Kinesko Ministarstvo državne sigurnosti (MSS) službeno je potvrdilo slučaj špijunaže inženjera Liu, koji je osuđen na smrtnu kaznu zbog curenja državnih tajni, uključujući navodno povjerljive podatke o novom nevidljivom borbenom avionu, stranoj obavještajnoj službi. Slučaj, o kojem se dugo nagađalo na kineskim društvenim mrežama, kako piše Defence Blog, potvrđen je u priopćenju MSS-a koje detaljno opisuje Liuove aktivnosti i razmjere sigurnosnog proboja.
Prema državnom listu Global Times, Liu je bio bivši pomoćni inženjer u domaćem istraživačkom institutu specijaliziranom za obrambenu tehnologiju. Prema izvorima iz MSS-a, Liu je postao nezadovoljan nakon što nije uspio dobiti unapređenje, što ga je navelo da potajno kopira i zadrži veliku količinu povjerljivih dokumenata. Nakon što je dao otkaz na toj poziciji, Liu se isprva zaposlio u investicijskoj tvrtki, no sve veći financijski gubici zbog rizičnog špekuliranja na burzi i nezakonitih povlačenja kredita natjerali su ga da potraži alternativne izvore prihoda – što je kulminiralo prodajom državnih tajni.
A visual comparison of the Chinese J-20, J-36, and J-35A stealth fighter jets 🇨🇳
— Azhar Naseem Khan (@p_naseemkhan) January 15, 2025
J-20: China’s 5th generation fighter
J-36: China's future 6th generation aircraft, (under development)
J-35A: A twin-engine 5th generation fighter jet pic.twitter.com/oeFXB7AnUD
Liu je navodno kontaktirao stranu obavještajnu službu, nudeći povjerljive informacije u zamjenu za novac. Kako bi olakšao transakciju, fragmentirao je i pakirao osjetljive dokumente, izradio detaljan katalog i otvorio više online računa za primanje plaćanja. Da bi izbjegao otkrivanje, koristio je anonimne IC i SIM kartice, često mijenjao metode komunikacije i koristio više pseudonima s unaprijed dogovorenim kodovima za tajne razmjene, navodi MSS.
Tijekom šest mjeseci Liu je putovao u više zemalja, navodno ugrožavajući ključne kineske obrambene informacije. Međutim, strana obavještajna služba koja je isprva kupila povjerljive podatke od Liu ubrzo je prekinula kontakt s njim nakon što je jeftino pribavila informacije. Umjesto da prekine svoje aktivnosti, Liu je usavršio svoje špijunske metode i pokušao ponovno uspostaviti kontakt sa stranim operativcima. Njegovi postupci izazvali su pojačanu pozornost kineskih nacionalnih sigurnosnih agencija, koje su nadzirale njegova kretanja i komunikacije prije nego što su ga konačno uhitile.
U članku MSS-a navodi se da je Liu osuđen za špijunažu i nezakonito pružanje državnih tajni stranim subjektima. Osuđen je na smrtnu kaznu, uz doživotni gubitak političkih prava, što je kazna koja odražava ozbiljnost njegovih djela. Kineske vlasti naglasile su da je nacionalna sigurnost i dalje glavni prioritet, upozoravajući da će slučajevi špijunaže i neovlaštenog širenja osjetljivih informacija biti suočeni s najstrožim pravnim posljedicama.
Nevidljivi borbeni avion FC-31, koji je navodno bio među povjerljivim informacijama koje je Liu pokušao prodati, ključna je komponenta kineskih vojnih sposobnosti koje se razvijaju. Kao zrakoplov sljedeće generacije dizajniran za nisku uočljivost i naprednu borbenu učinkovitost, njegovi tehnološki detalji smatraju se iznimno osjetljivima.
Kinezi ne da su kopirali F 35 već su maznuli i ime aviona:-)