Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 159
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Početak kraja trgovinskog rata

SAD i Kina počinju ukidati carine

Kineski i američki predsjednik - Xi Jinping i Donald Trump
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/PIXSELL
1/2
08.11.2019.
u 13:35

Peking je objavio kako su u posljednja dva tjedna postignuti dogovori s Washingtonom o prvoj fazi trgovinskog sporazuma

Iako su i američki predsjednik Donald Trump i kineski predsjednik Xi Jinping u gospodarskom smislu na “ratnoj nozi”, iako trgovinski rat između SAD-a i Kine bjesni već 15 mjeseci, pokazuje se kako se u posljednje vrijeme potajno vode pregovori oko smirivanja stanja koje nikomu ne donosi ništa dobroga. Glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine Gao Feng najavio je jučer da su dvije zemlje postigle dogovor o ukidanju postojećih carina koje su jedna drugoj uvele.

Golemi gubici

– Ukidanje carina prva je faza u postizanju trgovinskog sporazuma između Kine i SAD-a o kojemu se intenzivno pregovara u posljednja dva tjedna – ustvrdio je Feng.

Prema najavama, carine bi trebale biti istovremeno ukinute s obje strane, i to u istome iznosu. Mogućnost ukidanja carina odmah je izazvala i rast vrijednosti dionica na američkim burzama.

Od početka prošle godine dvije su države počele jedna drugoj uvoditi carine, što je uzrokovalo velike potrese na globalnom tržištu i zaprijetilo mogućom recesijom. Trump se na uvođenje carina odlučio obrazlažući kako su SAD i njegove kompanije u nepovoljnom položaju u odnosu na Kinu te zatražio da Peking ukine velike subvencije za izvoz te zaustavi prisilni transfer američke tehnologije kineskim tvrtkama.

U svakom slučaju, ovaj trgovinski rat objema je zemljama nanio veliku gospodarsku štetu. Poznato je kako je Kina samo u prvoj polovici ove godine izgubila 35 milijardi dolara, dok su američki potrošači plaćali određene proizvode po znatno višim cijenama nego do sada.

Naime, američki uvoz iz Kine između siječnja i lipnja ove godine iznosio je ukupno 95 milijardi dolara, dok je u istom periodu prošle godine on bio 130 milijardi. Sektor koji je najviše pogođen bio je uvoz uredske tehnike i komunikacijske opreme, čiji je udio u ovom smanjenju oko 15 milijardi dolara.

Naravno, druge su zemlje “uletjele” na američko tržište svojim robama, no ovi su proizvodi mahom skuplji od kineskih, pa je razliku u konačnici platio američki potrošač.

Najveći “dobitnik” tu je bio Tajvan, kojemu se izvoz u SAD-a povećao za 4,2 milijarde dolara tijekom prve polovice ove godine, što se mahom odnosilo upravo na komunikacijsku opremu i uredsku tehniku. Meksiko je povećao svoji izvoz u SAD za 3,5 milijardi dolara izvozeći mahom kućanske uređaje, poljoprivrednu tehniku i transportnu opremu. Europska je unija pak povećala izvoz za 2,7 milijardi dolara, što se najvećim dijelom odnosilo na izvoz industrijskih strojeva.

Novi trgovinski sporazum

Koliki je bio gubitak “druge strane”, odnosno koliko je Kina manje uvezla opreme i roba iz SAD-a, nije poznato iz jednostavnog razloga što Peking ne objavljuje službene pokazatelje ovog tipa. No nema nikakve sumnje kako je taj iznos također golem. U svakom slučaju, očito je da i Washington i Peking žele da se situacija što prije normalizira te da se postigne novi trgovinski sporazum koji će olakšati međusobnu trgovinu.

– Trgovinski je rat počeo s uvođenjem carina, i s njihovim ukidanjem treba i prestati – ustvrdio je Gao Feng. A ovaj bi proces uskoro mogao i zaživjeti u stvarnosti.

Komentara 5

NE
Nepokolebljiv
14:03 08.11.2019.

Prije nego li su carine samo malo uvedene Kinezi su pokusali s cjenkanjem i parcijalnim udovoljavanju zahtjeva Predsjednika Trumpa a on se napravio gluh i kazao da je prerano. Tako ce biti i sada sve dok Kinezima sjedne u glavu da MORAJU prihvatiti SVE zahtjeve potpuno! Potpuna otvorenost americkoj robi, nema carina ni za koga a najvaznije nema krade niti prisilnog transfera intelektualnog vlasnistva i postivanje patenata! Kinezi ce uciti trgovati po Trumpovim pravilima jos barem godinu dana i polako krvariti!

Avatar nekakav
nekakav
14:53 08.11.2019.

u ovoj igri svi su dobili, ne izgubili. države su dobile lijepe novce od carina, a carine su nešto što plaća krajnji korisnik. masa ljudi nije svjesna da je trump od tih carina plaćao više subvencije američkim farmerima zbog enormnih gubitaka zbog prestanka izvoza poljoprivrednih proizvoda u kinu, a kinezi da su carinama dodatno zaštitili domaću industriju. ovo je bila i ostala predstava za stoku sitnog zuba. ono što su svi osjetili jest nelagoda svake države pojedinačno, kad su shvatili kolko su nezaštićeni kad se veliki tuku. poskrivečki zapadne države svoje devizne rezerve mijenjaju, smanjuju udio dolara, i sve više se okreću trgovini u svojim domaćim valutama, izbjegavaju dolar, pa čak i swift sustav se pokazao kao preranjiv, jer amerikanac u njemu ima odlučujuću ulogu, baš zbog dolara.

MP
miroslav.petkovic.7564
14:58 08.11.2019.

Da da tako su amerikanci mislili nametnut svoje pa izgubili milijarde dolara sa kinom. Tj vidile obe zemlje da gube pa moraju sjest za stol.Tako je Evropska unija uvela sankcije Rusiji pa otisli naglavu U Njemackoj prikazuju kako seljaci prosipaju mljeko mljecne preradevine. Pa Njemacbizmismeni svako malo oce dase skinu sankcije ,Dosadilo im zemlje baltika Poljska trpe ogromne stete. Rusi se okrenuli svom farmerstvu pa nista vise nece kupovat od njih. Gledam tu u Moskvi sve domaci proizvodi ipo rusiji.a ovi sad kukaju dali sami sebi sankcije. Nisu racunali dace im Rusi dat sankcije na njihov uvoz robe i na prehrambene artikle, A juzno voce uvoze iz Joz Amerike Irana a imaju i svoje sa Kavkaza ili sa Crnog ili Kaspijskog jezera. E sad kmece tako smo imi dali sankcije pa neretljani kukaju.Jer vise od pola je islo za Rus trziste. Jadnici sad nesto uvezu preko drugi zemalja i firmi..Nikads naucit zato Talijani Njemci Madari Spanjolci Francuzi jedva cekaju dase ukinu sankcije,

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije