se vise isplati uci u dugorocni kredit ili ici u najam... Pa ce si iskalkulirati troskove kredita i troskove vlasnistva (zemljarina ,osiguranja, pricuva i mogucnost rasta cijene kvadrata kroz godine) i cijenu najma stana, maltretiranje oko novih selidbi, nesigurnost kod dugorocnih renti...ali i nikakvu obavezu. Poslove mogu lakse mijenjati i mobilniji su.i sagledat ce mane i prednosti i jedne i druge mogucnosti. Budu li cijene kredita i rente priblizne...mladi ce se radje odluciti za rentu. Bude li rate kredita previsoke...ostat ce na renti. Samo matematika...nikakvih emocija. Nitko ne zeli izgubiti depozit ii rate zbog \"osjecaja\". To vrijeme je proslo. Svi su naucili lekciju. Red je da ju pocme ucit i drzava i gradjevinari.
grckorimski Cijena ce biti upravo onolika koliko ce ljudi biti spremni platiti. Ni manje ni vise. Svugdje su cijene od 1 kune do u nedogled...sve vrijedi koliko si spreman za to iskesirati. I koliko dugo mozes cekati.
Tržište treba djelovati.Nitko nikoga ne prisiljava da spusti ili povisi cijene.Potencijalni kupci uvijek tvrde da su cijene nerealno previsoke.I sada bi (kod stanova) trgovci(investitori) trebali sniziti cijene.Ako netko cijeni kvadrat stana 2000 eura a drugi bi htio kupiti stan za 1000 eura po kvadratu i stalno viče(po medijima) da cijene trebaju pasti.U redu.ali ako investitor može tu cijenu držati 2-3 pa i deset godina on vjerojatno gubi,ali sada ne želi sniziti cijenu(ili je ne sniziti dovoljno) jer vjeruje da će kriza proći i da će nakon oporavka standard porasti i da će njegove cijene biti prihvatljive.Na žalost ni kupci ni prodavači neznaju što donosi sutra.Kad bi to znali svi bi vukli najjače poteze.
Sramotno visoka kamata na kredite za stanove, kada se dođe u EU moči če se podiči kredit u EU za 2,5% to neče nitko da kaže.. Zato je zbrka da se navuče što više ljudi da uzmu i priča kako je 5% jeftini kredit je LAŽ koja se servira balkaniji !.. Ako su stanovi pre skupi neka država i ti pametni koji znaju jeftinije graditi jeftine stanove neka konkurira sutra skupima !!!
Jasna politika cijena, vlade. Što skuplji m2 to više PDV. Nije isto ako m2 košta 1000€ ili 2000€ . Izračunajte PDV pa če vam biti jasno zašto vlada neda da cijena stanova pada. Zna se HDZ banda.
dakle, hypo veli da im je 5% prihvatljivo. očigledno je da je svim bankama to prihvatljivo al u tom slučaju onda nema lihvarenja. prihvatljivo je njima i puno manje samo kaj onda nema tolikih menađerksih bonusa niti robije.. čak sam mišljenja da po nekoj računici bankari dođu do \"prihvaljivih\" 2-3% za klijente, i onda napamet dodaju još 4-5% kamate, neka se nađe..
Jeb*** je bit skroman i pošten..ja imam plaću 5700kn, ne bunim se, sretan sam šta uopće radim kad vidim gdje živimo.. ali s tom plaćom ni ne pomišljam na ikakav kredit za stan.. i onda čujem neke debile iz HEP-a koji doslovno ne rade ništa cijelo jutro, broje minute do 15h i bježe ća, a imaju 11000 plaću, jeb** ti državu...
reason @ ja radim u školi i imam plaću 3700 KN imam 20 000 m2 za bojanje godišnje ,popravke , dostave , održavanje zelenila.. Pa kaži kako smo svi dobro plačeni u javnom sektoru.
Država nam tobože nešto pomaže? Sa čijim parama. Pola mjeseca radim za njih, pola za sebe. Prirez na porez u Zg je 18%. Za što? Je li Zagreb Lugano? Prljav, zapišan, auti parkirani po nogostupima, ceste rasturene, .. samo par fasada obnovljeno u centru grada. Selendra !! Država pravi budalu od nas, tobože pomažući nam našim novcima. Zabili su nam ruke u džepove do laktova, sve izmuzli, i sad, kao daju/pomažu?! hahaaa...
Ova vlada je fakat glupa ako misli da su ljudi glupi pa da ce popusiti njezine fore sa \"subvencijama\" (koje treba vracati). Smanjite cijenu kvardata i lihvari nek smanje kamate pa cete vidjeti kako ce krenuti prodaja. Do tada, nula bodova. Vlado, iako nas smatrate kretenima, mi to nismo!!!
@mister1x5 - Slažem se u potpunosti, više od vašeg komentara niti ne treba...točno to!
Radeći desteljeće i pol u financijskom sektoru brzo sam shvatio prvi životni financijski aksiom. Vrati zlatnu karticu, vrati American blue, zadrži tekući, eventualno žiro i devizni, vrati i ne uzimaj više bilo kakav bankarski kredit, što dalje i što manje posla s bankama, sretniji život. Tu su negdje i telekomi.
Ma bravo ... pa već sam sam sebi kao patka od ponavljanja da su stanovi precjenjeni i da su preskupi!
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Da od ove mjere neće biti ništa kao što nije bilo niti od prošle napisala sam još jučer. Kao i da su stanovi u Hrvaskoj preskupi. To ne znači da sam ja jako pametna već da Vlada ne vidi nititi ono što vide obični ljudi.