Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 45
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Pogreška ili namjera?

Most upozorio: Zbog Bokeljske mornarice prijeti najveći kulturocid 21. stoljeća!

MOST
09.03.2018.
u 12:00
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Mostov Vučetić pozdravlja da se Bokeljska mornarica uvrsti na UNESCO listu, no problem je, dodaje, što prijeti opasnost da se uvrsti pod vidom deautorizacije i dehumanizacije.

Most nezavisnih lista danas je zajedno s predstavnicima Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 Rijeka iz Sabora pozvao Vladu da se angažira kako bi zajedno s Crnom Gorom uvrstila Bokeljsku mornaricu na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine. Ukoliko se to ne napravi, poručili su na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru, dogodit će se najveći kulturocid 21. stoljeća.

Naime, Crna Gora je prilikom uvrštenja Bokeljske mornarice na nacionalnu listu nematerijalne baštine, kao i u planiranoj nominaciji tog dobra na UNESCO listu, opisala to dobro, kako pojašnjavaju, bez Kola svetog Tripuna te tako iz opisa izlučili proslavu i štovanje zaštitnika kotorske biskupije svetog Tripuna, kao i nositelja i baštinika tog dobra – bokeljske Hrvate.

Mostov Marko Vučetić podsjetio je da je o ovom problemu u Saboru već govorio 15. prosinca prošle godine. Pozdravlja, dodaje, da se Bokeljska mornarica uvrsti na UNESCO listu, no problem je, dodaje, što prijeti opasnost da se uvrsti pod vidom deautorizacije i dehumanizacije.

MOST
1/5

- Autorstvo je u nadležnosti hrvatskog naroda, a Crna Gora taji taj narodni identitet, što je atak na našu kulturu. Kulturu treba zaštititi, a Bokeljske mornarice nema bez hrvatskog naroda pa pozivamo sve naše institucije da zajedno s Crnom Gorom zaštitimo ovo dobro – pozvao je Vučetić.

Tomislav Brguljan, tajnik Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 Rijeka kaže da Hrvatske bratovštine u pet gradova okupljaju Bokeljske Hrvate kojih je u Hrvatskoj, procjenjuje se, 10-ak tisuća.

- Iz kojih razloga i kojom administrativnom pogreškom ili namjerom se događa ovaj čin. Ako se ovo dogodi, to bi bio najveći kulturocid u 21 stoljeću – kazao je Brguljan.

Njegov kolega iz Mornarice Vladimir Pasković kaže da je Boka njihova hrvatska Troja.

- Ona je naša izgubljena zemlja, najveća ljubav, ali i bol jer smo izgubili svoju domovinu. Čuvamo je u svome naslijeđu, to je identitet i duša nas Hrvata iz Boke Kotorske i kad netko tu svetinju odvaja od nas, onda nam čupa dušu iz živog tijela – objasnio je Pasković.

Mostov Tomislav Žagar završno je poručio kako sve institucije moraju učiniti više.

- Štiteći našu povijest štitimo i našu budućnost – zaključio je Žagar.

Komentara 5

Avatar Nemaproblema
Nemaproblema
13:35 09.03.2018.

Ajmo sad "Boka kotorska je srce Hrvatske, srce Hrvtske, srce Hrvatske ee ......." 'Bem ti narode i narodnosti bivše Juge svi bi komad onog drugog.

DI
Direkt
12:45 09.03.2018.

Kulturocid???? Za ono zašta nema dokaza da je bilo naše. Za katoličke bokelje koji slave slavu kao i pravoslavni bokelji? Kao što želimo na silu bunjevce nazvati hrvatima,a oni ne žele. Sramno. Pa nije ovo 42!!!

NO
nogogaz
12:18 09.03.2018.

Hmmm...bi tribali talijani zastitit arenu u puli i diokliceanov split i kulturu ezula?! Eee pa tribali bi....mi jim ukrali kulturu njihovih preca..... A crnogorci lopovi zele zastitit "nasu" mornaricu? Cila boka kotorska mora bit priznata za povijestni hrvatski teritorij! Paa i piranski zaljev, dunav, veli i malji školj sa klekom, apatin....hrvatska bi tribala bit susjeda austrije....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata