HRVATSKA KAO PRIČA O USPJEHU

Primorac u Londonu: Privatizacija nije model za oživljavanje tržišta kapitala

Zagreb: Dolazak članova Vlade na sjednicu u NSK
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/2
13.05.2025.
u 17:38

Hrvatska je svijetli primjer jer je jedina u srednjoj i istočnoj Europi koja, poput Švedske, Finske i drugih u zapadnoj Europi, zakonski dopušta mirovinskim fondovima da ulažu u "private equity" fondove, navodi Robert Knorr

Na godišnjem sastanku i poslovnom forumu Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji je započeo jučer i završava sutra u Londonu, Hrvatska je predstavljena kao priča o uspjehu, a na zanimljivoj panel-diskusiji neke od razloga takvog uspjeha obrazložili su ministar financija Marko Primorac, Robert Knorr iz investicijske tvrtke MidEuropa i Stjepan Orešković iz investicijske tvrtke Bosqar Invest. Raspravu je moderirao Miljan Ždrale, regionalni direktor za srednju Europu u EBRD-u, razvojnoj banci koja je od 1993. financijski i stručno poduprla 260 projekata u Hrvatskoj, a trenutačno s hrvatskom Vladom surađuje i na izradi strateškog okvira za razvoj tržišta kapitala.

– Tržište kapitala uspavano je već desetljeće, od financijske krize rasla je skeptičnost. Gledamo kako vratiti ljude na tržište kapitala kroz nekoliko stupova, od kojih je jedan povećanje likvidnosti, drugi je povećanje razine korporativnog upravljanja, a treći je mogućnost regionalne integracije. Radi se na zajedničkom burzovnom indeksu za niz zemalja regije srednje i istočne Europe – rekao je ministar Primorac. Kad je riječ o toj regiji, Zagrebačka burza ne može se uspoređivati s uspješnijim burzama poput, primjerice, one u Varšavi, ali u nekim segmentima razvoja tržišta kapitala Hrvatska je uspješnija i može biti uzor Poljskoj i drugim zemljama srednje i istočne Europe. O tome je govorio i Robert Knorr, direktor tvrtke MidEuropa, kao i Stjepan Orešković, vlasnik i direktor Bosqara.

– Hrvatska je svijetli primjer jer je jedina u srednjoj i istočnoj Europi koja, poput Švedske, Finske i drugih u zapadnoj Europi, zakonski dopušta mirovinskim fondovima da ulažu u "private equity" fondove, koji onda, pak, pomažu privatnim tvrtkama da se razvijaju. Mirovinski fondovi smiju uložiti 10 posto u "private equity", što za četiri mirovinska fonda u Hrvatskoj znači 2,3 milijarde eura. Brojke bi bile još veće u Poljskoj ili Rumunjskoj, ali ondje mirovinskim fondovima to nije dopušteno, premda nas mole da im dovedemo na burzu više takvih tvrtki koje su sjajne prilike za ulaganje. Zato hrvatski primjer pokazujemo u Poljskoj ili Rumunjskoj kao nešto što treba slijediti – rekao je Robert Knorr. Tijekom rasprave on je otkrio da je moguće da i tvrtka Mlinar, u koju su ulagali i MidEuropa i Bosqar, uskoro izađe na burzu. Stjepan Orešković nadovezao se podatkom da su mirovinski fondovi u jednom trenutku vidjeli 728-postotni povrat svojih ulaganja u Bosqar, što dočarava da im je itekako isplativa ta praksa, kakva ne bi bila moguća da Hrvatska nema takvu regulativu kakvu ima.

Ministar Primorac govorio je i o reformi sustava upravljanja javnim poduzećima, što je uvjet za članstvo Hrvatske u OECD-u. Od 800-tinjak javnih poduzeća, 556 ih je u vlasništvu lokalnih vlasti, a ona poduzeća kojima upravlja država bit će iz Ministarstva države imovine prebačena pod kapu Ministarstva financija kako bi se bolje koordinirali poslovni ciljevi, profesionalizirale uprave i nadzorni odbori. – Centralna vlada bit će puno aktivniji vlasnik tih poduzeća. Neću najaviti nove privatizacije. Ne kažem da ih neće biti, ali ne možemo se oslanjati na privatizaciju kao model za oživljavanje tržišta kapitala jer to nije dugoročna strategija – rekao je ministar Primorac pred publikom u Londonu.

GALERIJA Srbin pao na granici: Kamion pun 'papira' skrivao je nešto što ni iskusni carinici nisu očekivali

Zagreb: Dolazak članova Vlade na sjednicu u NSK
1/7

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije