Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 197
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZA NEPOVJEROVATI!

Mislite da je 7 kvadrata mali prostor za stan? Ovi arhitekti uspjeli su smjestiti četiri odvojene prostorije

ilustracija
Foto: unsplash
1/3
16.02.2025.
u 20:45

Projekt je koštao nešto više od 30.000 eura, s prostorom kupljenim za 11.000 eura, a ostatak je otišao na materijale i radove.

Kako na prvu možda zvuči nepojmljivo, smjestiti išta u prostor od samo 7 m², dizajneri Cabanona dokazali su da je to moguće – i to s luksuznim sadržajem. Pitanje je, može li se uopće smjestiti pas, mačka, ili barem pokoja bilježnica u tako minijaturni prostor? Ipak, oni su uspjeli – u ovom malom stanu smjestili su čak i spa zonu!

Cabanon, smješten na vrhu zgrade u Rotterdamu, postao je pravi fenomen kad je završen prošle godine. Autori, španjolsko-njemački par Beatriz Ramo i Bernd Upmeyer, opisali su ga kao "vjerojatno najmanji stan na svijetu, ili barem onaj s vlastitim spa centrom". Sa samo 6,89 m², Cabanon je opremljen svim osnovnim sadržajem, a uz to nudi čak i infracrvene saune i hidromasažnu kadu. Kako su to postigli? Svojevrsnim čudom kreativnosti, piše portal Haus, gdje možete pronaći i slike ovog arhitektonskog čuda. 

Nekoliko mjeseci ranije, Beatriz i Bernd uočili su oglas za mali prostor na krovu stambene zgrade. Iako nisu imali pojma o njegovoj egzistenciji, odlučili su ga kupiti. Početno zamišljen kao gostinjska soba i privatni spa, prostor se ubrzo razvio u punokrvni stan. Cabanon je podijeljen u četiri različita prostora, svaki sa svojim karakteristikama, uključujući dnevni boravak visok tri metra, spavaću sobu s visinom od 1,14 metara i brojne prostore za pohranu, te WC s kišnim tušem i spa zonu, koja je najintimniji prostor u stanu. Dimenzije stana su impresivne za takav mali prostor – visina od 3 metra, širina 1,97 metra, i dužina 3,6 metra, a prozor od 6 m² nudi spektakularan pogled na grad. Naziv "Cabanon" dolazi od istoimene kolibe slavnog arhitekta Le Corbusiera na francuskoj rivijeri, ali, kako ističu autori, ovaj je Cabanon potpuno autonomno i funkcionalno mjesto za par.

Za Beatriz i Bernda, Cabanon je bio eksperiment u prostoru, istraživanje kako kroz minimalizam postići maksimalnu funkcionalnost i osobnu slobodu. Nisu željeli asketizam, nego luksuznu minimalističku kvalitetu života. "Cabanon je luksuzna malenost, epikurejsko sažimanje", poručuju. Projekt je koštao nešto više od 30.000 eura, s prostorom kupljenim za 11.000 eura, a ostatak je otišao na materijale i radove. Radeći s dvoje talentiranih radnika, svaki detalj je precizno oblikovan, jer u ovako malom prostoru nema prostora za greške.

Na kraju, autori naglašavaju kako Cabanon nije nužno model za buduće stanovanje, ali može biti inspiracija za optimizaciju postojećih stambenih rješenja, koja bi mogla biti bolja i jeftinija. Njihov cilj nije smanjenje prostora, nego maksimiziranje mogućnosti postojećih prostora, uz odmak od konzumerizma i prepunjenih interijera.

>>> FOTO Zgrada u Splitu postala hit na mrežama. Primjećujete li nešto neobično na fasadi?

ilustracija
1/13
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata